Rosja poinformowała w poniedziałek, że tymczasowo wstrzymała swój udział w umowie, która umożliwiła Ukrainie eksport zboża drogą morską pomimo blokady wojennej, cofając umowę uznawaną za niezbędną do utrzymania stabilnych cen żywności na świecie.
Ogłoszenie wydawało się być najpoważniejszym jak dotąd ciosem dla rocznego porozumienia, które było rzadkim przykładem produktywnych rozmów między walczącymi narodami i pomogło złagodzić część globalnych skutków totalnej inwazji Rosji. Ukraina jest głównym producentem zboża i innych artykułów spożywczych, a Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzegła, że niektórym krajom Bliskiego Wschodu i Afryki grozi głód, jeśli Kijów nie będzie mógł eksportować swoich towarów przez Morze Czarne.
Rzecznik Kremla Dmitrij S. Pieskow powiedział dziennikarzom w poniedziałek, że porozumienie jest „wstrzymane”, ale dodał, że decyzja nie ma związku z atakiem kilka godzin wcześniej na moście w Cieśninie Kerczeńskiej, łączącym Rosję z okupowanym Krymem. Rosyjscy urzędnicy oskarżyli Ukrainę o atak na most, ale Kijów nie wziął na siebie odpowiedzialności. Mówiąc o umowie zbożowej, pan Pieskow powiedział: „Gdy tylko część rosyjska zostanie zrealizowana, strona rosyjska natychmiast wróci do realizacji tej umowy”.
Rosja wielokrotnie skarżyła się na porozumienie, które uważa za jednostronne na korzyść Ukrainy. Rosyjski MSZ wydał w poniedziałek oświadczenie Powtórzył swoje zastrzeżenia, w tym to, co określił jako uporczywe „ukraińskie prowokacje i ataki na rosyjskie obiekty cywilne i wojskowe” w regionie Morza Czarnego, i powiedział, że ONZ i zachodni sojusznicy Ukrainy nie odpowiedzieli na rosyjskie żądania.
„Tylko po otrzymaniu namacalnych rezultatów, a nie obietnic i zapewnień, Rosja będzie gotowa rozważyć przywrócenie porozumienia” – czytamy w oświadczeniu.
Transakcja, tzw Inicjatywa zbożowa z Morza Czarnego Mediacja ONZ i Turcji miała zakończyć się w poniedziałek.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że będzie rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o porozumieniu i ma nadzieję, że zgodzi się do niego przystąpić.
„Pomimo dzisiejszego oświadczenia wierzę, że prezydent Federacji Rosyjskiej, mój przyjaciel Putin, chce, aby ten humanitarny most był kontynuowany” – powiedział Erdogan dziennikarzom w Stambule.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Moskwa naruszyła porozumienie z ONZ i Erdoganem, a nie z samym krajem, biorąc pod uwagę, że Ukraina zawarła osobną umowę z dwoma pośrednikami w sprawie zboża. Ukraina domaga się całkowitego wycofania wojsk rosyjskich ze swojego terytorium i zakończenia agresji przed rozpoczęciem jakichkolwiek rozmów.
„Nawet bez Federacji Rosyjskiej trzeba zrobić wszystko, abyśmy mogli korzystać z tego korytarza czarnomorskiego” – powiedział Zełenski w uwagach przesłanych przez jego biuro prasowe, dodając, że Ukraina jest gotowa wznowić dostawy, jeśli ONZ i Turcja wyrażą na to zgodę.
W ubiegłym tygodniu sekretarz generalny ONZ António Guterres wysłał do Putina list z propozycjami prób spełnienia rosyjskich warunków przedłużenia porozumienia. Negocjatorzy z ONZ i Turków spędzili weekend czekając na odpowiedź z Moskwy, gdy zegar się zbliżał. Eksport zboża z ukraińskich portów spadł niemal do zera na kilka dni przed zakończeniem umowy.
Umowa odniosła sukces w łagodzeniu niedoborów spowodowanych blokadą w pierwszych miesiącach wojny, która spowodowała wzrost światowych cen pszenicy. Ukrainie pozwolono na wznowienie eksportu milionów ton zboża, który był słaby od miesięcy i był kilkakrotnie odnawiany, Ostatnio w maju.
Ale Moskwa argumentowała, że chociaż umowa była korzystna dla Ukrainy, zachodnie sankcje ograniczyły sprzedaż rosyjskich produktów rolnych. Starając się sprostać żądaniom Rosji, pan Guterres przesłał Putinowi propozycje, które, jak powiedział, „usuną przeszkody w transakcjach finansowych” za pośrednictwem rosyjskiego Banku Rolnego, umożliwiając jednocześnie kontynuowanie ukraińskich dostaw zboża.
Rosja ma nadzieję na płynniejsze transakcje finansowe Szukał gwarancji Ułatwiłoby to eksport własnego zboża i nawozów oraz ponowne otwarcie rurociągu amoniaku przez Ukrainę.
Według danych ONZ Ukraina wyeksportowała od początku inicjatywy 32,8 mln ton zboża i innych artykułów spożywczych. Zgodnie z umową statki mogą przepływać przez rosyjskie okręty wojenne, które skutecznie zamknęły ukraińskie porty od czasu rozpoczęcia całkowitej inwazji Rosji w lutym 2022 r. Statki są sprawdzane u wybrzeży Stambułu, częściowo w celu upewnienia się, że są nie. Noszenie broni.
W ubiegłym roku Rosja zawiesiła swój udział w inspekcjach objętych porozumieniem, po czym w ciągu kilku dni ponownie do nich dołączyła.
Szafak Timur Współudział w przygotowywaniu raportów.
„Avid bekonowy pionier. Niezależny rozwiązywacz problemów. Typowy myśliciel. Badacz podróży. Profesjonalny miłośnik zombie.