Wojna między Izraelem a Hamasem: najnowsze oświadczenia Netanjahu wystawiają na próbę propozycję rozejmu popieraną przez Stany Zjednoczone

TEL AVIV, Izrael (AP) – Wykonalność wspieranej przez USA propozycji zakończenia konfliktu Wojna w Strefie Gazy trwa już 8 miesięcy Kwestia ta stanęła pod znakiem zapytania po tym, jak izraelski premier Benjamin Netanjahu oświadczył, że byłby gotowy zgodzić się jedynie na „częściowe” porozumienie o zawieszeniu broni, które nie zakończy wojny, co wywołało zamieszanie wśród rodzin zakładników przetrzymywanych przez Hamas.

W wywiadzie wyemitowanym późnym wieczorem w izraelskim Channel 14, konserwatywnej stacji popierającej Netanjahu, izraelski przywódca powiedział, że „jest gotowy zawrzeć częściowe porozumienie – i nie jest to tajemnicą – które sprowadzi do nas część ludzi” w odniesienie do tego. W Strefie Gazy nadal przetrzymuje się prawie 120 zakładników. Jesteśmy jednak zobowiązani kontynuować wojnę po jej zakończeniu, aby osiągnąć cel, jakim jest wyeliminowanie Hamasu. – Nie jestem gotowy, żeby z tego zrezygnować.

Wypowiedzi Netanjahu nie odbiegały znacząco od jego wcześniejszych wypowiedzi na temat warunków osiągnięcia porozumienia. Dzieje się to jednak w delikatnym momencie, ponieważ wydaje się, że Izrael i Hamas coraz bardziej oddalają się od najnowszej propozycji zawieszenia broni, co może oznaczać kolejną porażkę dla mediatorów próbujących zakończyć wojnę.

Oświadczenia Netanjahu ostro zaprzeczają temu, co stwierdzono w oświadczeniach Zarys umowy Zostało to szczegółowo opisane pod koniec zeszłego miesiąca przez prezydenta USA Joe Bidena, który jako izraelski przygotował projekt planu, który niektórzy w Izraelu nazywają „porozumieniem Netanjahu”. Jego wypowiedzi mogą Co zwiększa napięcie w stosunkach Izraela ze Stanami Zjednoczonymiswojego największego sojusznika, który rozpoczął zakrojoną na szeroką skalę kampanię dyplomatyczną na rzecz najnowszej propozycji zawieszenia broni.

Trzyetapowy plan doprowadzi do uwolnienia pozostałych zakładników w zamian za uwolnienie setek Palestyńczyków więzionych przez Izrael. Ale Nieporozumienia i brak zaufania nadal trwają Między Izraelem a Hamasem w sprawie wdrożenia porozumienia.

READ  Chińskie miasta podwoją się w walce z COVID, gdy epidemia się rozszerza

Hamas nalega, aby nie uwolnić pozostałych zakładników, chyba że nastąpi trwałe zawieszenie broni i całkowite wycofanie sił izraelskich ze Strefy Gazy. Kiedy Biden ogłosił najnowszą propozycję, powiedział, że obejmuje ona obie opcje.

Netanjahu twierdzi jednak, że Izrael pozostaje zaangażowany w niszczenie zdolności militarnych i rządowych Hamasu oraz dbanie o to, aby nigdy więcej nie był on w stanie przeprowadzić ataku podobnego do tego, który miał miejsce 7 października. Jest prawie pewne, że całkowite wycofanie sił izraelskich ze Strefy Gazy, gdzie wyżsi przywódcy Hamasu i duża część jego sił pozostają nietknięci, pozostawiłoby ruchowi kontrolę nad regionem i możliwość jego uzbrojenia.

Netanjahu powiedział w wywiadzie Bieżąca faza walki dobiega końcaOtwiera to Izraelowi drogę do wysłania większej liczby sił na północne granice, aby stawić czoła libańskiej grupie zbrojnej Hizb AllahTo może otworzyć nowy front wojenny. Stwierdził jednak, że nie oznacza to końca wojny w Gazie.

W poniedziałek minister obrony Yoav Gallant omówił napięcia na granicy z Libanem podczas swojej wizyty w Waszyngtonie z Amosem Hochsteinem, jednym ze starszych doradców Bidena. Powtórzył wypowiedzi Netanjahu, że wojna w Gazie wchodzi w nową fazę, co może mieć wpływ na inne konflikty, w tym konflikt z Hezbollahem.

Izrael jest bliski rozbicia brygad wojskowych Hamasu w mieście Rafah na południu i zachowuje „pełną kontrolę” nad korytarzem filadelfijskim, strategiczną strefą buforową wzdłuż granicy Gazy z Egiptem, powiedział szef sztabu IDF gen. broni Herzi Halevy. Izrael twierdzi, że korytarz jest pełen tuneli używanych przez Hamas do przemytu broni i innych towarów. Halevy powiedział, że kontrola Izraela nad strefą buforową położy temu kres.

Podczas początkowej sześciotygodniowej fazy proponowanego zawieszenia broni obie strony mają negocjować porozumienie w drugiej fazie, która według Bidena obejmie uwolnienie wszystkich pozostałych żyjących zakładników, w tym żołnierzy płci męskiej, oraz całkowite wycofanie Izraela ze Strefy Gazy. Tymczasowe zawieszenie broni stanie się trwałe.

READ  Zełenski z Ukrainy odwiedza Polskę, gdy alianci zwiększają pomoc wojskową

Hamas wydaje się zaniepokojony faktem, że Izrael wznowi wojnę po powrocie jego najbezbronniejszych zakładników. Nawet jeśli tak się nie stanie, Izrael mógłby na tym etapie negocjacji wysunąć żądania, które nie były częścią pierwotnego porozumienia i są nie do przyjęcia dla Hamasu, a następnie wznowić wojnę, gdy Hamas je odrzuci.

Oświadczenia Netanjahu wzmocniły te obawy. Po jego wyemitowaniu Hamas stwierdził, że stanowi „jednoznaczne potwierdzenie odrzucenia” porozumienia wspieranego przez USA, które również zostało zaakceptowane. Przy wsparciu Rady Bezpieczeństwa ONZ.

W oświadczeniu wydanym późną niedzielą po długim wywiadzie telewizyjnym Netanjahu ruch palestyński stwierdził, że jego stanowisko „jest sprzeczne” z tym, na co według administracji amerykańskiej zgodził się Izrael. Ruch stwierdził, że naleganie, aby jakiekolwiek porozumienie obejmowało trwałe zawieszenie broni i wycofanie wszystkich sił izraelskich ze Strefy Gazy, jest „niezbędną koniecznością, aby odeprzeć próby Netanjahu mające na celu uniknięcie, oszukanie i utrwalenie agresji i wojny eksterminacyjnej przeciwko Izraelowi”. „Nasi ludzie.”

Netanjahu odpowiedział i w oświadczeniu wydanym przez swoje biuro stwierdził, że Hamas sprzeciwia się porozumieniu. Powiedział, że Izrael nie wycofa się z Gazy, dopóki nie zostanie zwróconych wszystkich 120 zakładników.

Hamas z zadowoleniem przyjął ogólne zarysy amerykańskiego planu, ale zaproponował, jak to określił, „poprawki”. Podczas wizyty w regionie na początku tego miesiąca sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, bez wdawania się w szczegóły, że niektóre żądania Hamasu są „wykonalne”, a inne nie.

Zarówno Netanjahu, jak i Hamas Zachęty do kontynuowania niszczycielskiej wojny Pomimo katastrofalnych ofiar cywilnych w Gazie i rosnącego gniewu w Izraelu z powodu niepowodzenia zwrotu zakładników i niepowodzenia Hamasu.

Rodziny zakładników stają się coraz bardziej niecierpliwe wobec Netanjahu, uznając jego wyraźną niechęć do zawarcia umowy za skażoną względami politycznymi. Grupa reprezentująca rodziny potępiła oświadczenia Netanjahu, uznając je za odrzucenie przez Izrael niedawnej propozycji zawieszenia broni.

READ  Tysiące ewakuowano w Indiach, zanim zawaliły się gigantyczne drapacze chmur

Uznała, że ​​„jest to porzucenie 120 zakładników i naruszenie moralnych obowiązków państwa wobec obywateli”, zauważając, że obarcza Netanjahu odpowiedzialnością za powrót wszystkich więźniów.

W niedzielę Netanjahu powtórzył swoje słowa Prawo Że „znaczący spadek” dostaw broni ze Stanów Zjednoczonych utrudnia wysiłek wojenny. Rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller powiedział w poniedziałek, że nie rozumie wypowiedzi Netanjahu tak, jak rozumie je Biden Opóźniło to tylko jeden transport ciężkich bomb Ze względu na obawę przed ciężkimi stratami wśród ludności cywilnej.

Miller powiedział reporterom w Waszyngtonie: „Istnieje inna broń, którą nadal dostarczamy Izraelowi, tak jak robiliśmy to przez lata, ponieważ jesteśmy zaangażowani w bezpieczeństwo Izraela”. – Nie ma w tym żadnej zmiany.

W swoim transgranicznym ataku 7 października bojownicy pod przywództwem Hamasu zabili 1200 osób, a 250 pojmali, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze. Pod koniec listopada na mocy tymczasowego zawieszenia broni wypuszczono kilkudziesięciu zakładników, a Izrael twierdzi, że około jedna trzecia z pozostałych 120 zakładników nie żyje.

Według Ministerstwa Zdrowia na terytoriach kontrolowanych przez Hamas izraelska wojna odwetowa doprowadziła do śmierci ponad 37 000 Palestyńczyków. Podniósł A Kryzys humanitarny Wysiedliła większość ludności regionu, liczącej 2,3 miliona osób.

___

Magdy relacjonowała z Kairu.

___

Śledź relację AP z wojny w Gazie na https://apnews.com/hub/israel-hamas-war

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *