Słaby wzrost PKB w Chinach w drugim kwartale rodzi pilną potrzebę większego wsparcia politycznego

  • PKB 0,8% kw/kw w II kw. vs. 2,2% w I kw., wykazując spowolnienie
  • Wzrost PKB o 6,3% r/rw II kw. dzięki efektowi niższej bazy
  • Słabe dane wskazują na pilną potrzebę wydania większej liczby środków politycznych
  • Decydenci polityczni mogą unikać agresywnych bodźców ze względu na ryzyko kredytowe

PEKIN, 17 lipca (Reuters) – Gospodarka Chin rosła w drugim kwartale w słabym tempie, ponieważ popyt osłabł zarówno w kraju, jak i za granicą, spowolnienie post-covidowe, które gwałtownie wyhamowało, zwiększając presję na decydentów, aby dostarczali więcej bodźców.

Chińskie władze stoją przed trudnym zadaniem utrzymania ożywienia gospodarczego na właściwym torze i powstrzymania bezrobocia, ponieważ każdy agresywny bodziec może wywołać ryzyko kredytowe i załamanie strukturalne.

Produkt krajowy brutto wzrósł zaledwie o 0,8% w okresie kwiecień-czerwiec w porównaniu z poprzednim kwartałem, uwzględniając dane wyrównane sezonowo, dane opublikowane w poniedziałek przez Urząd Statystyk Narodowych w porównaniu ze wzrostem o 0,5% i wbrew oczekiwaniom analityków w ankiecie Reutera. Wzrost o 2,2% w pierwszym kwartale.

W ujęciu rocznym PKB wzrósł w drugim kwartale o 6,3%, w porównaniu z 4,5% w pierwszych trzech miesiącach roku, ale tempo to było znacznie poniżej prognoz wzrostu na poziomie 7,3%.

Grafika Reutera

Roczne tempo było najszybsze od drugiego kwartału 2021 r., chociaż ubiegły rok był mocno wypaczony przez problemy gospodarcze spowodowane poważnymi blokadami związanymi z COVID-19 w Szanghaju i innych dużych miastach.

„Dane sugerują, że boom w Chinach po pandemii wyraźnie się skończył” – powiedziała Carol Kong, ekonomistka z Commonwealth Bank of Australia w Sydney.

„Wskaźniki o wysokiej częstotliwości są wyższe niż liczby z maja, ale nadal obserwujemy ponure i słabnące ożywienie, a jednocześnie bezrobocie wśród młodzieży osiąga rekordowe poziomy”.

Według niektórych ekonomistów najnowsze dane stwarzają ryzyko, że Chiny nie osiągną skromnego 5-procentowego celu wzrostu na rok 2023.

Czerwcowe dane, opublikowane wraz z danymi o PKB, pokazały, że sprzedaż detaliczna w Chinach wzrosła o 3,1%, gwałtownie spadając z 12,7% wzrostu w maju. Analitycy spodziewali się wzrostu o 3,2%.

READ  Dowódcy z Waszyngtonu zgadzają się na trzyletnie przedłużenie dzięki podpisanemu bonusowi Terry'ego McLarena w wysokości 28 milionów dolarów

Wzrost produkcji przemysłowej nieoczekiwanie wzrósł w ubiegłym miesiącu do 4,4% z 3,5% odnotowanych w maju, ale popyt pozostał słaby.

Prywatne inwestycje w środki trwałe zmniejszyły się o 0,2% w ciągu pierwszych sześciu miesięcy, w przeciwieństwie do wzrostu inwestycji przedsiębiorstw państwowych o 8,1%, co wskazuje na słabe zaufanie prywatnych przedsiębiorców.

Najnowsze dane pokazały szybkie ożywienie po Covid, ponieważ eksport spadł do najniższego poziomu od trzech lat z powodu zapotrzebowania na chłodzenie w kraju i za granicą, a utrzymujący się spadek na podstawowym rynku aktywów osłabił zaufanie.

Słaby ogólny impet i ryzyko globalnej recesji wzbudziły oczekiwania, że ​​decydenci polityczni zrobią więcej, aby pobudzić drugą co do wielkości gospodarkę świata.

Urzędnicy prawdopodobnie ujawnią kilka środków stymulacyjnych, w tym wydatki fiskalne na finansowanie dużych projektów infrastrukturalnych, większe wsparcie dla konsumentów i firm prywatnych oraz pewne złagodzenie polityki dotyczącej aktywów, twierdzą decydenci i ekonomiści.

Jednak analitycy twierdzą, że szybki zwrot jest mało prawdopodobny.

Wszystkie oczy zwrócone są na spotkanie Biura Politycznego, które ma się odbyć jeszcze w tym miesiącu, podczas którego najwyżsi przywódcy mogą wytyczyć kurs polityki na resztę roku.

Nie ma „złotego środka”

Akcje w Azji spadły, a chiński juan osłabił się po słabszych danych.

Chiny są na dobrej drodze do osiągnięcia celu wzrostu na 2023 r., ale ryzykują, że nie osiągną rocznego celu drugi rok z rzędu.

„To rozczarowująca liczba wynosząca zaledwie 6,3%, więc tempo zwalnia”, powiedział Alvin Tan, szef strategii Asia FX w RBC Capital Markets w Singapurze.

„Przy tak szybkim spadku istnieje ryzyko, że cel wzrostu nie zostanie osiągnięty – jeśli gospodarka będzie nadal spadać w tym tempie, te 5% nie zostanie osiągnięte. Myślę więc, że zwiększy to pilną potrzebę większego wsparcia politycznego. Prędzej”.

READ  Departament Sprawiedliwości pozywa Apple w związku z monopolem na iPhone'a

Gospodarka Chin wzrosła w zeszłym roku o zaledwie 3% z powodu ograniczeń Covid, co znacznie mija się z oficjalnym celem.

Większość analityków twierdzi, że decydenci raczej nie zapewnią żadnych agresywnych bodźców z powodu obaw o rosnące ryzyko kredytowe.

Jednak głębsza recesja może spowodować większą utratę miejsc pracy i ryzyko deflacji, dodatkowo podważając zaufanie sektora prywatnego, powiedzieli.

Stopa bezrobocia wśród młodzieży wzrosła w czerwcu do 21,3% z 20,8% w maju, co stanowi nowy rekord, ponieważ absolwenci przepychają się o ograniczone oferty w sezonie poszukiwania pracy.

Sektor nieruchomości w Chinach, który stanowi jedną czwartą gospodarki, nadal spada, ponieważ ceny nowych domów w czerwcu pozostają w stagnacji.

Inwestycje w nieruchomości spadły w czerwcu o 20,6% po spadku o 21,5% w maju, według obliczeń Reutera.

Wysoki rangą urzędnik banku centralnego powiedział w piątek, że bank użyje instrumentów polityki, takich jak stopa rezerwy obowiązkowej (RRR) i średnioterminowa linia kredytowa, aby sprostać wyzwaniom gospodarczym.

W zeszłym miesiącu bank centralny obniżył referencyjne stopy procentowe o 10 punktów bazowych.

Niektórzy chińscy obserwatorzy obwiniają „pozostawiające blizny skutki” lata surowszych środków COVID i ograniczeń regulacyjnych w sektorach nieruchomości i technologii – pomimo niedawnych oficjalnych wysiłków na rzecz złagodzenia niektórych ograniczeń w celu wsparcia gospodarki.

Kilku ekonomistów zwróciło uwagę na ryzyko recesji bilansowej, ponieważ chińskie gospodarstwa domowe i firmy prywatne gromadzą oszczędności i ograniczają pożyczki i wydatki po trzech latach ograniczeń związanych z Covid.

„Oczekujemy, że polityka pieniężna złagodzi się w nadchodzących miesiącach i zapewni ukierunkowane wsparcie fiskalne dla kluczowych branż, w tym nieruchomości i budownictwa” – powiedział ekonomista Moody’s Analytics Harry Murphy Cruz w notatce.

„Ale to dodatkowe wsparcie nie będzie srebrną kulą. Coraz częściej rok 2023 wydaje się dla Chin rokiem do zapomnienia”.

Edycja Sri Navaratnam autorstwa Kevina Yao, Ellen Zhang i Joe Cash

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Joe Cash zajmuje się sprawami gospodarczymi Chin, krajową polityką fiskalną i monetarną, kluczowymi wskaźnikami ekonomicznymi, stosunkami handlowymi i rosnącym zaangażowaniem Chin w krajach rozwijających się. Zanim dołączył do agencji Reuters, pracował nad polityką handlową Wielkiej Brytanii i UE w regionie Azji i Pacyfiku. Joe studiował chiński na Uniwersytecie Oksfordzkim i Mandar…

READ  British Volt przejął australijską firmę Recharge Industries

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *