Słaby wzrost PKB w Chinach w drugim kwartale rodzi pilną potrzebę większego wsparcia politycznego

  • PKB 0,8% kw/kw w II kw. vs. 2,2% w I kw., wykazując spowolnienie
  • Wzrost PKB o 6,3% r/rw II kw. dzięki efektowi niższej bazy
  • Słabe dane wskazują na pilną potrzebę wydania większej liczby środków politycznych
  • Decydenci polityczni mogą unikać agresywnych bodźców ze względu na ryzyko kredytowe

PEKIN, 17 lipca (Reuters) – Gospodarka Chin rosła w drugim kwartale w słabym tempie, ponieważ popyt osłabł zarówno w kraju, jak i za granicą, spowolnienie post-covidowe, które gwałtownie wyhamowało, zwiększając presję na decydentów, aby dostarczali więcej bodźców.

Chińskie władze stoją przed trudnym zadaniem utrzymania ożywienia gospodarczego na właściwym torze i powstrzymania bezrobocia, ponieważ każdy agresywny bodziec może wywołać ryzyko kredytowe i załamanie strukturalne.

Produkt krajowy brutto wzrósł zaledwie o 0,8% w okresie kwiecień-czerwiec w porównaniu z poprzednim kwartałem, uwzględniając dane wyrównane sezonowo, dane opublikowane w poniedziałek przez Urząd Statystyk Narodowych w porównaniu ze wzrostem o 0,5% i wbrew oczekiwaniom analityków w ankiecie Reutera. Wzrost o 2,2% w pierwszym kwartale.

W ujęciu rocznym PKB wzrósł w drugim kwartale o 6,3%, w porównaniu z 4,5% w pierwszych trzech miesiącach roku, ale tempo to było znacznie poniżej prognoz wzrostu na poziomie 7,3%.

Grafika Reutera

Roczne tempo było najszybsze od drugiego kwartału 2021 r., chociaż ubiegły rok był mocno wypaczony przez problemy gospodarcze spowodowane poważnymi blokadami związanymi z COVID-19 w Szanghaju i innych dużych miastach.

„Dane sugerują, że boom w Chinach po pandemii wyraźnie się skończył” – powiedziała Carol Kong, ekonomistka z Commonwealth Bank of Australia w Sydney.

„Wskaźniki o wysokiej częstotliwości są wyższe niż liczby z maja, ale nadal obserwujemy ponure i słabnące ożywienie, a jednocześnie bezrobocie wśród młodzieży osiąga rekordowe poziomy”.

Według niektórych ekonomistów najnowsze dane stwarzają ryzyko, że Chiny nie osiągną skromnego 5-procentowego celu wzrostu na rok 2023.

Czerwcowe dane, opublikowane wraz z danymi o PKB, pokazały, że sprzedaż detaliczna w Chinach wzrosła o 3,1%, gwałtownie spadając z 12,7% wzrostu w maju. Analitycy spodziewali się wzrostu o 3,2%.

READ  Według raportu, Wojownicy przyczynili się do prośby Duranta o wymianę

Wzrost produkcji przemysłowej nieoczekiwanie wzrósł w ubiegłym miesiącu do 4,4% z 3,5% odnotowanych w maju, ale popyt pozostał słaby.

Prywatne inwestycje w środki trwałe zmniejszyły się o 0,2% w ciągu pierwszych sześciu miesięcy, w przeciwieństwie do wzrostu inwestycji przedsiębiorstw państwowych o 8,1%, co wskazuje na słabe zaufanie prywatnych przedsiębiorców.

Najnowsze dane pokazały szybkie ożywienie po Covid, ponieważ eksport spadł do najniższego poziomu od trzech lat z powodu zapotrzebowania na chłodzenie w kraju i za granicą, a utrzymujący się spadek na podstawowym rynku aktywów osłabił zaufanie.

Słaby ogólny impet i ryzyko globalnej recesji wzbudziły oczekiwania, że ​​decydenci polityczni zrobią więcej, aby pobudzić drugą co do wielkości gospodarkę świata.

Urzędnicy prawdopodobnie ujawnią kilka środków stymulacyjnych, w tym wydatki fiskalne na finansowanie dużych projektów infrastrukturalnych, większe wsparcie dla konsumentów i firm prywatnych oraz pewne złagodzenie polityki dotyczącej aktywów, twierdzą decydenci i ekonomiści.

Jednak analitycy twierdzą, że szybki zwrot jest mało prawdopodobny.

Wszystkie oczy zwrócone są na spotkanie Biura Politycznego, które ma się odbyć jeszcze w tym miesiącu, podczas którego najwyżsi przywódcy mogą wytyczyć kurs polityki na resztę roku.

Nie ma „złotego środka”

Akcje w Azji spadły, a chiński juan osłabił się po słabszych danych.

Chiny są na dobrej drodze do osiągnięcia celu wzrostu na 2023 r., ale ryzykują, że nie osiągną rocznego celu drugi rok z rzędu.

„To rozczarowująca liczba wynosząca zaledwie 6,3%, więc tempo zwalnia”, powiedział Alvin Tan, szef strategii Asia FX w RBC Capital Markets w Singapurze.

„Przy tak szybkim spadku istnieje ryzyko, że cel wzrostu nie zostanie osiągnięty – jeśli gospodarka będzie nadal spadać w tym tempie, te 5% nie zostanie osiągnięte. Myślę więc, że zwiększy to pilną potrzebę większego wsparcia politycznego. Prędzej”.

READ  UE zawarła umowę gazową ze Stanami Zjednoczonymi, starając się zmniejszyć swoją zależność od Rosji

Gospodarka Chin wzrosła w zeszłym roku o zaledwie 3% z powodu ograniczeń Covid, co znacznie mija się z oficjalnym celem.

Większość analityków twierdzi, że decydenci raczej nie zapewnią żadnych agresywnych bodźców z powodu obaw o rosnące ryzyko kredytowe.

Jednak głębsza recesja może spowodować większą utratę miejsc pracy i ryzyko deflacji, dodatkowo podważając zaufanie sektora prywatnego, powiedzieli.

Stopa bezrobocia wśród młodzieży wzrosła w czerwcu do 21,3% z 20,8% w maju, co stanowi nowy rekord, ponieważ absolwenci przepychają się o ograniczone oferty w sezonie poszukiwania pracy.

Sektor nieruchomości w Chinach, który stanowi jedną czwartą gospodarki, nadal spada, ponieważ ceny nowych domów w czerwcu pozostają w stagnacji.

Inwestycje w nieruchomości spadły w czerwcu o 20,6% po spadku o 21,5% w maju, według obliczeń Reutera.

Wysoki rangą urzędnik banku centralnego powiedział w piątek, że bank użyje instrumentów polityki, takich jak stopa rezerwy obowiązkowej (RRR) i średnioterminowa linia kredytowa, aby sprostać wyzwaniom gospodarczym.

W zeszłym miesiącu bank centralny obniżył referencyjne stopy procentowe o 10 punktów bazowych.

Niektórzy chińscy obserwatorzy obwiniają „pozostawiające blizny skutki” lata surowszych środków COVID i ograniczeń regulacyjnych w sektorach nieruchomości i technologii – pomimo niedawnych oficjalnych wysiłków na rzecz złagodzenia niektórych ograniczeń w celu wsparcia gospodarki.

Kilku ekonomistów zwróciło uwagę na ryzyko recesji bilansowej, ponieważ chińskie gospodarstwa domowe i firmy prywatne gromadzą oszczędności i ograniczają pożyczki i wydatki po trzech latach ograniczeń związanych z Covid.

„Oczekujemy, że polityka pieniężna złagodzi się w nadchodzących miesiącach i zapewni ukierunkowane wsparcie fiskalne dla kluczowych branż, w tym nieruchomości i budownictwa” – powiedział ekonomista Moody’s Analytics Harry Murphy Cruz w notatce.

„Ale to dodatkowe wsparcie nie będzie srebrną kulą. Coraz częściej rok 2023 wydaje się dla Chin rokiem do zapomnienia”.

Edycja Sri Navaratnam autorstwa Kevina Yao, Ellen Zhang i Joe Cash

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Joe Cash zajmuje się sprawami gospodarczymi Chin, krajową polityką fiskalną i monetarną, kluczowymi wskaźnikami ekonomicznymi, stosunkami handlowymi i rosnącym zaangażowaniem Chin w krajach rozwijających się. Zanim dołączył do agencji Reuters, pracował nad polityką handlową Wielkiej Brytanii i UE w regionie Azji i Pacyfiku. Joe studiował chiński na Uniwersytecie Oksfordzkim i Mandar…

READ  Wypadek helikoptera policyjnego: Policja twierdzi, że oficer zginął w wypadku helikoptera policyjnego w południowej Kalifornii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *