Elon Musk kontra Australia: Walka zaostrza się w związku z nagraniem wideo przedstawiającego atak nożem na kościół w Sydney w programie X


Brisbane, Australia
CNN

W jednym obozie znajduje się miliarder z branży technologicznej, który ma ponad 181 milionów obserwujących w swojej prywatnej sieci społecznościowej. Z drugiej strony przywódcy polityczni reprezentują kraj liczący zaledwie 26 milionów mieszkańców.

Obie strony od wielu dni rzucają obelgi w coraz bardziej zaciekłej bitwie pomiędzy właścicielem X Elonem Muskiem a rządem Australii, toczącej się w Internecie i w sądzie federalnym.

Dotyczy prawa X do publikacji filmu przedstawiającego Moment A 16-latek rzekomo dźgnął biskupa Na początku tego miesiąca w prawosławnym kościele chrześcijańskim w Sydney.

Władze australijskie twierdzą, że nagrania podsyciły zamieszki, które wybuchły przed kościołem po ataku, i nie powinny być udostępniane do publicznego oglądania na platformie globalnej, gdzie mogłyby zostać wykorzystane do radykalizacji potencjalnych przestępców.

Krajowy komisarz ds. bezpieczeństwa elektronicznego nakazał gigantom mediów społecznościowych usunięcie go.

Zdaniem komisarza większość zgodziła się, ale X nie poszedł dalej.

Australia chce, aby X całkowicie usunął film, a nie tylko ukrył go przed australijskimi użytkownikami, którzy mogą ominąć lokalne zakazy za pomocą VPN.

X twierdzi, że jest to atak na wolność słowa.

„Naszą obawą jest to, że jeśli jakikolwiek kraj może cenzurować treści we wszystkich krajach, do czego wzywa australijski komisarz ds. e-bezpieczeństwa, co powstrzyma jakikolwiek kraj przed kontrolowaniem całego Internetu? Opublikuj Muska na X.

Premier Australii Anthony Albanese określił we wtorek Muska jako „aroganckiego miliardera, który wierzy, że stoi ponad prawem, ale także ponad przyzwoitością publiczną”.

Po jej usunięciuZałóż jego duże spodnie i postępuj słusznie„.

Post rozesłał się w USA około północy, a w chwili pisania tego tekstu prezydent X nie odpowiedziała, chociaż jej wcześniejsze wezwania do więzienia Muska w ogólnokrajowej telewizji doprowadziły do ​​tego, że została napiętnowana „Wróg narodu australijskiego„.

X nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

READ  Putin mówi, że Rosja nie zaatakuje NATO, ale F-16 zostaną zestrzelone na Ukrainie

Senator Jackie Lambie/Facebook

Wraz z listem do Muska australijska senator Jackie Lambie zamieściła swoje zdjęcie w wojskowym mundurze, zrobione w styczniu na obozie Junior Leadership Camp dla weteranów.

W środę, ponad tydzień po ataku, wideo nadal można było obejrzeć na koncie X Australijskiego Stowarzyszenia Żydów (AJA). Prezydent David Adler powiedział CNN, że ani X, ani australijski komisarz ds. e-bezpieczeństwa nie poproszono go o jego usunięcie.

Adler powiedział, że AJA otrzymało e-mail od

Jak wynika z e-maila, do którego dotarło CNN, X powiedział: „Chcemy, abyś miał możliwość oceny wniosku i, jeśli chcesz, podjęcia odpowiednich działań w celu ochrony swoich interesów”.

AJA nie usunęła filmu, ponieważ Adler uważa, że ​​ważne jest, aby ludzie go obejrzeli.

„Powodem, dla którego to robimy, jest to, że kwestie bezpieczeństwa są niezwykle ważne dla społeczności żydowskiej” – powiedział Adler. „Politycy nie traktują ryzyka ekstremizmu wystarczająco poważnie. Jedną z korzyści płynących z dokładnego pokazania, co się stało, jest publiczne przebudzenie. Często politycy nie podejmą działań bez nacisku opinii publicznej i trzeba trochę się przebudzić zadzwoń i zapytaj o ryzyko.”

CNN skontaktowało się z biurem eSafety w celu uzyskania komentarza w sprawie decyzji AJA o nieusuwaniu filmu.

Niebezpieczeństwa związane z ekstremizmem stały się jasne w środę po serii nalotów Wspólnego Zespołu Terrorystycznego na 13 lokalizacji w Sydney w związku z atakiem na kościół.

Policja Nowej Południowej Walii

W środę Wspólny Zespół Antyterrorystyczny przeprowadził naloty w 13 lokalizacjach w związku ze śledztwem w sprawie incydentu z użyciem noża w kościele.

Chrissie Barrett, zastępca komisarza australijskiej policji federalnej, powiedziała na konferencji prasowej, że aresztowano siedmiu młodych mężczyzn w wieku od 15 do 17 lat, a pięciu z nich pomagało policji w dochodzeniu.

„Zidentyfikowaliśmy powiązania między domniemanym sprawcą a siecią partnerów i rówieśników, którzy naszym zdaniem podzielają podobną ideologię brutalnego ekstremizmu” – powiedziała. „W tej chwili nie mamy dowodów na konkretne miejsca, czasy ani cele przemocy”.

READ  Działaczka klimatyczna Greta Thunberg stanęła przed sądem w Londynie pod zarzutem utrudniania konferencji naftowo-gazowej

Do aresztowań doszło po tym, jak szefowie AFP i Australijskiej Organizacji Wywiadu Bezpieczeństwa (ASIO) wygłosili wspólne przemówienie przed National Press Club, ostrzegając, że ryzyko jest skrajne, i wzywając firmy z mediów społecznościowych do współpracy z policją przeciwko siłom pragnącym radykalizacji dzieci.

„Niektóre z naszych dzieci i inne bezbronne osoby są oczarowane w Internecie kotłem ekstremistycznej trucizny w otwartej i ciemnej sieci. Jest to poważny problem. Innym powodem jest to, że charakter mediów społecznościowych pozwala na rozprzestrzenianie się tej ekstremistycznej trucizny na całym świecie niemal natychmiast.”

Odmowa Muska usunięcia filmów doprowadziła australijskiego komisarza ds. bezpieczeństwa cybernetycznego do podjęcia działań prawnych na rzecz X do podjęcia działań pod groźbą kar finansowych w wysokości do 782 500 dolarów australijskich (508 000 dolarów) za każdy dzień nieprzestrzegania zasad.

W środę obie strony wróciły do ​​Sądu Federalnego w Sydney, gdzie prawnik X, Marcus Hoen, wyjaśnił, że platforma mediów społecznościowych nie zmieniła swojego stanowiska i będzie walczyć z, jak to określił, próbą uzyskania przez komisarza dostępu do „nadmiernej jurysdykcji”.

On to powiedział

Kościół Chrystusa Dobrego Pasterza, w którym doszło do ataku, odmówił komentarza, gdy skontaktowała się z nim CNN.

Joan Gray, wykładowczyni kultury cyfrowej na Uniwersytecie w Sydney, stwierdziła, że ​​próba rozszerzenia nakazów usunięcia przez komisarza ds. bezpieczeństwa elektronicznego poza granice Australii nie była przesadą.

„Platformy współpracują z decydentami, społeczeństwem obywatelskim i różnymi grupami w celu moderowania treści od dawna, a stanowisko Muska stanowi odchylenie od tego poglądu” – powiedziała CNN.

Grzegorz Wajda/SOPA Images/LightRocket/Getty Images

Elon Musk wziął udział w wydarzeniu zorganizowanym przez Europejskie Stowarzyszenie Żydów w Krakowie w Polsce w styczniu 2024 r.

Gray powiedział, że usunięcie szkodliwych materiałów w jurysdykcji, w której zostały opublikowane, zwykle ogranicza ich rozprzestrzenianie się i wszelkie potencjalne szkody, chociaż przyznał, że system nie jest doskonały.

READ  Śmierć królowej podkreśla wykroczenia rdzennych mieszkańców

Gray powiedział, że Musk próbował wprowadzić w życie swoją wiarę w całkowitą wolność słowa w Australii, aby nie stanowić precedensu dla innych platform.

„Posiadanie kontroli nad platformą komunikacyjną, która może dotrzeć do odbiorców na całym świecie w niezrozumiały sposób przez dowolną osobę, jest ogromnym problemem” – stwierdziła.

Bitwa Muska z rządem Australii to jedna z wielu, jakie miliarder toczy przeciwko władzom, które oskarża o narzucanie ograniczeń wolności słowa.

Odkąd Musk kupił firmę

W środowym oświadczeniu australijski komisarz ds. bezpieczeństwa cybernetycznego stwierdził, że żądanie usunięcia treści nie miało na celu stłumienia dyskusji na temat ataku na kościół.

„Zawiadomienie o usunięciu przekazane do

Zwolennicy Muska pochwalili postawę miliardera w Australii i zaatakowali jego krytyków.

Biuro Lambie potwierdziło, że na jej koncie na Facebooku nastąpił wzrost trollingu, a środowy post został zamknięty dla komentarzy, aby jeszcze bardziej zniechęcić.

Sąd Kolejny nakaz wydany X ma obowiązek zataić brutalne materiały do ​​10 maja, kiedy wszystkie strony wrócą do sądu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *