Informacje o wielomiesięcznych staraniach Białego Domu o pomoc dla Ukrainy


Waszyngton
CNN

The We wtorek głosowanie Senatu w sprawie zatwierdzenia tej uchwały Nowa pomoc Ukraina Sześć miesięcy nacisków publicznych i prywatnych komentarzy Białego Domu w celu uzyskania poparcia, w tym rozsądnego zadania pozyskania spikera Mike'a Johnsona.

Od miesięcy prezydent Joe Biden i jego zespół publicznie i prywatnie zwracali się do Johnsona z prośbą o dalszą pomoc, opierając się na zabiegach o względy Johnsona – którego młody mówca był pod presją swojej prawicy – ​​podczas zakulisowych spotkań Białego Domu, rozmów telefonicznych i szczegółowych odpraw. Urzędnicy administracji powiedzieli, że konsekwencje dla pola bitwy.

Przejmując dynamikę przywództwa na konferencji Partii Republikańskiej w Izbie Reprezentantów, Biden, który sprzeciwia się większej pomocy, polecił swojemu zespołowi, aby wykorzystywał każdą okazję do bezpośredniego komunikowania Johnsonowi konsekwencji bezczynności. Obejmuje to ostrzeżenia o tym, co zwycięstwo prezydenta Rosji Władimira Putina oznaczałoby nie tylko dla Ukrainy, ale także dla Europy i Stanów Zjednoczonych, podali urzędnicy administracji.

W rozmowach z mówcą i jego sztabem prezydent szczególnie nalegał, aby jego zespół przedstawił pełny obraz wywiadowczy sytuacji na polu bitwy na Ukrainie, a także omówił konsekwencje dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych – podali urzędnicy. Naciski te trwały przez następne sześć miesięcy, zaczynając od sali odpraw dzień po tym, jak Johnson został mówcą.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan oraz dyrektor biura wykonawczego i budżetowego Shalanda Young wyjaśnili marszałkowi i innym kluczowym ustawodawcom, w jaki sposób zakończenie pomocy dla Ukrainy zagroziłoby wysiłkom tego kraju w walce z Rosją. Biden przerwał spotkanie i spotkał się z Johnsonem, który był u jego boku, aby przekazać podobne przesłanie. Cztery dni później Sullivan zadzwonił do Johnsona, aby podkreślić środki mające na celu monitorowanie pomocy na Ukrainie.

Jednak Johnson szybko zaoferował jednoznaczną pomoc Ukrainie i Izraelowi – czemu sprzeciwiał się Biały Dom i który będzie wielokrotnie testowany w nadchodzących miesiącach.

Proces zakończył się we wtorek w Senacie przyjął pakiet pomocy zagranicznej o wartości 95 miliardów dolarów; Prawie 61 miliardów dolarów dla Ukrainy oznacza długo oczekiwane zwycięstwo Bidena w polityce zagranicznej, który przez ostatnie dwa lata gromadził poparcie Zachodu dla rozdartego wojną kraju przeciwko Rosji. W tym samym czasie prezydent wrócił do domu na własnej wojnie, aby uzyskać zgodę na większą pomoc pomimo sprzeciwu części Republikanów. Biały Dom oświadczył, że podpisze ustawę tak szybko, jak to możliwe – ponad 26 miliardów dolarów pomocy humanitarnej dla Izraela i ponad 8 miliardów dolarów dla regionu Indo-Pacyfiku, w tym Tajwanu.

READ  Reporter Associated Press zwolniony za fałszywe doniesienia o rosyjskim ataku

Biden, przygotowując się do przedstawienia Kongresowi nowego wniosku o finansowanie, wykorzystał przemówienie w Gabinecie Owalnym wygłoszone w połowie października w godzinach największej oglądalności, aby powiązać wojnę Ukrainy z Rosją z wczesną wojną Izraela z Hamasem, aby początkowo przedstawić argumenty za silniejszym pakietem pomocowym.

„Hamas i Putin reprezentują różne zagrożenia, ale łączy ich to samo: obaj chcą całkowicie zniszczyć sąsiadującą z nimi demokrację i całkowicie ją zniszczyć” – powiedział Biden w przemówieniu. Nasze obowiązki jako wielkiego narodu. Nie pozwolimy zwyciężyć terrorystom takim jak Hamas i tyranom takim jak Putin.

Biden oznajmił we wtorek wieczorem, że planuje podpisać ustawę w środę.

Niecały tydzień po tym przemówieniu Biały Dom stanął przed zadaniem współpracy z nowym spikerem Izby, który był mu stosunkowo nieznany i który wcześniej jako członek rankingowy głosował przeciwko pomocy dla Ukrainy.

Prezydent polecił swojemu zespołowi pozostawanie w kontakcie z Johnsonem, przywódcą Demokratów w Izbie Reprezentantów Hakeemem Jeffriesem, przywódcą większości w Senacie Chuckiem Schumerem i przywódcą mniejszości w Senacie Mitchem McConnellem.

Kolejna wczesna dyrektywa prezydenta dla jego zespołu – starajcie się w miarę możliwości unikać ukierunkowanych ataków na Johnsona, a zamiast tego skupcie się na większej potrzebie działania Republikanów, mając nadzieję, że pozostawicie więcej miejsca na produktywne rozmowy.

„Ciągle powtarzał, żebym mówił dalej. Pracuj dalej.' Wiesz, szukaj dalej sposobów na rozwiązanie różnic. Takie było jego polecenie” – powiedział Steve Ricchetti, doradca prezydenta.

Ricchetti i Schwanza Goff, dyrektorzy ds. legislacyjnych, pełnili kluczową rolę łączników między Białym Domem a Johnsonem i jego zespołem. Przez ostatnie cztery tygodnie Ricchetti regularnie rozmawiał z Johnsonem, a w grudniu i marcu udał się z Goffem na Kapitol, aby spotkać się z Johnsonem i jego zespołem. Często rozmawiali z personelem Johnsona, w tym spotykali się w Białym Domu i na Kapitolu.

W międzyczasie szef sztabu Białego Domu Jeff Giants, Ricchetti i Goff niemal codziennie rozmawiali ze Schumerem i Jeffriesem oraz ich personelem, aby ustalić strategię dalszego wspierania pomocy dla Ukrainy. Giants, Ricchetti, Goff i Young także pozostawali w stałym kontakcie z McConnellem, który chciał promować tę inicjatywę w Senacie.

Administracja ułatwiała regularne spotkania odpraw dla członków Izby na temat Ukrainy, ściśle współpracując z przywódcami dwupartyjnej komisji bezpieczeństwa narodowego, w tym z przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Michaelem McCaulem i przewodniczącym specjalnej komisji Izby ds. wywiadu Michaelem Turnerem.

READ  Czołowi ukraińscy urzędnicy wydaleni w walce z korupcją

Pod koniec marca dyrektor CIA Bill Burns polecił pracownikom Johnsona poinformować republikańskich przywódców odpowiednich komisji bezpieczeństwa narodowego o omówieniu pogarszającej się sytuacji na Ukrainie.

Ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink Johnson spotkała się z McConnellem i innymi senatorami Partii Republikańskiej oraz pracownikami Partii Republikańskiej w Izbie Reprezentantów i Senacie. Departament Obrony przeprowadził odprawy dla Republikanów w Izbie Reprezentantów, a administracja poinformowała o tym także przedstawicieli Chipa Roya z Teksasu i Ralpha Normana z Karoliny Południowej, na prośbę Johnsona, podali urzędnicy administracji.

W Białym Domu starszy zespół Bidena spotykał się każdego ranka przy owalnym stole w biurze Zientsa, aby przeprowadzić burzę mózgów, w jaki sposób podkreślić potrzebę większej pomocy. W spotkaniach tych uczestniczyli Zients, Ricchetti, Goff, Young, starsza doradczyni Anita Dunn, Sullivan i zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Jon Finer.

Po Święcie Dziękczynienia prezydent nalegał, aby jego doradcy przyznali, że jest oczywiste, że fundusze się wyczerpują i że Kongres musi działać. Young, Sullivan i sekretarz obrony Lloyd Austin spotkali się z przywódcami Kongresu, aby przekazać tę wiadomość. Young napisał ostro sformułowany list do prawodawców, ostrzegając Amerykę „Ukraina na kolanach na polu bitwy”, jeśli fundusze nie zostaną zatwierdzone.

Biały Dom skontaktował się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, aby zwrócił się bezpośrednio do Johnsona na spotkaniu tuż przed Bożym Narodzeniem w Waszyngtonie. Ale nawet Biden wydawał się się z tym zgadzać Trudna droga na Ukrainę Kiedy spotkał się z Zełenskim w Białym Domu, doradca powiedział, że Stany Zjednoczone będą „nadal dostarczać krajowi broń i sprzęt wojskowy w miarę swoich możliwości”, co stanowi subtelną zmianę w porównaniu z jego wcześniejszą obietnicą wsparcia Ukrainy.

Po rozpoczęciu roku bez porozumienia prezydent Johnson wezwał McConnella, Jeffriesa, Schumera i przywódców Rady Bezpieczeństwa Narodowego do Białego Domu, aby pomogli Ukrainie. Sullivan i dyrektor wywiadu narodowego Avril Hines przedstawili konkretne przykłady potencjalnych konsekwencji nieotrzymania dodatkowego finansowania amerykańskiego dla Ukrainy.

Jednak rozmowy te jeszcze bardziej uwydatniły potrzebę działań, aby zaradzić napływowi imigrantów wzdłuż południowej granicy USA, który stał się zbyt poważnym problemem politycznym, aby prezydent i jego współpracownicy mogli go zignorować. Senatorowie Partii Republikańskiej i Demokratycznej od miesięcy pracują nad środkiem bezpieczeństwa granic w ramach pomocy dla Ukrainy i Izraela. W końcu przybyła ponadpartyjna grupa senatorów Razem w porozumieniu na początku lutego I wydawało się, że drzwi się otworzyły.

READ  Spadek kontraktów terminowych Dow Jones: rajd rynkowy wycofuje się z Apple; 5 zapasów w obszarach zakupów

Pod naciskiem byłego prezydenta Donalda Trumpa, drzwi zostały zamknięte i transakcja doszła do skutku. Biden publicznie oskarżył Republikanów w Kongresie Nieudana kompilacja.

Następnie przywódcy Senatu przesunęli się do przodu w sprawie dwupartyjnego pakietu dotyczącego bezpieczeństwa narodowego, który wkrótce miał się odbyć bez porozumienia granicznego.

Pod koniec lutego Biden ponownie gościł Johnsona i przywódców Kongresu w Białym Domu, aby omówić wysiłki na rzecz uniknięcia częściowego zawieszenia działalności rządu i nalegać na zwiększenie pomocy dla Ukrainy. Burns był na miejscu, aby dowiedzieć się, jak ucierpiały siły ukraińskie, gdy wojna trwała drugi rok, a wypłaty pomocy malały i kończyła się amunicja.

W ciągu następnych sześciu tygodni urzędnicy administracji poczuli, że sprawa jest pilna, ponieważ prawodawcy w dalszym ciągu otrzymywali dodatkowe oceny i informacje na temat krajobrazu pola bitwy. Ale 13 kwietnia Iran zaatakował Izrael W następnych dniach Izrael zmienił dynamikę wraz z tempem budowania pomocy.

Dzień po ataku Johnson wskazał Jeffriesowi, że jest skłonny wesprzeć pomoc zagraniczną, co rozgniewało jego prawicę i zagroziło przyszłości jego mówców. Następnego dnia Biden i Johnson rozmawiali telefonicznie, podczas gdy mówca wyjaśniał mu swój plan dalszego rozwoju pakietu pomocowego. Mówca powiedział reporterom, że kontynuuje głosowanie w sprawie pomocy ze względu na „szybkie tempo wydarzeń na całym świecie”.

Źródła poinformowały CNN przed emisją, że Burns wygłosił odprawę, która nakreśliła ponury obraz sytuacji Ukrainy na polu bitwy i globalne konsekwencje bezczynności.

W sobotę Izba ostatecznie przyjęła pakiet pomocowy o wartości 95 miliardów dolarów – moment ten Biden uczcił w osobnych rozmowach z mówcą i Jeffriesem. Środek pomocy dla Ukrainy został przyjęty przy wsparciu 210 Demokratów i 101 Republikanów.

Przed ostatnim fragmentem Biden rozmawiał w poniedziałek z Zełenskim, zapewniając go, że pomoc nadejdzie po miesiącach oczekiwania.

„Omawialiśmy treść kolejnego pakietu pomocy wojskowej USA” – powiedział Zełenski. „Prezydent zapewnił mnie, że pakiet zostanie wkrótce zatwierdzony i będzie potężny we wzmocnieniu naszej obrony powietrznej oraz zdolności dalekiego zasięgu i artylerii”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *