Stany Zjednoczone twierdzą, że Izrael mógł naruszyć prawo międzynarodowe, używając amerykańskiej broni w Gazie

  • Tom Bateman, korespondent Departamentu Stanu
  • wiadomości BBC

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

Tytuł Zdjęcia, Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone rosnącą liczbą ofiar śmiertelnych wśród cywilów w Gazie.

Stany Zjednoczone twierdzą, że Izrael mógł w niektórych przypadkach użyć dostarczonej przez USA broni z naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego podczas wojny w Gazie.

Departament Stanu twierdzi, że „rozsądna jest ocena”, że broń ta została użyta w sposób „wbrew” zobowiązaniom Izraela.

Stwierdzono jednak, że Stany Zjednoczone nie mają pełnych informacji na temat swojej oceny i eksport może być kontynuowany.

Raport został przedłożony Kongresowi w piątek z opóźnieniem.

W ramach przeglądu zleconego przez Biały Dom zbadano, w jaki sposób od początku ubiegłego roku używana była broń dostarczana przez USA, a także sześć innych osób zaangażowanych w konflikt.

Choć oświadczenie to wyraźnie potępiało niektóre działania Izraela w Gazie, nie ograniczało się do stwierdzenia, że ​​kampania Izraelskich Sił Obronnych (IDF) narusza prawo międzynarodowe.

Stwierdzono, że Izrael stoi przed „nadzwyczajnym wyzwaniem militarnym” przeciwko Hamasowi w Gazie.

Dodał, że zapewnienia, które otrzymał od Izraela na temat legalnego użycia amerykańskiej broni, są „wiarygodne i rzetelne”.

W dokumencie zauważono również, że ponieważ Hamas wykorzystuje „infrastrukturę cywilną do celów wojskowych, a ludność cywilną jako żywe tarcze”, „trudno jest określić realia w terenie na operacyjnym polu bitwy”.

Stwierdzono jednak, że ze względu na znaczną zależność Izraela od broni wyprodukowanej w USA „mogła ona zostać użyta w przypadkach niezgodnych z jego MPH”. [international humanitarian law] obowiązków lub z najlepszymi praktykami w celu zminimalizowania szkód wśród ludności cywilnej”

ONZ Organizacje humanitarne określiły wysiłki Izraela mające na celu zmniejszenie liczby ofiar cywilnych jako „przypadkowe, nieskuteczne i nieodpowiednie” – czytamy w raporcie.

Departament Stanu stwierdził, że Izrael nie w pełni współpracował z wysiłkami USA zmierzającymi do „maksymalizacji” pomocy humanitarnej w Gazie w pierwszych miesiącach konfliktu. Jednakże sytuacja ta uległa zmianie.

„Obecnie nie oceniamy, czy rząd Izraela zabrania lub w inny sposób ogranicza tranzyt lub dostarczanie pomocy humanitarnej Stanów Zjednoczonych” – stwierdzono w oświadczeniu.

Jeden z autorów raportu, były ambasador USA w Turcji David Satterfield, powiedział BBC, że jest to pierwszy tego rodzaju raport i że Stany Zjednoczone będą w dalszym ciągu „przeglądać” działania Izraela.

„To konflikt, jakiego świat nie widział” – dodał. „Próbowaliśmy wziąć wszystkie te czynniki pod uwagę, formułując bardzo przejrzystą, ale wiarygodną ocenę”.

Od poniedziałku ponad 80 000 ludzi uciekło z Rafah – podaje ONZ, po tym jak izraelskie czołgi gromadzą się w pobliżu obszarów zabudowanych w wyniku powtarzającego się ostrzału.

Wojska izraelskie przejęły kontrolę i zamknęły przejście Rafah z Egiptem na początku swojej operacji, podczas gdy ONZ Stwierdził, że dotarcie do ponownie otwartego przejścia Kerem Shalom z Izraelem jest zbyt niebezpieczne dla pracowników i ciężarówek.

Izrael rozpoczął kampanię wojskową w Gazie mającą na celu unicestwienie Hamasu w odpowiedzi na atak grupy na południowy Izrael 7 października, podczas którego zginęło około 1200 osób, a 252 wzięto jako zakładników. Według ministerstwa zdrowia Hamasu od tego czasu w Gazie zginęło ponad 34 900 osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *