Wojna między Izraelem a Hamasem: Izrael zarządza nową ewakuację w mieście Rafah w Gazie

RAFAH (Strefa Gazy) – Izrael zarządził w sobotę nową ewakuację w mieście Rafah na południu Gazy, zmuszając dziesiątki tysięcy ludzi do ucieczki w ramach przygotowań do rozszerzenia swojej operacji wojskowej w pobliżu gęsto zaludnionego obszaru centralnego, wbrew rosnącej presji. środek wojna Jego bliskim sojusznikiem są Stany Zjednoczone i inne kraje.

tak jak Protesty palestyńskie Jednak izraelskie wojsko oświadczyło również, że przemieszcza się na zdewastowany obszar w północnej Gazie, gdzie potwierdziło przegrupowanie się grupy bojowników Hamasu.

Izrael ewakuował obecnie wschodnią część Rafah, uważaną za ostatnie schronienie w Gazie. Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzegła, że ​​planowana jest również inwazja na dużą skalę na Rafah Dalsze paraliżujące akcje humanitarne Spowodowało to dużą liczbę ofiar wśród ludności cywilnej.

Przejście graniczne w Rafah na granicy z Egiptem znajduje się w pobliżu głównych punktów wejścia pomocy, które już ucierpiały. Siły izraelskie to zrobiły Zdobył stronę Gazy Przejście Rafah, co doprowadziło do jego zamknięcia.

Egipt odmówił współpracy z Izraelem w sprawie dostarczenia pomocy przez przejście w Rafah ze względu na „niedopuszczalną eskalację Izraela” – podał w sobotę państwowy kanał Cairo News Channel, powołując się na anonimowego urzędnika. Kanał utrzymuje bliskie stosunki z egipskimi służbami bezpieczeństwa.

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że nie dostarczy Izraelowi broni ofensywnej w Rafah. Administracja Bidena stwierdziła w piątek, że istnieją „rozsądne” Dowody na to, że Izrael naruszył prawo międzynarodowe Ochrona ludności cywilnej – jak dotąd najostrzejsze oświadczenie Waszyngtonu w tej sprawie.

W odpowiedzi Ofir Falk, doradca premiera Izraela ds. polityki zagranicznej, powiedział Associated Press, że Izrael postępuje zgodnie z prawami konfliktu zbrojnego i że wojsko podejmuje szeroko zakrojone działania, aby uniknąć ofiar wśród ludności cywilnej, w tym ostrzegając ludzi, aby operacji wojskowych za pośrednictwem rozmów telefonicznych i rozmów telefonicznych. Wiadomości SMS.

READ  Biden twierdzi, że incydent w Gazie skomplikuje rozmowy o zawieszeniu broni, ponieważ administracja uznała to za pilne po zabiciu kilkudziesięciu Palestyńczyków

więcej niż 1,4 miliona Palestyńczyków Połowa populacji Gazy – połowa populacji – znalazła schronienie w Rafah, większość z nich uciekła przed izraelskimi atakami w innych miejscach. Ewakuacje zmuszają część osób do powrotu na północ, gdzie tereny zostały zniszczone w wyniku poprzednich izraelskich ataków. Agencje pomocowe szacują, że przed sobotnim zarządzeniem opuściło 110 000 osób, co dodaje kolejne 40 000.

„Czy powinniśmy poczekać, aż wszyscy umrzemy jeden na drugim? Dlatego zdecydowaliśmy się wyjechać” – powiedział Hanan Al-Satri, mieszkaniec Rafah, gdy ludzie spieszyli się, aby załadować materace, zbiorniki na wodę i inne rzeczy na pojazdy.

„Armia izraelska nie ma bezpiecznej strefy w Gazie. „Obierają za cel wszystko” – powiedział Abu Youssef Al-Deiri, który został wcześniej wysiedlony z miasta Gaza.

Wiele osób było przesiedlanych wielokrotnie. Zostało jeszcze kilka miejsc do odwiedzenia. Niektórzy uciekający przed walkami na początku tygodnia założyli obozy w mieście Khan Yunis – z którego połowa została zniszczona podczas poprzedniego izraelskiego ataku – oraz w centralnym mieście Dajr al-Balah, nadwyrężając infrastrukturę.

Niektórzy Palestyńczycy są wysyłani do tak zwanych przez Izrael bezpiecznych stref humanitarnych wzdłuż wybrzeża Mawasi, które jest już zatłoczone przez około 450 000 ludzi żyjących w nędznych warunkach. W zaśmieconym śmieciami obozie brakuje podstawowego wyposażenia.

Georgios Petropoulos, urzędnik agencji humanitarnej ONZ w Rafah, powiedział, że pracownicy organizacji humanitarnych nie mają zapasów, które umożliwiłyby ludziom osiedlenie się w nowych lokalizacjach. „Po prostu nie mamy namiotów, koców, łóżek ani żadnych materiałów, których mobilna populacja mogłaby uzyskać od systemu humanitarnego” – powiedział.

Petropoulos powiedział, że Światowy Program Żywnościowy ostrzegł, że artykuły żywnościowe przeznaczone do dystrybucji w południowej Strefie Gazy wyczerpią się do soboty, co stanowi dodatkowe wyzwanie w czasie, gdy części Gazy stoją w obliczu tego, co określił szef Światowego Programu Żywnościowego „Całkowity głód”. Grupy pomocowe stwierdziły, że paliwo wkrótce się skończy, co zmusi szpitale do wstrzymania kluczowych operacji i zatrzymania ciężarówek dostarczających pomoc.

READ  Trend COVID, który spowodował tak ogromny problem w 2020 roku, powraca

Zacięte walki toczyły się także w północnej Strefie Gazy. Rzecznik izraelskiej armii Avichai Adraee poprosił Palestyńczyków w Dżabalii, Beit Lahia i okolicach, aby opuścili swoje domy i udali się do schronów w zachodniej części miasta Gaza, ostrzegając, że ludzie znajdują się w „niebezpiecznej strefie walk” i że Izrael uderzy „z wielką siłą”. ” „.

Agencja Narodów Zjednoczonych wspierająca mieszkańców Gazy, znana jako UNRWA, podała, że ​​nakazy ewakuacji dotknęły około 300 000 osób w Rafah i Jabalia, ale liczby te były prawdopodobnie wyższe.

Północna Gaza była pierwszym celem izraelskiej ofensywy lądowej, która rozpoczęła się po tym, jak Hamas i inni bojownicy zaatakowali południowy Izrael 7 października, zabijając około 1200 osób, w większości cywilów, i biorąc 250 innych jako zakładników. Nadal przetrzymuje około 100 więźniów, a szczątki ponad 30. Hamas powiedział w sobotę, że zakładnik Nadav Boublewell zmarł miesiąc temu w wyniku ran w izraelskim nalocie. Hamas nie przedstawił żadnych dowodów na poparcie tego twierdzenia.

Według Ministerstwa Zdrowia Gazy, które nie rozróżnia liczby cywilów i bojowników, w izraelskich bombardowaniach i atakach naziemnych zginęło ponad 34 800 Palestyńczyków, w większości kobiety i dzieci. Izrael obwinia Hamas za ofiary wśród ludności cywilnej i oskarża go o obecność w gęsto zaludnionych obszarach mieszkalnych.

Władze cywilne w Gazie przekazały w sobotę więcej szczegółów na temat masowych grobów ogłoszonych przez Ministerstwo Zdrowia na początku tygodnia w szpitalu Al-Shifa, największym szpitalu w północnej Gazie, który był celem poprzedniego izraelskiego ataku. Władze stwierdziły, że większość z 80 ciał pacjentów zmarła z powodu braku opieki. Armia izraelska stwierdziła: „Jakiekolwiek próby obwiniania Izraela za grzebanie cywilów w masowych grobach są całkowicie fałszywe”.

Według Szpitala Męczenników Al-Aksa i dziennikarza AP, który policzył ciała, co najmniej 19 osób, w tym osiem kobiet i ośmioro dzieci, zginęło w nocy w środkowej Gazie w nalotach, które nawiedziły obszary Zawaida, Maghazi i Deir al-Balah.

READ  Australijczycy protestują przeciwko brytyjskiemu kolonializmowi podczas święta narodowego, które niektórzy nazywają „Dniem Inwazji”.

„Dzieci, jaka jest wina dzieci, które zmarły?” Powiedział krewny. Kobieta uderzyła jedno z dzieci w twarz, które leżało na ziemi.

Kolejna runda rozmów o zawieszeniu broni w Kairze zakończyła się na początku tego tygodnia bez żadnego postępu.

___

Sam Madanek relacjonował z Tel Awiwu i Sami Magdy z Kairu. Jack Jeffrey w Jerozolimie przyczynił się do tej historii.

___

Śledź relację AP z trwającej wojny https://apnews.com/hub/israel-hamas-war

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *