Wojna gospodarcza z Rosją nagrzewa się

Rynki ustabilizowały się po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego, jakby bomby i pociski nie zakłóciły światowej gospodarki. Ale wojna gospodarcza, która toczy się równolegle z wojną strzelecką, staje się coraz gorętsza, co wymaga więcej uwagi, niż mogliby poświęcić inwestorzy.

Wiele analiz wojny rosyjskiej na Ukrainie koncentruje się na: Zacięte bitwy na ziemi o teren Wojska inwazyjne i obronne walczą wieś za wsią we wschodniej i południowej Ukrainie. Ale wielonarodowy wysiłek jest tak samo ważny jak stłumienie rosyjskiej gospodarki poprzez obcięcie dochodów z energii, które finansują rosyjską armię i odmawianie zagranicznej technologii, której Rosja potrzebuje do utrzymania i odnowienia broni. Podobnie jak bitwy czołgów i artylerii, walka ekonomiczna jest wojną na wyniszczenie, w której ten, kto przetrwa najdłużej, z większym prawdopodobieństwem wygra.

Wojna gospodarcza eskaluje, gdy pojawiają się mało prawdopodobne, nieprawdopodobne początki: Ukraina może wygrać. Zwykle milczący amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin zaczął mówić o celowym osłabianiu Rosji przez USA i NATO na drodze do ukraińskiego zwycięstwa. Broń ciężka, taka jak czołgi i artyleria, której kraje zachodnie niechętnie oddawały Ukrainie na początku wojny, teraz przepływają swobodniej.

W odpowiedzi Rosja ma teraz Wstrzymanie dostaw gazu ziemnego do Polski i BułgariiJak dotąd najsilniejszym posunięciem jest ukaranie krajów pomagających Ukrainie i znak, że Rosja może odkręcić krany lub całkowicie je zakręcić, jeśli poczuje się coraz bardziej zagrożona. „Wszystkie trzy strony konfliktu, NATO, Rosja i Ukraina, ulegają eskalacji” – ostrzegła Grupa Eurasia w analizie z 27 kwietnia. „Potencjał dalszej eskalacji wzrasta wraz z eskalacją wrogości”.

czy polska i bułgaria? możesz to dostać Bez rosyjskiego gazu. Ale Rosja i jej klienci energetyczni zaczynają teraz „bronić” dostawy ropy i gazu, jeden z bardziej niepokojących scenariuszy, jakie analitycy przygotowali na początku wojny. Jeśli Rosja wstrzyma dostawy gazu do innych krajów europejskich lub na cały kontynent, spowoduje to wzrost cen w Europie i prawdopodobnie spowoduje tam recesję, potencjalnie podważając wsparcie dla Ukrainy, zwiększając koszty dla milionów europejskich wyborców.

Jednocześnie kraje europejskie studiują Tymczasowy bojkot rosyjskiej ropyKtóre mogą łatwiej zastąpić z innych źródeł niż rosyjski gaz. Jednak szerszy zakaz na rosyjską ropę podniósłby światowe ceny dla wszystkich i zwiększyłby inflację w Europie, Stanach Zjednoczonych i innych krajach. Dokręcanie śrub rosyjskiej gospodarce powoduje straty uboczne w wielu innych krajach.

READ  Dlaczego ukraińskie zboże nagle tak podzieli Europę? | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

[Follow Rick Newman on Twitter, sign up for his newsletter or send in your thoughts.]

Sankcje nałożone na rosyjski system finansowy przynoszą pożądany skutek. Ale te sankcje nadal pozwalają Rosji sprzedawać ropę i gaz, a Rosja tak się składa, że ​​czerpie korzyści z wyższych cen energii spowodowanych częściowo inwazją na Ukrainę. Niektórzy analitycy uważają, że rosyjski prezydent Władimir Putin określił czas swojej inwazji na Ukrainę w momencie wyjazdu byłej kanclerz Niemiec Angeli Merkel w grudniu, a nawet zastąpienia Donalda Trumpa przez Joe Bidena na stanowisku prezydenta USA w styczniu ubiegłego roku. Jednak wysokie ceny energii w okresie poprzedzającym rosyjską inwazję 24 lutego prawdopodobnie przekonały Putina, że ​​będzie miał rezerwę dochodów z energii, nawet przy nieuniknionych sankcjach.

Prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel wchodzą do sali podczas konferencji prasowej po rozmowach na Kremlu w Moskwie, 20 sierpnia 2021 r. Alexander Zemlianchenko/Paul via Reuters

Rosyjskie przychody z energii osiągnęły 76 miliardów dolarów w czwartym kwartale 2021 r., najwyższy poziom od 10 lat, według Instytutu Finansów Międzynarodowych. Grupa badawcza uważa, że ​​obecnie wyższe ceny ropy i gazu mogą zwiększyć przychody Rosji z energii, nawet przy sankcjach. Właśnie dlatego kraje europejskie i inne sankcjonujące kraje rozważają teraz posunięcie się naprzód poprzez całkowite wstrzymanie zakupów ropy lub zaostrzenie sankcji finansowych w sposób, który skutecznie zablokowałby finansowanie wymagane do tych transakcji.

Jeśli którakolwiek z tych rzeczy się wydarzy, kluczowym czynnikiem jest to, czy wielcy nabywcy energii, tacy jak Chiny i Indie, kupią większość lub całość ropy, której Rosja nie będzie w stanie sprzedać gdzie indziej, a którą mogliby uzyskać z ogromną zniżką w stosunku do cen światowych. Gdyby tak było, byłoby to oczywiście swego rodzaju kołem ratunkowym dla finansowania wojska Putina. Stany Zjednoczone przewodzą wysiłkom na rzecz izolacji Rosji, kampanią nacisku, która może zmienić globalne stosunki na nadchodzące lata. Bitwa wojskowa na Ukrainie Może nie rozprzestrzenić się podczas III wojny światowejAle bitwa gospodarcza może zmusić kraje żyjące na płocie do opowiedzenia się po jednej stronie i poniesienia konsekwencji.

READ  Oceny CNN w czasie największej oglądalności spadły w marcu o 61%: dane Nielsena

Nieprzejrzysta bitwa o technologię

Globalne rynki energii dostarczają minuta po minucie sprawozdanie z tego, jak wojna energetyczna wpłynie na ceny i gospodarkę światową. Walka o dostępną dla Rosji technologię jest znacznie bardziej tajemnicza. Stany Zjednoczone i kilka innych krajów wprowadziły całkowity zakaz sprzedaży komputerów i wielu innych przedmiotów do Rosji, próbując nałożyć ból na Putina i rosyjską gospodarkę. Część tej technologii ma zastosowania wojskowe, które mogą bezpośrednio wpłynąć na rosyjską ofensywę na Ukrainie.

Rosja posiada ogromne zapasy sprzętu wojskowego z czasów sowieckich, ale jej zapasy zaawansowanej broni są jeszcze bardziej ograniczone. Brytyjscy badacze badający pozostałości rosyjskiej broni na Ukrainie stwierdzili, że w dużym stopniu polegają na komponentach ze Stanów Zjednoczonych i innych krajów, które obecnie pomagają Ukrainie w walce z siłami rosyjskimi. Możliwości wojenne Rosji obejmują wykonane w USA płytki drukowane w zaawansowanym pocisku manewrującym Iskander-K, amerykańskie żyroskopy światłowodowe w pocisku artyleryjskim 9M949 oraz oscylator produkcji brytyjskiej w systemie obrony powietrznej TOR-M2.

„Prawie cały nowoczesny rosyjski sprzęt wojskowy oparty jest na złożonej elektronice importowanej ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii, Japonii, Izraela, Chin i innych” – napisali Jack Watling i Nick Reynolds. Najnowszy raport grupy badawczej RUSI.

Pentagon mówi Rosja Zaczął mieć „problemy z ekwipunkiem” z precyzyjnie naprowadzaną amunicją Opiera się bardziej na znacznie mniej celnych „głupich bombach”. Wystarczająco trudno jest wytwarzać zaawansowaną broń, a „w tym właśnie rosyjski przemysł zbrojeniowy staje przed problemem”, zgodnie z raportem RUSI: „Najnowsza broń w Rosji jest w dużym stopniu uzależniona od istotnych, specjalistycznych komponentów produkowanych za granicą”.

Putin i jego doradcy dokonali słynnego błędu w kalkulacji, planując szybką kampanię wojskową, która natychmiast usunęłaby wybrany rząd Ukrainy. Ta wrażliwość pozostawiła Rosję w szoku dla armii, która straciła co najmniej jedną czwartą swojej siły bojowej i miażdżącą wojnę, którą Rosja może już przegrać.

Inną konsekwencją jest to, że Rosja z pewnością walczy o znalezienie zagranicznych komponentów, których potrzebuje do odbudowy głównych zapasów broni. Rosja nie musi kupować tego sprzętu bezpośrednio od firm go produkujących, które w większości przypadków łamią sankcje, dostarczając cokolwiek do Rosji. Zamiast tego Rosja prawdopodobnie będzie szukać komponentów ze źródeł zewnętrznych lub na czarnym rynku, a nawet przez kradzież. Zachodnie rządy prawdopodobnie będą próbowały udaremnić te przejęcia. Podczas gdy wojska walczą na polach bitew, wojownicy łańcucha dostaw walczą w cieniu.

READ  Setki osób ewakuowano z powodu pożaru, który wybuchł w slumsach otaczających elegancką dzielnicę Gangnam w Seulu

Nie widać końca

Częstym tematem jest to, że Putin chce trochę Rodzaj zwycięstwa, które może promować rosyjski „Dzień Zwycięstwa” 9 maja. Jednak według prawie wszystkich relacji nie ma szans na jakikolwiek decydujący wynik w najbliższej przyszłości. W rzeczywistości podwójne wojny militarne i gospodarcze prawdopodobnie będą trwać miesiącami, jeśli nie dłużej. Europa zaczyna planować niedobór lub całkowity niedobór rosyjskiej energii na nadchodzącą zimę. Celem tymczasowego embarga na rosyjską ropę jest wywarcie presji na Putina przez tygodnie i miesiące. Ze swojej strony Putin dał sygnały, że przygotowuje rosyjskie społeczeństwo do wyjścia na swój sposób, co może obejmować nowy pobór do pomocy w zastępowaniu żołnierzy umierających i rannych na Ukrainie. Być może do 9 maja 2023 r. poznamy wynik.

Możliwe, że rynki nie są gotowe na eskalującą wojnę gospodarczą między Rosją a resztą świata. Ceny energii wzrosły, a akcje spadły po inwazji Rosji 24 lutego, ale od tego czasu rynki ustabilizowały się. W USA handlowcy ponownie zwracają większą uwagę na dane o inflacji i Rezerwę Federalną niż na geopolityczne punkty zapalne.

Instytut Finansów Międzynarodowych spodziewa się, że ceny ropy osiągną poziom 200 dolarów za baryłkę, jeśli będzie kompletne i skuteczne embargo na rosyjską ropę. Jedynym przypadkiem, w którym ceny ropy naftowej w USA utrzymywały się na tym poziomie, opartym na stopie inflacji, był rok 2008, kiedy tworzyła się głęboka recesja. Inne czynniki szkodziły gospodarce bardziej niż ceny ropy w tamtym czasie, ale teraz mamy też inne problemy, w tym inflację nieenergetyczną i gwałtowne przejście od luzowania monetarnego do zaostrzenia. Recesje zwykle wynikają z kombinacji czynników, a nie z jednego źródła, i nadal istnieją pewne ekonomiczne fale wstrząsów, które mogą wynikać z rosyjskiego barbarzyństwa militarnego.

Rick Newman jest autorem czterech książek, w tym „Rebounders: Jak zwycięzcy przechodzą od porażki do sukcesu.Śledź go na Twitterze: Umieść tweeta. Możesz także Wyślij tajne wskazówki.

Śledź Yahoo Finance na ŚwiergotI InstagramI youtubeI FacebookI FlipboardI LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *