Dziesiątki tysięcy oglądają ciało byłego papieża Benedykta

WATYKAN (2 stycznia) (Reuters) – Dziesiątki tysięcy ludzi przybyło w poniedziałek do Bazyliki św. Piotra, aby oddać hołd byłemu papieżowi Benedyktowi XVI, którego ciało przed pogrzebem leżało bez żadnych papieskich akcesoriów. w tym tygodniu.

Benedykt, orędownik konserwatywnych katolików, który pragnął powrotu do bardziej tradycyjnego kościoła, zmarł w sobotę w wieku 95 lat w odosobnionym watykańskim klasztorze, w którym mieszkał od 2013 roku, kiedy został pierwszym papieżem od 600 lat, który złożył rezygnację.

„Czuję się, jakby był naszym dziadkiem” — powiedziała Reuterowi 16-letnia Veronica Segal, licealistka katolicka z Baton Rouge w Luizjanie, która przyjechała do Rzymu na zajęcia z religii. .

Powiedziała, że ​​na jednym ze swoich kursów przeczytała jedną z książek Benedykta o Jezusie.

„Wiem, że jest w lepszym miejscu, ponieważ był świętym człowiekiem i tak dobrze jeździł” – powiedziała 16-letnia koleżanka z klasy Molly Foley z Atlanty w stanie Georgia. Trzecia dziewczyna w grupie ma na plecach amerykańską flagę.

Bezpieczeństwo było ścisłe, a goście przechodzili przez kilka punktów kontrolnych przed wejściem do kościoła. Wielu przestało się modlić po obejrzeniu ciała lub zostało, aby uczestniczyć we Mszy św. w bocznych kaplicach.

Watykańska policja poinformowała, że ​​pierwszego dnia granicę przekroczyło 65 000 osób.

Ciało Benedykta, ubrane w czerwono-złote szaty liturgiczne i umieszczone na prostym podwyższeniu, zostało przeniesione w procesji tuż przed świtem przez Ogrody Watykańskie z krużganków na miejsce przed głównym ołtarzem największego kościoła chrześcijaństwa.

Po obu stronach ciała stało dwóch gwardzistów szwajcarskich, które nie miały papieskich insygniów ani regaliów, takich jak srebrna laska z krzyżem czy paliusz, pasek materiału noszony na szyi przez biskupów diecezjalnych.

Oba znajdowały się na ciele papieża Jana Pawła II, gdy sprawował on władzę w 2005 roku.

Nie jest jasne, czy krzyż pasterski lub jakiekolwiek inne używane przez niego przedmioty zostaną pochowane razem z nim, ale wydaje się, że decyzja o nieposiadaniu ich podczas publicznego pokazu została podjęta, aby podkreślić, że w chwili śmierci nie był już papieżem.

Rzecznik Watykanu Matteo Bruni powiedział, że Benedykt zostanie pochowany zgodnie z jego życzeniem w tym samym miejscu, w kryptach pod Bazyliką św. Piotra, gdzie w 2005 roku pierwotnie pochowano papieża Jana Pawła II, zanim jego ciało przeniesiono do kaplicy katedralnej w 2011 roku.

Liderzy Włoch pchają się do osiągnięć

Zanim kościół został otwarty dla publiczności, prezydent Włoch Sergio Mattarella i premier Giorgia Meloni jako pierwsi złożyli hołd kościołowi.

Najbliższy pomocnik Benedykta, arcybiskup Georg Ganswein, siedzi w pierwszym panelu z boku ciała wraz z rodziną Benedykta i lekarzami, którzy opiekowali się nim w ostatnich dniach.

Po kilku godzinach wstali, aby pomodlić się przed ciałem. Janswein został, aby odebrać kondolencje od gości.

„Powinienem był przyjechać” – powiedziała Reuterowi Sri, kobieta odwiedzająca Dżakartę w Indonezji. „To był papież, a ja jestem katoliczką” – powiedziała, ale odmówiła podania swojego nazwiska.

Benedykt pozostanie w stanie do środowego wieczora. Jego pogrzeb odbędzie się w czwartek na Placu św. Piotra, a przewodniczyć mu będzie papież Franciszek. Watykan powiedział, że będzie to prosta, uroczysta i trzeźwa ceremonia zgodna z życzeniami papieża Benedykta.

Watykan skrupulatnie odprawił skomplikowany rytuał dotyczący tego, co dzieje się po śmierci panującego papieża, ale nic dla poprzedniego papieża, więc to, co wydarzy się w ciągu najbliższych kilku dni, może stać się wzorem dla przyszłych papieży.

Bruni powiedział, że szczegóły mszy żałobnej nie zostały jeszcze sfinalizowane.

Chociaż liczba odwiedzających była duża, nie było śladu ogromnych tłumów, które przybyły, aby oddać hołd papieżowi Janowi Pawłowi II, kiedy miliony godzin czekały, aby wejść do kościoła.

READ  Nowe izraelskie przepisy będą wymagać od posiadaczy zagranicznych paszportów deklarowania romantycznych relacji z Palestyńczykami

(Reportaż Philipa Bolelli), montaż: Raju Gopalakrishnan i Nick McPhee

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *