Europa nakłada sankcje na Rosję w związku z kryzysem na Ukrainie i koordynuje naciski ze Stanami Zjednoczonymi

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że rosyjskie siły na Ukrainie wciąż są w stanie bez ostrzeżenia przeprowadzić inwazję na Ukrainę na dużą skalę, po tym jak przedstawiciele NATO spotkali się we wtorek z ukraińskimi urzędnikami. „Wszystko wskazuje na to, że Rosja nadal planuje zakrojony na szeroką skalę atak na Ukrainę”, powiedział, dodając: „Nigdy nie jest za późno, aby nie przeprowadzić ataku”.

Jeśli Putin wyśle ​​żołnierzy poza linię komunikacyjną, „Myślę, że to pełna cena europejskich sankcji”, powiedział. Natalia TucciDyrektor Instytutu Spraw Międzynarodowych we Włoszech. „Ale jeśli będzie trzymał się tylko terytoriów okupowanych, prawdopodobnie będzie długa i dzieląca debata”.

Pani Tucci dodała, że ​​UE nie może sobie pozwolić na nie osiągnięcie porozumienia. Jeśli więc Putin nie pójdzie teraz dalej, możliwe, że nawet Polska i kraje bałtyckie, mimo ich zdecydowanych opinii o twardym i szybkim ukaraniu Kremla, zaakceptują częściowy zestaw sankcji, podobnie jak Węgry, co jest bardziej profesjonalny. – Rosja, ale zawsze akceptowała sankcje wobec Moskwy, nawet na to narzekając.

„Ironią sytuacji jest to, że im gorzej jest dla Ukrainy, tym łatwiej nam trzymać się razem” – powiedziała Tucci.

„Pakiet sankcji UE został starannie opracowany, aby uniknąć podziałów” – powiedział. Emre Baker, europejski dyrektor Eurasia Group, firmy zajmującej się doradztwem w zakresie ryzyka. „Szybkie przejście do pierwszego zestawu ukierunkowanych środków pomoże wzmocnić jedność, jednocześnie utorując drogę dla bardziej merytorycznych środków z sankcjami następczymi”.

Blok zgodził się dotychczas na częściowy zestaw sankcji, głównie związanych z uznaniem przez Rosję enklaw separatystów. Sankcje nie obejmują kluczowych pozycji, takich jak rosyjskie firmy energetyczne, które będą teraz bardziej kontrowersyjne wśród państw członkowskich w różnym stopniu uzależnionych od rosyjskiego gazu ziemnego i ropy naftowej.

READ  Według urzędnika izraelski rząd zgadza się na ponowne otwarcie północnego przejścia granicznego w Gazie po raz pierwszy od 7 października

Sankcje wymierzone są w 27 osób i podmiotów, w tym organizacje polityczne, wojskowe, handlowe i finansowe, a także „propagandystów” związanych z decyzją o uznaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *