Europa w stanie wojny: sześć wykresów, które warto poznać na rynkach finansowych

Ukraińscy żołnierze i ratownicy stoją obok zniszczonego pojazdu, w miejscu walki z siłami rosyjskimi, po tym, jak Rosja rozpoczęła zakrojoną na szeroką skalę operację wojskową przeciwko Ukrainie, w Kijowie na Ukrainie, 26 lutego 2022 r. REUTERS/Valentin Ogirenko

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

LONDYN (Reuters) – Rosja rozpoczęła w tym tygodniu inwazję na Ukrainę na pełną skalę, wywołując serię sankcji i zamieszanie na światowych rynkach finansowych.

Oto sześć wykresów przedstawiających dramatyczne ruchy na rynkach finansowych w tym tygodniu:

zastrzyk energii

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Obawy przed możliwym zakłóceniem dostaw na rynki ropy spowodowane wojną na Ukrainie spowodowały, że ceny ropy naftowej przekroczyły po raz pierwszy od 2014 roku 100 dolarów za baryłkę, a Brent osiągnął 105 dolarów. Ceny gazu w Wielkiej Brytanii i Holandii wzrosły w czwartek o 40-50%. Ceny ropy naftowej i gazu spadły w piątek, a rynki pozostają nerwowe.

Podczas gdy wiele surowych sankcji nałożonych przez zachodnie stolice nie dotyczyło wyraźnie rosyjskich przepływów ropy i gazu, główni nabywcy rosyjskiej ropy walczą o zabezpieczenie zabezpieczeń w zachodnich bankach lub znalezienie statków do wywiezienia ropy z kraju. Czytaj więcej

Rosja jest drugim co do wielkości producentem ropy naftowej na świecie i zapewnia około 35% dostaw gazu ziemnego w Europie i 50% dostaw gazu ziemnego w Niemczech.

Ceny ropy i gazu wzrosły

Obawy o inflację

Rosnące ceny energii wywołały wzrost cen obligacji indeksowanych do inflacji – papierów wartościowych, których płatności rosną wraz z inflacją.

Doprowadziło to do gwałtownego spadku realnej rentowności – kosztów finansowania zewnętrznego po dostosowaniu do inflacji – podczas gdy tak zwane progi rentowności, które wskazują, gdzie rynki widzą inflację w przyszłości, gwałtownie wzrosły.

READ  Pozew Ticketmaster: czy ceny biletów na koncerty spadną?

Zasadniczo odnosi się to do przekonania, że ​​banki centralne mogą być zmuszone działać wolniej niż wcześniej oczekiwano, ponieważ stopy procentowe rosną, aby walczyć z inflacją, ponieważ wzrost gospodarczy również zostaje uderzony.

Stopy procentowe obligacji skarbowych chronionych przed inflacją (TIPS) wrażliwych na stopy procentowe spadły, podczas gdy stopy procentowe wzrosły do ​​3% w zeszłym tygodniu. W Niemczech, narażonych na rosnące europejskie ceny gazu, dwuletnie realne rentowności spadły o około 30 punktów bazowych, a stopy procentowe wzrosły do ​​3,7%, według danych Bank of America po raz pierwszy od pięciu tygodni fundusze TIPS otrzymały wpływy netto.

próg rentowności

Giełdy: Strzeż się niedźwiedzia

Czwartkowa porażka rynkowa wymazała prawie 1 bilion dolarów z wartości globalnego rynku akcji i przyspieszyła spadki głównych indeksów, które miały miejsce w tym roku, ponieważ inwestorzy zaczynają martwić się dużymi podwyżkami stóp procentowych przez bank centralny.

Amerykańska giełda high-tech Nasdaq (dziewiętnasty) Flirtuje z rynkiem „niedźwiedzia”, o którym wiadomo, że spadł o 20% w stosunku do ostatniego szczytu, ale rynki amerykańskie zamknęły się wyżej pomimo wszystkich szkód gdzie indziej i w piątek zyskiwały na wartości.

Europa spadła o 3,3% dla STOXX 600 (.stoxx) Ostatnie odwrócenie zajęło ponad 10%, ale w piątek odbiło się równie mocno.

Indeks rynków wschodzących MSCI dla 24 krajów (MSCIEF) W międzyczasie rynek „niedźwiedzi” odbił, ponieważ jego 4,3% spadek w czwartek spowodował spadek o nieco ponad 20% z rekordowo niskiego poziomu sprzed prawie roku.

Wskazania

Rosyjska droga

Oczekiwano, że rosyjska giełda mocno uderzy w czwartek. Moskiewska giełda MOEX spadła o 33% (.IMOEX) Po spadku o ponad 1000 pipsów w jednym etapie, inwestorzy przygotowują się na surowe kary. Rosyjski indeks MSCI załamał się o 38%. Analitycy szacują, że był to jeden z trzech największych krachów giełdowych w historii.

Rosyjski rynek giełdowy pogorszył się znacznie bardziej niż podczas innych kryzysów

Ukraina drenaż

Ukrainę zadano taką samą ilością ciosów. Jego waluta i obligacje rządowe gwałtownie załamały się, ponieważ inwestorzy kwestionowali, czy kraj byłby w stanie uniknąć kolejnego niewypłacalności państwa.

READ  Deweloperzy w razie potrzeby będą musieli zbankrutować
Cena wojny

Zboża pszenne i słodkie

Ceny pszenicy osiągnęły najwyższy poziom od połowy 2008 r., gdy rynki próbowały ocenić konsekwencje konfliktu między Rosją a Ukrainą – dwoma największymi światowymi eksporterami – na dostawy zbóż i nasion oleistych. Czytaj więcej

Zakłócenia dostaw z regionu Morza Czarnego wywrą presję na ceny i zwiększą inflację cen żywności w czasie, gdy przystępność cenowa jest głównym problemem na całym świecie po szkodach gospodarczych spowodowanych pandemią COVID-19.

Ukraińskie wojsko w czwartek zawiesiło żeglugę handlową w swoich portach po inwazji sił rosyjskich na kraj. Rosja wcześniej nakazała zamknięcie Morza Azowskiego dla ruchu statków handlowych do odwołania, ale pozostawiła otwarte dla żeglugi rosyjskie porty na Morzu Czarnym. Czytaj więcej

Kryzys na Ukrainie spowodował wzrost cen pszenicy
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże: Karen Stroecker, Sujata Rao, Mark Jones i Sayakat Chatterjee; Edytowanie przez Hugh Lawsona

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *