Europejska rakieta Ariane 5 wystartowała po raz ostatni – DW – 06.07.2023

the Europejska Agencja Kosmiczna Pocisk Ariane 5 z powodzeniem wystartował z Gwinei Francuskiej po raz ostatni w środę wieczorem.

Rakieta wyniosła na orbitę geostacjonarną dwa wojskowe satelity komunikacyjne, niemiecki Heinrich Hertz (H2Sat) i francuski Syracuse 4B.

czapki startowe 27 lat służby dla Ariane 5. Pojawienie się rakiety w 1996 roku umożliwiło Europie ugruntowanie swojej pozycji na rynku satelitów komunikacyjnych.

Warto zauważyć, że rakieta Ariane 5 została wystrzelona pomyślnie Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba należący do NASA w grudniu 2021 r.

Ostatni start rakiety Ariane 5

Ta przeglądarka nie obsługuje komponentu wideo.

Co to jest Ariane 5?

aryjska 5 Jest to rakieta „koń roboczy” ESA i jedna z najbardziej niezawodnych, jak opisuje agencja na stronie internetowej.

Rakieta o wysokości 53 metrów została wystrzelona z kosmodromu Europejskiej Agencji Kosmicznej w Kourou w Gwinei Francuskiej, na północno-wschodnim wybrzeżu Ameryki Południowej.

Środowy start oznaczał 117. i ostatnią misję. Rozpoczęło się o godzinie 19:00 czasu lokalnego (2300 GMT), zgodnie z transmisją na żywo.

Premiera została dwukrotnie przesunięta w stosunku do pierwotnie zaplanowanej na 16 czerwca. Ale problem techniczny za pierwszym razem i zła pogoda za drugim przełożyły misję.

rm/rc (Reuters, AFP)

READ  SpaceX rozpoczyna pierwszą misję konstelacji Starlink Gen2 – Spaceflight Now

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *