FBI przechwytuje dane dotyczące presji emerytowanego generała w Katarze

FBI skonfiskowało elektroniczne dane emerytowanego czterogwiazdkowego generała, który według władz składał fałszywe zeznania i ukrywał „obciążające” dokumenty dotyczące jego roli w nielegalnej kampanii zagranicznej presji w imieniu bogatego Kataru w Zatoce Perskiej.

Nowe federalne akta sądowe, które uzyskano we wtorek, przedstawiają możliwą sprawę karną przeciwko byłemu generałowi piechoty morskiej Johnowi R. Allenowi, który dowodził siłami USA i NATO w Afganistanie, zanim został zatrudniony w 2017 r. do kierowania wpływowym Brookings Institution.

To część rozszerzonego śledztwa, które złapało Richarda J. zarzuty korupcyjne.

Akta sądowe szczegółowo opisują zakulisowe wysiłki Allena, aby pomóc Katarowi wpłynąć na politykę USA w 2017 roku, kiedy wybuchł kryzys dyplomatyczny między bogatym w gaz królestwem w Zatoce Perskiej a jego sąsiadami.

„Istnieją mocne dowody na to, że naruszenia FAA były celowe” – napisał agent FBI Babak Adeeb we wniosku o nakaz przeszukania, odnosząc się do FAA.

Adeeb napisał, że Allen również błędnie przedstawił swoją rolę w kampanii lobbingowej przed amerykańskimi urzędnikami, nie ujawniając „że jednocześnie szukał wielomilionowych umów biznesowych z rządem Kataru”.

FBI twierdzi, że Allen przedstawił „fałszywą wersję wydarzeń” na temat swojej pracy dla Kataru podczas wywiadu z funkcjonariuszami organów ścigania w 2020 r. i nie przedstawił odpowiednich e-maili w odpowiedzi na wcześniejsze wezwanie do sądu przed ławą przysięgłych.

Wygląda na to, że 77-stronicowy wniosek został złożony przez pomyłkę i został usunięty z porządku obrad we wtorek po tym, jak Associated Press skontaktowała się z władzami federalnymi w sprawie jego treści.

Allen odmówił komentarza w sprawie nowych dokumentów. Wcześniej zaprzeczał, że pracował jako agent katarski i powiedział, że jego wysiłki w Katarze w 2017 roku były motywowane, aby zapobiec wojnie w Zatoce, która mogłaby zagrozić siłom USA.

Rzecznik Allena Bo Phillipsa powiedział Associated Press w zeszłym tygodniu, że Allen „dobrowolnie współpracował przy rządowym dochodzeniu w tej sprawie”.

READ  Co najmniej 27 osób zginęło w panice podczas zgromadzenia religijnego w północnych Indiach Wiadomości o religii

Brookings Institution, jedna z najbardziej wpływowych instytucji badawczych w Stanach Zjednoczonych, nie odpowiedziała od razu na prośbę o komentarz. Katar od dawna jest jednym z największych sponsorów finansowych Brookings Institution, chociaż instytucja twierdzi, że niedawno przestała otrzymywać finansowanie z Kataru.

Olson pracował z Zubairym nad inną sprawą Kataru, kiedy Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i inne państwa Zatoki Perskiej ogłosiły blokadę bogatej w gaz monarchii w związku z rzekomymi powiązaniami Kataru z grupami terrorystycznymi i innymi kwestiami w połowie 2017 roku.

Wkrótce po ogłoszeniu blokady ówczesny prezydent USA Donald Trump wydaje się być po stronie Kataru.

Z dokumentów sądowych wynika, że ​​Allen odegrał znaczącą rolę w zmianie reakcji USA. W szczególności władze twierdzą, że Allen lobbował ówczesnego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego HR McMastera, aby skłonić administrację Trumpa do przyjęcia bardziej przyjaznego Kataru tonu.

9 czerwca e-mailem do McMastera Allen powiedział, że Katar „prosili o pomoc” i chciał, aby Biały Dom lub Departament Stanu wydał oświadczenie w określonym języku wzywające wszystkie strony kryzysu dyplomatycznego w Zatoce do „działania powściągliwie”. „

Funkcjonariusze federalnych organów ścigania twierdzą, że ówczesny sekretarz stanu Rex Tillerson zrobił to, co Allen powiedział McMasterowi, że Katar chciał zrobić dwa dni później, wydając oświadczenie, które „odchodzi od poprzednich oświadczeń Białego Domu”. W oświadczeniu Tillersona wezwano inne państwa Zatoki Perskiej do „złagodzenia blokady nałożonej na Katar” i „aby nie było dalszej eskalacji ze strony partii w regionie”.

__

Sudirman zgłosił się z Richmond w Wirginii i Mustian z Nowego Orleanu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *