FBI twierdzi, że sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do „sextorsji” i nękania

WASHINGTON (Reuters) – Federalne Biuro Śledcze ostrzegło Amerykanów, że przestępcy coraz częściej wykorzystują sztuczną inteligencję do tworzenia obrazów o charakterze jednoznacznie seksualnym w celu zastraszania i szantażowania ofiar.

W Ostrzeżenie rozesłano w tym tygodniuBiuro poinformowało, że ostatnio odnotowało wzrost liczby ofiar wymuszeń, twierdząc, że były one celem fałszywych kopii niewinnych zdjęć pobranych z postów online, prywatnych wiadomości lub czatów wideo.

„Obrazy są następnie wysyłane bezpośrednio do ofiar przez złośliwych aktorów w celu wymuszenia seksualnego lub nękania” – czytamy w ostrzeżeniu. „Po rozpowszechnieniu ofiary mogą napotkać poważne wyzwania związane z zapobieganiem dalszemu udostępnianiu treści, które zostały zmanipulowane lub usunięte z Internetu”.

Biuro stwierdziło, że obrazy wyglądały na „prawdziwe” i że w niektórych przypadkach celem były dzieci.

FBI nie zagłębiało się w szczegóły oprogramowania ani oprogramowania używanego do tworzenia obrazów seksualnych, ale zauważyło, że postęp technologiczny „stale poprawia jakość, personalizację i dostępność tworzenia treści z obsługą sztucznej inteligencji (AI).

Biuro nie odpowiedziało na list uzupełniający z prośbą o szczegóły dotyczące tego zjawiska w środę.

Manipulowanie niewinnymi zdjęciami w celu uzyskania wyraźnych obrazów seksualnych jest tak stare jak sama fotografia, ale udostępnienie narzędzi AI o otwartym kodzie źródłowym sprawiło, że proces ten jest łatwiejszy niż kiedykolwiek. Wyniki są często nie do odróżnienia od rzeczywistych obrazów, a w ostatnich latach powstało kilka stron internetowych i kanałów mediów społecznościowych specjalizujących się w tworzeniu i wymianie obrazów seksualnych z obsługą sztucznej inteligencji.

Reportaż Raphaela Satera. Montaż przez Davida Gregorio

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Rafał Sater

Thomsona Reutera

Reporter zajmujący się cyberbezpieczeństwem, inwigilacją i dezinformacją dla agencji Reuters. Prace obejmowały śledztwa w sprawie szpiegostwa sponsorowanego przez państwo, propagandowych deepfake’ów i hakowania najemników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *