Jokic i Murray zaliczyli triple-double, gdy Nuggets pokonali Heat 109-94 i objęli prowadzenie 2-1.

MIAMI (AP) — Dwóch graczy z tej samej drużyny nigdy nie miało 30-punktowego triple-double w tej samej grze. Nie zawsze w sezonie zasadniczym. Nigdy w play-offach. Na pewno nigdy w finałach NBA.

Do teraz.

Nikola Jokic i Jamal Murray przeszli do historii w środę wieczorem – a Denver Nuggets odnieśli dwa zwycięstwa i również zapisali się w prawdziwej historii.

Jokic i Murray jako pierwszy zespół w historii finałów NBA zanotowali triple-double, a Nuggets pokonali Miami Heat 109-94 w meczu 3 i odzyskali prowadzenie w serii.

„Zdecydowanie ich najlepszy występ jako pary od siedmiu lat” – powiedział trener Nuggets, Michael Malone, po tym, jak jego zespół odsunął dwa zwycięstwa od pierwszego tytułu Denver.

Jokic zakończył mecz z 32 punktami, 21 zbiórkami i 10 asystami – to pierwszy taki mecz w historii finałów NBA, a przynajmniej pierwszy od czasu śledzenia asyst. Murray miał 34 punkty, 10 zbiórek i 10 asyst, zanim uzyskał potrzebne mu odbicie na 9 sekund przed końcem.

Nuggets wygrali 58:33 i objęli prowadzenie 2:1. Mecz nr 4 odbędzie się w piątek w Miami.

– Cieszę się, że wygraliśmy ten mecz – powiedział Jokic. – To było dla nas ważne, ponieważ oni wygrali na naszym stadionie. Nie chcieliśmy przegrać 2:1.

Jimmy Butler zdobył 28 punktów dla Miami, a Bam Adebayo zakończył mecz z 22 punktami i 17 zbiórkami. Caleb Martin dodał 10 punktów.

„Musimy wyjść z większą energią i wysiłkiem, a to można naprawić” – powiedział Butler. „To dla nas jako zespołu”.

Jokic i Murray łącznie zdobyli 24 rzuty z gry; Miami miało 34. Jokic i Murray łącznie uzyskując 31 zbiórek; Miami miało łącznie 33. Jokic i Murray, co dało 20 asyst; Miami miało dokładnie tyle samo.

Tak czy inaczej, Heat wiedzieli, że muszą znaleźć odpowiedź przed piątkiem.

READ  WGA odmawia rozdania nagród Tony 2023 — The Hollywood Reporter

„To nie jest łatwe zadanie” – powiedział Butler. „Ale jeśli chcemy odnieść sukces, musimy to rozgryźć”.

Miami było królem powrotu w tych play-offach – siedem rajdów w meczach po przegranej co najmniej 12 punktami. The Heat prowadzili 14 w czwartej, a Malone ponownie przypomniał swojemu klubowi o pasji Miami.

„Pierwsze dwa mecze wygrali w czwartej kwarcie” – powiedział Malone. „Dziś wieczorem wygrywamy czwartą kwartę, wygrywamy mecz”.

zapytał swoją załogę.

Prowadzenie ostatecznie osiągnęło 21 punktów, wynik nigdy nie był wątpliwy, a Jokic wyglądał, jakby wrócił do tempomatu. The Heat zmieścili się w dziewięciu po trójce Duncana Robinsona na 1:22 przed końcem, ale Miami nie miało imponującego finiszu. Murray i Jokic utrzymywali Nuggets zbyt daleko przed nimi, by ich złapać.

„W finałach trzeba spodziewać się elitarnych talentów” — powiedział trener Heat, Erik Spoelstra. „I obaj ci faceci to talent na poziomie elitarnym”.

Oficjalnie Jokic jest teraz siódmym graczem, który zanotował dwa triple-double w tych samych finałach. Magic Johnson i LeBron James zrobili to w trzech różnych finałach. Draymond Green, Wilt Chamberlain, Larry Bird i Butler mieli passę tytułów z dwoma triple-double.

To było 10. triple-double Jokica w tych play-offach, przedłużając jego rekord jednego sezonu, i nie obchodziło go, czy Miami rzuci. Skończył 12 na 21 z parkietu i 7 na 8 z linii w 44 minuty gry.

„Byliśmy bardziej zamknięci, bardziej skoncentrowani” – powiedział Jokic.

Christian Brown wszedł z ławki rezerwowych dla Nuggets, zdobywając 15 punktów po rzutach 7 z 8 w 19 minut. Aaron Gordon zdobył 11 punktów dla Denver.

Potem obaj byli zaskoczeni tym, co ich gwiazdy zrobiły w grze 3.

„To wspaniale, człowieku. To świetnie” – powiedział Gordon. „To dynamiczny duet”.

Brown dodał: „Powiedziałbym, że tak robią w każdej grze”.

READ  FBI dokonało nalotu na synagogę w Teksasie, aby uwolnić zakładników, a bandyta został zabity

Miami ani razu nie objęło prowadzenia w drugiej połowie. Wsad Adebayo dał Heatowi wynik 44-42 na 3:18 przed końcem pierwszej połowy, po czym Murray za trzy punkty zaznaczył siódmą i ostatnią zmianę prowadzenia tego wieczoru. Z wynikiem 53-48 po pierwszej połowie Denver po raz pierwszy podwyższył dwucyfrową przewagę w trzeciej, a następnie prowadził aż 19 w tym okresie.

The Heat ukradło parkiet u siebie, wygrywając mecz 2 w Denver, mecz, który Murray zmusił do dogrywki nieudanym rzutem za 3 punkty. Nuggets są teraz z powrotem na prowadzeniu i nie mają kaca w meczu 2 w środę.

– Nie tylko ja – powiedział Murray. „Wszyscy wrócili”.

Porady

Nuggets: Denver wykorzystał Reggiego Jacksona w pierwszej kwarcie, po raz pierwszy od drugiego meczu finałów zachodnich, wchodząc głęboko w dziewięć w pierwszych 12 minutach. … Denver nie przegrał dwóch meczów z rzędu z Miami od 14 marca i 30 listopada 2016 roku. Jokic grał w obu tych meczach, podczas gdy Murray grał w drugim na początku swojego debiutanckiego sezonu.

Heat: To pierwsze finały w Miami od 2014 roku. The Heat nie rozegrało żadnych „u siebie” meczów w finałach 2020, które odbyły się w bańce wznowienia NBA w pobliżu Orlando. … W środę minęła 11. rocznica meczu LeBrona Jamesa z 45 punktami, 15 zbiórkami i pięcioma asystami w meczu 6. meczu wschodnich finałów w Bostonie — co uniemożliwiło eliminację. The Heat wygrał Game 7 i pokonał Oklahoma City, zdobywając pierwszy tytuł Jamesa.

Rekord Haslema

Udonis Haslem z Miami — w swoim 20. i ostatnim sezonie — ustanowił rekord. Został najstarszym zawodnikiem, który pojawił się w finałach NBA, przekraczając granicę 42 lat i 58 dni ustanowioną przez Kareema Abdula-Jabbara 13 czerwca 1989 roku.

Haslem kończy w piątek 43 lata. Zagrał ostatnie 29,8 sekundy.

Rzadka firma

Jokic miał 10 punktów, siedem zbiórek i trzy asysty w pierwszej kwarcie. Stephen Curry (12-7-5) i Shaquille O’Neal (12-7-5) połączyli siły dla Golden State w trzeciej kwarcie przeciwko Cleveland 4 czerwca 2017 r., najwięcej w dowolnej kwarcie meczu finałowego w ciągu ostatnich 25 lata. 12-7-3) dla Los Angeles Lakers w drugiej kwarcie przeciwko Filadelfii w dniu 8 czerwca 2001 r.

READ  Man City i Rodry zdominowali sezon Ligi Mistrzów

Zegarek CELEB

Były zawodnik Heat i mistrz NBA Mike Miller — obecnie agent — był na meczu z jednym ze swoich klientów, debiutantem roku Orlando Magic, Paulo Banchero. Banchero napisał na Twitterze „Gra jeszcze się nie zaczęła, jestem tutaj”.

DJ Khalid wraz z legendami piłki nożnej Neymarem i Paulem Pogbą (dzień, w którym Lionel Messi zobowiązał się grać dla Interu Miami), Shakira, Magic Johnson, J.J. Cole (który poprowadził Caleba Martina do Heat) i Dwyane Wade — grali w tytułowych zespołach Miami w 2006, 2012 i 2013 roku.