Fed Powell rozwiewa obawy związane z recesją, odmawiając podniesienia stóp procentowych o 75 punktów bazowych

Jerome, prezes Rezerwy Federalnej Powell Złagodził pewne obawy o nadchodzącą recesję gospodarczą, po tym jak odrzucił perspektywę podwyżki stóp większych niż zapowiadana przez amerykański bank centralny w środę.

Rentowności obligacji spadły, a akcje miały najlepszy dzień od 2020 roku, po tym jak Powell pomógł uspokoić inwestorów, którzy obawiali się, że agresywne zacieśnianie polityki pieniężnej przez Fed w celu okiełznania najgorętszej inflacji od 40 lat może popchnąć gospodarkę w recesję.

Jak Fed pomylił znak suszenia nadmuchowego?

W komentarzach po głosowaniu przez Federalny Komitet Otwartego Rynku za podniesieniem głównej stopy procentowej o 50 punktów bazowych po raz pierwszy od 2000 r., Powell odrzucił wszelkie sugestie, że ogromny wzrost o 75 punktów bazowych był przewidywany na przyszłych posiedzeniach. S&P 500 wzrósł o 3% po jego komentarzach, największy skok od maja 2020 roku.

„Podwyżka o 75 punktów bazowych nie jest czymś, co komisja aktywnie rozważa” – powiedział dziennikarzom Powell na konferencji prasowej po posiedzeniu.

Mężczyzna w masce spaceruje przed budynkiem Rezerwy Federalnej USA w Waszyngtonie, DC, Stany Zjednoczone, 29 kwietnia 2020 r. (Xinhua/Liu Jie przez Getty Images)/Getty Images

Jego komentarze pojawiły się po tym, jak decydenci jednogłośnie głosowali za podniesieniem kluczowej stopy referencyjnej o pół punktu do zakresu od 0,75% do 1,0%, najwyższego poziomu od początku pandemii dwa lata temu, ponieważ chcą ograniczyć popyt konsumencki w celu zwiększenia w dół wysokie ceny. .

Fed ogłosił również, że zacznie zmniejszać swój ogromny bilans o wartości 9 bilionów dolarów, który podczas pandemii prawie się podwoił, ponieważ bank centralny kupował papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką i inne obligacje skarbowe, aby utrzymać tanie pożyczki. W planie przedstawionym w środę Fed zasygnalizował, że 1 czerwca rozpocznie likwidację bilansu w początkowym łącznym miesięcznym tempie 47,5 mld USD, co jeszcze bardziej zaostrzy kredyty dla amerykańskich gospodarstw domowych. Szybkość przepływu wzrośnie do 95 miliardów dolarów w ciągu trzech miesięcy.

Łącznie reprezentują one najostrzejsze kroki w polityce pieniężnej od dziesięcioleci, ponieważ Rezerwa Federalna stara się dotrzymać kroku inflacji, która w marcu osiągnęła najwyższy poziom od 40 lat.

„Inflacja jest bardzo wysoka” – powiedział Powell dziennikarzom na konferencji prasowej po spotkaniu. „Rozumiemy trudności, jakie powoduje, i szybko je likwidujemy. Mamy zarówno potrzebne narzędzia, jak i determinację, jakiej potrzebujemy, aby przywrócić stabilność cen w imieniu amerykańskich rodzin i firm”.

Chociaż te ruchy były powszechnie oczekiwane, inwestorzy obawiali się, że Powell może telegrafować rynkom jeszcze bardziej gwałtowne podwyżki stóp podczas nadchodzących spotkań, gdy będzie ścigał się, aby dogonić inflację. Bank of America, Deutsche Bank i Fannie Mae znalazły się wśród firm z Wall Street, które prognozują recesję w ciągu najbliższych dwóch lat przed rozpoczęciem spotkania w tym tygodniu.

Powell przyznał, że może być pewien „ból związany z” obniżeniem inflacji i ograniczeniem popytu, ale odrzucił ideę nadchodzącej recesji, uznając rynek pracy i wysokie wydatki konsumentów za jasne punkty w gospodarce.

Ceny benzyny

Ceny benzyny oscylują wokół 4,00 USD za galon najtańszego gatunku na kilku stacjach benzynowych w stolicy kraju 11 kwietnia 2022 r. w Waszyngtonie. ((zdjęcie: Chip Somodevila/Getty Images)/Getty Images)

„To silna gospodarka” – powiedział. „Nic w nim nie sugeruje, że jest bliski lub skłonny do stagnacji”.

Zabierz swoją firmę FOX w biegu, klikając tutaj

Nie ma jednak żadnych gwarancji, a ekonomiści twierdzą, że Fed stoi przed trudną drogą, starając się ostrożnie powiązać spowolnienie popytu z załamaniem się wzrostu gospodarczego.

„[Powell] Chris Zaccarelli, dyrektor ds. inwestycji w Association of Independent Advisors, powiedział: „Wybrali uparty ton w sprawie planu podniesienia stóp procentowych, redukcji miejsc pracy i utrzymania względnie niskiego bezrobocia. Jednak będzie to bardzo trudne do zrobienia, a my są mniej optymistycznie nastawieni do możliwości Banku. Rezerwa Federalna jest zobowiązana do „miękkiego lądowania”, uznając potrzebę spróbowania”.

READ  Oto 5 powodów, dla których trend wzrostowy na akcjach może wrócić do bessy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *