Film pokazuje oszałamiającą animację 3D chmur „Frosted Cupcake” Jowisza

Naukowcy wykorzystali dane z JunoCam do stworzenia cyfrowych map wysokości wierzchołków chmur.

Grupa naukowców wykorzystała niedawno sondę kosmiczną Juno NASA do stworzenia oszałamiających wyświetlaczy 3D symulujących, jak szalejące burze na Jowiszu pojawiają się z kosmosu. Krótki film, opublikowany na YouTube przez Europlanet, pokazał drobno tkane zawijasy i blaty, które zdaniem naukowców przypominały lukier do babeczek.

„Ta animacja komputerowa pokazuje lot nad takim krajobrazem przetworzonych na czerwono, przefiltrowanych danych obrazu zebranych przez JunoCam, szerokokątny aparat do obrazowania w świetle widzialnym sondy kosmicznej Juno NASA, gdy przelatywał obok Jowisza w pobliżu niego” – czytamy. Skomentuj post.

Obejrzyj poniższy film:

według NEWSWEEKGerald Eichstadt, obywatel, naukowiec i procesor obrazu superprzestrzennego kierował projektem animacji. Naukowcy wykorzystali dane z JunoCam do stworzenia cyfrowych map wysokości wierzchołków chmur.

Przeczytaj także | Po 8 latach ciężkiej pracy indyjskiemu Mangalyaanowi skończyło się paliwo: raport

Pan Eichstadt powiedział: Oświadczenie Europlane.

Wyniki projektu zaprezentował na spotkaniu Europlanet Science Conference w Granadzie. Pan Eichstadt wyjaśnił również, że ta ostatnia metoda otworzyła teraz nowe możliwości uzyskania trójwymiarowych modeli wysokości wierzchołków chmur Jowisza. Dodał, że „zdjęcia cudownych, chaotycznych burz na Jowiszu ożywają i pokazują chmury wznoszące się na różnych wysokościach”.

Naukowcy są przekonani, że chmura modelu cyfrowego może również pomóc naukowcom w lepszym zrozumieniu składu chemicznego chmur. „Gdy nasze dane zostaną skalibrowane, dzięki innym pomiarom tych samych wierzchołków chmur, przetestujemy i udoskonalimy przewidywania teoretyczne i uzyskamy lepszy obraz 3D składu chemicznego” – powiedział naukowiec.

Przeczytaj także | Nicole Onabu Man wkrótce zostanie pierwszą Indianką w kosmosie

Juno została wystrzelona w 2011 roku. Od 2016 roku bada gazowego giganta. Sonda okrąża planetę po bardzo eliptycznej orbicie, a sonda wykonuje jedną orbitę co 43 dni. Na początku tego roku Juno zbliżyła się do Jowisza, osiągając nieco ponad 3300 km powyżej wierzchołków chmur planety.

READ  Badanie wskazuje, że najbardziej wewnętrzną warstwą Ziemi jest żelazna kula o szerokości 400 mil

Pierwotnie statek kosmiczny miał przejść na emeryturę w 2021 roku, ale teraz Juno będzie nadal działać co najmniej do 2025 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *