Francuska prezydencja popełnia błędy w wypowiedziach Macrona dotyczących ludobójstwa w Rwandzie – Politico

„Nie mam nic do dodania ani ujmowania od tego, co powiedziałem” – dodał Macron w nagranej w niedzielę transmisji wideo na temat „bardzo ważnego i bardzo okrutnego momentu” w historii Rwandy.

W 1994 r. ekstremiści z grupy etnicznej Hutu rozpoczęli szał zabijania wobec mniejszości Tutsi i umiarkowanych Hutu, zabijając około 800 000 ludzi w tym śródlądowym kraju Afryki Wschodniej.

W raporcie z 2021 r., pod przewodnictwem francuskich historyków, stwierdzono, że Francja ponosi „ciężką i przytłaczającą odpowiedzialność” za to, co się stało i jest „ślepa” na przygotowania do ludobójstwa. Paryż pod rządami prezydenta François Mitterranda wspierał ówczesnych przywódców Hutu.

Słowa Macrona nie odpowiadają temu, co francuska prezydencja poinformowała dziennikarzy w zeszłym tygodniu na temat ogólnych zarysów nadchodzącego listu do Rwandy. W uwagach, do których dotarło „Politico”, oczekiwano, że Macron pójdzie o krok dalej i uzna, że ​​Francja nie powstrzymała ludobójstwa.

W oświadczeniu dodano: „Głowa państwa przypomni wszystkim, że… społeczność międzynarodowa miała środki, aby wiedzieć i działać… oraz że Francja, która mogła powstrzymać ludobójstwo wraz ze swoimi zachodnimi i afrykańskimi sojusznikami, nie miała będzie to zrobić.” Powiedział.

Rzecznik prasowy Pałacu Elizejskiego powiedział w poniedziałek Politico, że nastąpił „błąd w zespole ds. komunikacji”.

READ  Izraelski Sąd Najwyższy tymczasowo wstrzymuje wydalanie Palestyńczyków ze szpitali we Wschodniej Jerozolimie i Tel Awiwie po apelacji lekarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *