Ekwador stoi w obliczu oburzenia po tym, jak Meksyk blokuje ambasadę w celu aresztowania byłego wiceprezydentaCNN

W związku z tym w Ekwadorze panuje oburzenie Oblegli ambasadę Meksyku w Quito Były wiceprezydent Ekwadoru Jorge Claus chce aresztować tam kontrowersyjną osobę ubiegającą się o azyl.

Po aresztowaniu Glassa w piątkowy wieczór Meksyk oświadczył, że w poniedziałek złoży sprawę przeciwko Ekwadorowi przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości, aby nakazał prezydentowi Meksyku Andrésowi Manuelowi Lópezowi Obradorowi natychmiastowe zerwanie stosunków dyplomatycznych z Quito.

W poście XObrador nazwał tę akcję „rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego i suwerenności Meksyku”.

Naruszenie konwencji dyplomatycznej wywołało falę szoku w regionie, a przywódcy Ameryki Łacińskiej reprezentujący całe spektrum polityczne potępili incydent.

Zgodnie z przepisami dyplomatycznymi ambasady uważane są za miejsca chronione.

Oznacza punkt kulminacyjny Seria prowokacji dyplomatycznych W tym tygodniu pomiędzy Meksykiem a Ekwadorem.

54-letni Glass został przeniesiony do więzienia o zaostrzonym rygorze w Guayaquil zwanego La Roca – poinformowali ekwadorscy urzędnicy.

Z akt sądowych wynika, że ​​jego prawnicy złożyli apelację o jego uwolnienie, choć nie jest jasne, kiedy sędzia rozpatrzy ten wniosek.

Prokuratura Ekwadoru odmówiła komentarza w sprawie apelacji wniesionej przez obronę Glassa.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Meksyku poinformowało, że w niedzielę pracownicy konsularni ambasady Meksyku w Quito wraz z rodzinami przybyli z Ekwadoru do miasta Meksyk.

18-osobowa grupa wsiadła na pokład komercyjnego lotu wcześniej w niedzielę. Na lotnisko w Quito towarzyszyli im urzędnicy z Meksyku, tzw. „krajów przyjaznych i sojuszniczych”.

„Dziękuję ambasadorom Niemiec, Panamy, Kuby, Hondurasu, prezesowi Izby Ekwador-Meksyk i pozostałym pracownikom ambasady, którzy solidaryzowali się z narodem Meksyku!” – poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Meksyku.

Meksyk dodał, że jego ambasada w Ekwadorze pozostanie zamknięta na czas nieokreślony, podobnie jak jego służby konsularne. Meksykanie przebywający w Ekwadorze nadal mogą uzyskać pomoc za pośrednictwem Systemu Komunikacji dla Obywateli Zagranicznych oraz w ambasadach Meksyku w Chile, Kolumbii i Peru.

Klaus, dwukrotnie skazany za zarzuty korupcyjne, służył pod rządami lewicowego byłego prezydenta Rafaela Correi w latach 2013–2017.

Władze Ekwadoru oskarżyły go o defraudację funduszy rządowych przeznaczonych na pomoc w odbudowie po niszczycielskim trzęsieniu ziemi w 2016 roku. Obrona Klausa zaprzecza zarzutom i twierdzi, że jest obiektem prześladowań politycznych.

Po jego aresztowaniu kilka krajów Ameryki Łacińskiej, w tym regionalni giganci Brazylia i Argentyna, zebrało się wokół Meksyku, aby potępić Ekwador. Wielu wskazywało na naruszenie Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych, międzynarodowego traktatu określającego ramy stosunków między krajami.

Niektórzy wskazywali także na naruszenie prawa Clausa do azylu. Nikaragua przyłącza się do Meksyku i zrywa stosunki dyplomatyczne z Ekwadorem.

Prawicowy rząd Argentyny wezwał do „pełnego przestrzegania postanowień tego instrumentu międzynarodowego oraz zobowiązań wynikających z Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych”.

Agence Presse South/Getty Images

Prezydent Ekwadoru Gabriela Sommerfeld podczas konferencji prasowej 6 kwietnia w Quito w Ekwadorze.

Lewicowy prezydent Kolumbii Gustavo Pedro Cruz powiedział, że jego prawo do azylu zostało „barbarzyńsko naruszone”, podczas gdy prezydent Hondurasu Xiomara Castro stwierdziła, że ​​atak na ambasadę był „aktem nie do zniesienia dla społeczności międzynarodowej”.

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres był „zaniepokojony” nalotem, powiedział jego rzecznik.

Rzecznik Sekretarza Generalnego Stephane Dujarric powiedział, że Guterres potwierdził „nienaruszalną kardynalną zasadę dotyczącą pomieszczeń i personelu dyplomatycznego i konsularnego”.

Na nagraniu wideo z miejsca aresztowania Glassa w zeszły piątek widać funkcjonariuszy policji otaczających ambasadę Meksyku z bronią.01:25 – Źródło: CNN

Sekretarz generalny ONZ Guterres potępił nalot Ekwadoru na ambasadę Meksyku.

Na sobotniej konferencji prasowej minister spraw zagranicznych Ekwadoru Gabriela Sommerfeld broniła nalotu, twierdząc, że działania zostały podjęte „w obliczu realnego niebezpieczeństwa bezpośredniej ucieczki”.

Sommerfeld oskarżył Meksyk o naruszenie polityki nieingerencji poprzez zezwolenie Glassowi na pozostanie w ambasadzie i uniknięcie nakazu regularnego stawiania się przed władzami w ramach śledztwa dotyczącego korupcji.

READ  Panel Izby przegłosował projekt ustawy, który dałby Bidenowi uprawnienia do zakazania TikTok

Odrzucił twierdzenia Meksyku, że Glass był ścigany z powodów politycznych: „W Ekwadorze żadnego przestępcy nie można uznać za osobę prześladowaną politycznie, na którą nałożono wykonalny wyrok i nakaz aresztowania wydany przez władze sądowe”.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe aktualizacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *