EKSKLUZYWNIE: USA twierdzi, że rosyjska Grupa Wagnera kupiła północnokoreańską broń na wojnę z Ukrainą

WASHINGTON (Reuters) – Prywatna rosyjska firma wojskowa, Grupa Wagnera, otrzymała dostawę broni z Korei Północnej, aby pomóc w budowaniu rosyjskich sił na Ukrainie, jak powiedział Biały Dom, na znak rosnącej roli grupy w konflikcie. Czwartek.

Właściciel Wagnera, Jewgienij Prigożyn, odrzucił to twierdzenie jako „gadanie i spekulacje”.

John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, powiedział, że Wagner szuka na całym świecie dostawców broni do wsparcia operacji wojskowych na Ukrainie.

„Możemy potwierdzić, że Korea Północna zakończyła wstępną dostawę broni do Wagnera, który zapłacił za ten sprzęt. W zeszłym miesiącu Korea Północna dostarczyła piechotę i pociski rakietowe do Rosji do użytku przez Wagnera” – powiedział dziennikarzom.

Informację jako pierwszy podał Reuters. Grupa Wagnera została założona w 2014 roku po tym, jak Rosja zajęła i anektowała ukraiński półwysep Krym i wywołała separatystyczne powstanie we wschodnim regionie Donbasu na Ukrainie.

Kirby powiedział, że Stany Zjednoczone szacują, że Wagner ma 50 000 pracowników rozmieszczonych na Ukrainie, w tym 10 000 wykonawców i 40 000 skazanych rekrutowanych z rosyjskich więzień.

Prigożyn, bliski sojusznik prezydenta Rosji Władimira Putina, powiedział, że Kirby zwykł składać oświadczenia oparte na domysłach.

„Wszyscy wiedzą, że Korea Północna od dawna nie dostarcza Rosji żadnej broni. Nawet nie podjęto takich wysiłków” – powiedział w oświadczeniu.

Dlatego dostawa broni z Korei Północnej to nic innego jak plotki i spekulacje.

Amerykanie szacują, że ilość materiałów dostarczonych przez Koreę Północną nie zmieni dynamiki pola bitwy, ale więcej sprzętu wojskowego ma dostarczyć Pjongjang.

W listopadzie, po tym, jak Biały Dom powiedział, że Pjongjang potajemnie dostarcza Rosji „znaczącą” liczbę pocisków artyleryjskich, Korea Północna oświadczyła, że ​​nigdy nie miała do czynienia z Rosją zbrojnie i nie ma takich planów.

READ  W ekskluzywnym wywiadzie dla „This Week” szef kuchni José Andrés mówi, że Izrael prowadzi „wojnę przeciwko ludzkości”.

Rosyjskie i północnokoreańskie misje ONZ nie odpowiedziały natychmiast na prośbę o komentarz.

Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield powiedziała w oświadczeniu, że Stany Zjednoczone oskarżyły Pjongjang i Moskwę o naruszenie sankcji ONZ wobec Korei Północnej i podzielą się informacjami z Komitetem ds. Sankcji wobec Korei Północnej Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Eksperci twierdzą, że Pjongjang zbudował pociski balistyczne, które mogą trafić niemal w dowolne miejsce na Ziemi, a także broń krótkiego zasięgu.

Kirby powiedział, że Putin coraz częściej zwraca się do Grupy Wagnera o pomoc na Ukrainie, gdzie siły rosyjskie słabną. Unia Europejska nałożyła na to ugrupowanie sankcje, zarzucając mu prowadzenie tajnych operacji w imieniu Kremla.

Putin powiedział, że grupa nie reprezentuje Rosji, ale prywatni kontrahenci wojskowi mają prawo działać w dowolnym miejscu na świecie, o ile nie naruszają rosyjskiego prawa.

Sankcje na Wagnera

W środę administracja Bidena ujawniła nowe ograniczenia w eksporcie technologii do Grupy Wagnera. Kirby powiedział, że w nadchodzących tygodniach nadejdą kolejne sankcje przeciwko firmie i jej grupie wsparcia w krajach na całym świecie.

Kirby powiedział, że Prigożyn wydaje ponad 100 milionów dolarów miesięcznie na finansowanie operacji Wagnera na Ukrainie, ale ma problemy z rekrutacją Rosjan do walki tam.

Obsadzona przez weteranów rosyjskich sił zbrojnych Grupa Wagnera walczyła między innymi w Libii, Syrii, Republice Środkowoafrykańskiej i Mali.

Kirby powiedział, że wywiad USA wskazuje, że Wagner odegrał główną rolę w bitwie o ukraińskie miasto Bakhmut i poniósł tam ciężkie straty, w wyniku czego w ostatnich tygodniach zginęło około tysiąca bojowników Wagnera.

Kirby powiedział, że wpływy Prigożyna w Rosji rosną, a niezależność jego grupy od rosyjskiego Ministerstwa Obrony „wzrosła i wzrosła w ciągu dziesięciu miesięcy tej wojny”, bez przedstawienia dowodów.

Kirby powiedział, że w niektórych przypadkach rosyjscy wojskowi na Ukrainie byli powiązani z siłami Wagnera.

READ  Stany Zjednoczone wznawiają dostawy pomocy morskiej do Gazy po naprawie molo

Ponadto Prigożyn skrytykował rosyjskich generałów i urzędników obrony za ich działania od czasu inwazji.

(Raportowanie Steve’a Hollanda). Dodatkowe raporty autorstwa Idrisa Ali, Michelle Nichols, Garretta Renshawa, Davida Leungrena i Rona Popeskeya; Montaż autorstwa Rossa Colvina, Heather Timmons i Daniela Wallisa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *