Gdy rozpoczęło się śledztwo dotyczące cichych pieniędzy, Trump zrobił spustoszenie w Karolinie Północnej

Mansi Srivastava/Pool/Getty Images

Były prezydent Donald Trump przemawia do mediów pod koniec dnia podczas procesu karnego podczas trwającego wyboru ławy przysięgłych przed Sądem Karnym na Manhattanie, 19 kwietnia 2024 r. w Nowym Jorku.CNN

Wiec byłego prezydenta Donalda Trumpa w Karolinie Północnej – pierwszy od rozpoczęcia śledztwa w sprawie przestępstw pieniężnych w Nowym Jorku – został przełożony na sobotę ze względu na obawy dotyczące trudnych warunków pogodowych.

Trump zadzwonił do wiecu w Wilmington ze swojego samolotu, a jego wiadomość została odtworzona przez głośniki na wiecu.

„Jesteśmy zdruzgotani, że coś takiego mogło się wydarzyć, ale chcemy zapewnić wszystkim bezpieczeństwo” – powiedział Trump swoim zwolennikom. „Wygląda na to, że są grzmoty i błyskawice i jest wielka burza, więc jeśli nie masz nic przeciwko, myślę, że będzie trochę padać, jestem naprawdę zdenerwowany”.

Choć przesunięty, atutPrzez większą część ostatniego tygodnia przebywali głównie na sali sądowej na Manhattanie, a stawka Republikanów tutaj, w Północnej Karolinie, raz po raz wyłaniała się w kampanii. DochodzenieSzczególnie intensywna jest kampania prezydencka.

Przyspiesz śledztwo Trumpa

Zorganizował zbiórkę pieniędzy w Charlotte i kilkakrotnie zamieścił w Truth Social posty na temat tego, jak jego zdaniem prezydenci powinni być chronieni przed oskarżeniem. Jego stanowiska są zbieżne, gdyż 25 kwietnia Sąd Najwyższy ma rozpatrzyć argumenty na temat tego, czy Trump może ubiegać się o immunitet przed ściganiem w sprawie o fałszowanie wyborów federalnych.

W sobotę pierwszy proces karny byłego prezydenta rozpoczął bezprecedensowy tydzień w amerykańskiej polityce. Oczekuje się, że proces, który ma ustalić, czy Trump próbował bezprawnie podważyć wyniki wyborów w 2016 r. poprzez program płacenia kobietom, z którymi rzekomo miał romanse pozamałżeńskie, rozpocznie się w poniedziałek oświadczeniami wstępnymi.

Zadanie Trumpa w Nowym Jorku jest jasne: przekonać ławę przysięgłych złożoną z siedmiu mężczyzn i pięciu kobiet, że jest niewinny w związku z 34 postawionymi mu zarzutami. W stanach na polu bitwy, takich jak Karolina Północna, wyzwanie dla Trumpa jest mniej bezpośrednie, ale równie groźne: musi przekonać wyborców w tych stanach, aby przy podejmowaniu decyzji o wyborze kolejnego prezydenta kraju ignorowali wszelkie szczegóły wynikające z jego nowojorskiego procesu. Zawiera dowody rzekomych płatności oraz zeznania jej byłego prawnika i majsterkowicza Michaela Cohena, byłego towarzysza zabaw Playboya i gwiazdy filmów dla dorosłych.

W Greensboro w Karolinie Północnej, przed prawyborami stanowymi w zeszłym miesiącu, Trump od dawna dawał do zrozumienia, że ​​wiąże się z ryzykiem prawnym. Powiedział zgromadzonym, że 91 postawionych mu wówczas zarzutów (obecnie jest ich 88) było „nieuzasadnionych”. Oznajmił bezpodstawnie, że sprawa przeciwko niemu w Nowym Jorku, wniesiona przez biuro prokuratora okręgowego na Manhattanie, „jest prowadzona przez Departament Sprawiedliwości w związku z ingerencją w wybory – znokautowaniem przeciwnika politycznego”.

„Jednej rzeczy, o której nie wiedzą, jest to, że nasi ludzie mnie o to pytają” – zapewnił wówczas Trump.

Trump wygrał prawybory podczas przekonującego występu w Super Wtorek. Mimo to byłej gubernator Karoliny Południowej Nikki Haley udało się zdobyć poparcie 23% wyborców Partii Republikańskiej w Północnej Karolinie, co zdaniem wielu członków partii Trumpa może przeoczyć szersze wyzwania prawne, przed którymi stoi. Trzech na 10 wyborców Partii Republikańskiej uważa, że ​​Trump nie nadaje się na prezydenta, jeśli zostanie skazany za przestępstwo, co jest niepokojącym sygnałem dla byłego prezydenta w stanie, który cztery lata temu wygrał o 1,3% z prezydentem Joe Bidenem.

Podkreśliła kampania Trumpa Numery ankiet Pokazuje, że dwie trzecie Amerykanów nie uważa, że ​​złamał on jakiekolwiek prawo.

„Ankieta pokazuje, że naród amerykański doskonale widzi stalinowską taktykę stosowaną przez Krzywego Joego i jego kumpli” – powiedziała CNN rzeczniczka kampanii Trumpa, Carolyn Leavitt. „Prezydent Trump i nasz zespół będą nadal walczyć o prawdę na sali sądowej, jednocześnie starając się zdobyć głosy na szlaku kampanii”.

Przez cały dramatyczny pierwszy tydzień procesu – naznaczony szeregiem szokujących momentów, w których potencjalni przysięgli płakali ze względu na obciążenie obowiązkami, w tym jeden mężczyzna, który podpalił się przed sądem – Trump dawał jasno do zrozumienia. Ludzie ciągle pytają go o tę sprawę. Podczas teatralnych konferencji prasowych przed kamerami na sali sądowej oraz w agresywnych wpisach w mediach społecznościowych Trump wielokrotnie atakował sędziego nadzorującego sprawę i testował granice nakazu kneblowania, który ma zapobiec zastraszaniu przysięgłych i świadków.

Trump kwestionuje także historie osób obserwujących postępowanie bez kamer na sali sądowej. W przemówieniu skierowanym do zwolenników w ramach zbiórki pieniędzy Trump powiedział, że opuścił salę sądową pierwszego dnia procesu, a ci, którzy byli świadkami jego wyjścia, nie wyrazili jego wsparcia. „Modliłem się bez snu!” – napisał Trump na Twitterze w Truth Social. Jak donosiło kilka serwisów informacyjnych, były prezydent w trakcie postępowania zasłabł.

Sędzia nadzorujący sprawę, sędzia Juan Merson, żąda obecności Trumpa na sali sądowej podczas tygodniowego procesu. Sąd obraduje w każdy dzień powszedni z wyjątkiem środy, pozostawiając Trumpowi niewiele czasu na podróże i czyniąc weekendowe wydarzenia, takie jak przełożony sobotni wiec w Wilmington, centralnym punktem jego kalendarza kampanii.

„Chcę być w New Hampshire. Powinienem być w Gruzji. Chcę być w Północnej Karolinie, w Południowej Karolinie. Muszę prowadzić kampanię w różnych miejscach” – powiedział w tym tygodniu Trump reporterom przed salą sądową. „Ale cały dzień uczestniczyłem w procesie i jest to naprawdę bardzo niesprawiedliwy proces”.

W oświadczeniu Trumpa nie wskazano jednak, że były prezydent częściej pojawiał się w procesie cywilnym z własnej woli niż brał udział w kampanii. Trump utrzymywał wyjątkowo napięty harmonogram polityczny przez całe prawybory GOP, a sprawy sądowe przeciwko niemu nie osiągnęły jeszcze tego etapu.

Niezależnie od tego, gdzie Trump spędza czas, jego kampania nalega, aby przygotować solidną operację z udziałem płatnych zespołów i wolontariuszy w każdym stanie będącym polem bitwy.

„Nasza agresywna i doświadczona operacja koncentruje się na zmianie wyniku głosowania i podkreśleniu kontrastu między słabością i niepowodzeniami Joe Bidena a historią sukcesów prezydenta Trumpa” – powiedział Leavitt.

READ  Przywódcy UE odwiedzają Ukrainę po krytyce i dają UE zaufanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *