Gdy Twitter jest w rozsypce, Mastodon płonieCNN Biznes

Tydzień od tego czasu Elon Musk przejął TwitteraLiczba osób subskrybujących małą sieć społecznościową o nazwie Mastodon gwałtownie wzrosła.

Być może nie słyszałeś o tym mastodonty, który istnieje od 2016 roku, ale teraz szybko rośnie. Niektórzy uciekają z Twittera dla niego, a przynajmniej Poszukiwanie drugiego miejsca Aby rozpowszechniać swoje pomysły online jako Najpopularniejsza sieć społecznościowa stoi w obliczu zwolnień, kontrowersyjnych zmian produktów i oczekiwanej zmiany podejścia do moderacji treści i Skok w mowę nienawiści.

Być może nie ma oczywistej alternatywy dla Twittera, wyjątkowo wpływowej, szybko poruszającej się platformy z dużą ilością tekstu, zorientowanej na konwersacje i wiadomości. Ale mastodonty drapią pewne swędzenie. Serwis wygląda podobnie do Twittera, z harmonogramem krótkich aktualizacji ułożonych chronologicznie, a nie algorytmicznie. Pozwala użytkownikom dołączyć do dużej liczby różnych serwerów obsługiwanych przez różne grupy i osoby, a nie do jednej centralnej platformy kontrolowanej przez jedną firmę, taką jak Twitter, Instagram czy Facebook.

W przeciwieństwie do dużych sieci społecznościowych, Mastodon jest darmowy i wolny od reklam. Został opracowany przez organizację non-profit prowadzoną przez twórcę Mastodon Eugena Rochko i jest wspierany przez finansowanie społecznościowe.

Rochko powiedział w wywiadzie w czwartek, że Mastodon pozyskał 230 000 użytkowników od 27 października, kiedy Musk Dominacja na Twitterze. Powiedział, że teraz co miesiąc ma 655 000 aktywnych użytkowników. Twitter poinformował w lipcu, że codziennie ma około 238 milionów aktywnych i zarabiających użytkowników.

„Oczywiście nie jest tak duży jak Twitter, ale jest to największa sieć w historii” – powiedział Rochko, który pierwotnie stworzył Mastodon jako projekt, a nie produkt konsumencki. Mastodon Heavy Metal Band).

Nowe zapisy Mastodona obejmują kilku użytkowników Twittera, którzy mają wielu obserwujących, takich jak aktor i komik Kathy Griffinktóry dołączył na początku listopada, dziennikarz Szybka Molly Jungktóry dołączył pod koniec października.

READ  Ford i General Motors wycofały 1,4 miliona samochodów w prima aprilis

Sarah T. Roberts, profesor nadzwyczajny na UCLA i dyrektor wydziału UCLA Center for Online Critical Enquiry, zaczęła poważnie używać Mastodon 30 października, po tym, jak Musk przejął Twittera. (Powiedziała, że ​​wiele lat temu utworzyła kolejne konto, ale do niedawna tak naprawdę nie zajęła się nim ze względu na popularność Twittera wśród ludzi ze środowiska akademickiego.)

Roberts, która pracowała w Twitterze jako badacz w grupie zadaniowej na początku tego roku podczas urlopu na Uniwersytecie Kalifornijskim, powiedziała, że ​​zainspirowała ją do rozpoczęcia korzystania z Mastodona z powodu obaw o to, jak może zmienić się moderacja treści Twittera pod kontrolą Muska. Podejrzewa, że ​​niektórzy nowicjusze mają po prostu dość firm zajmujących się mediami społecznościowymi, które przechwytują wiele danych użytkowników i są popychani przez reklamy.

Zauważyła, że ​​użytkownicy Twittera mogą migrować do Mastodon w szczególności, ponieważ jego doświadczenie użytkownika jest bardzo podobne do tego z Twittera. Wiele funkcji i projektów Mastodona (zwłaszcza w jego aplikacji na iOS) będzie wyglądać znajomo dla obecnych użytkowników Twittera, chociaż słownictwo jest nieco inne; Możesz śledzić innych, tworzyć krótkie posty (jest limit 500 znaków, możesz przesyłać zdjęcia i filmy), dodawać do ulubionych lub ponownie publikować posty innych użytkowników itp.

„Jest tak blisko, jak tylko możesz” – powiedziała.

Jestem użytkownikiem Twittera od 2007 roku, ale ponieważ coraz więcej osób, które śledzę w sieci społecznościowej, zaczęło publikować swoje nazwy użytkownika Mastodon w ostatnich tygodniach, byłem ciekawy. W tym tygodniu postanowiłem sam sprawdzić Mastodon.

Istnieje kilka kluczowych różnic, szczególnie w sposobie konfiguracji sieci. Ponieważ konta użytkowników Mastodon są hostowane na wielu różnych serwerach, koszty hostingu użytkowników rozkładają się na wiele różnych osób i grup. Ale oznacza to również, że użytkownicy są wszechobecni i trudno jest znaleźć osoby, które znasz – Rochko porównał to ustawienie do posiadania różnych dostawców poczty e-mail, takich jak Gmail i Hotmail.

READ  Akcje odbiły, gdy czwarty Fed podniósł 0,75%

Oznacza to, że cała sieć nie jest pod kontrolą żadnej osoby lub firmy, ale wprowadza też nowe komplikacje dla tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni na Twitterze – produkt, który przez lata był również krytykowany za to, że jest mniej dostępny niż najbardziej znany. Serwisy takie jak Facebook i Instagram.

Na przykład na Mastodonie powinieneś Dołącz do określonego serwera Aby się zarejestrować, niektóre są otwarte dla każdego, a niektóre wymagają zaproszenia (możesz również Uruchom własny serwer). Istnieje serwer prowadzony przez organizację non-profit stojącą za Mastodon, Mastodon.social, ale nie przyjmuje on większej liczby użytkowników; Obecnie używam jednego o nazwie Mstdn.social, gdzie mogę również zalogować się, aby uzyskać dostęp do Mastodon w Internecie.

I chociaż możesz obserwować dowolnego innego użytkownika Mastodon, niezależnie od tego, na którym serwerze się zarejestrowali, możesz zobaczyć tylko listy osób śledzących Twoich znajomych Mastodon lub kogo śledzą Twoi znajomi Mastodon, jeśli obserwujący należą do tego samego serwera, z którego się zarejestrowałeś Podczas tego (zdałem sobie z tego sprawę, próbując wyśledzić więcej osób, które znam, które ostatnio się zapisały).

Na początku czułem się, jakbym zaczynał od nowa, jako zupełnie nowicjusz w mediach społecznościowych. Jak powiedział Roberts, pod względem wyglądu i funkcjonalności jest dość podobny do Twittera, a aplikacja na iOS jest łatwa w użyciu.

Ale w przeciwieństwie do Twittera, gdzie mogę łatwo komunikować się z dużą publicznością, moja sieć Mastodon ma mniej niż 100 obserwujących. Nagle nie miałem pojęcia, co publikować – uczucie, które nigdy nie przeszkadza mi na Twitterze, prawdopodobnie dlatego, że rozmiar tej sieci sprawia, że ​​każdy post jest mniej istotny. Szybko się z tym pogodziłem, zdając sobie sprawę, że mniejsza skala Mastodona może być kojąca w porównaniu z niekończącym się strumieniem stymulacji na Twitterze.

READ  Po tym, jak w sobotę nie było zwycięzców, kumulacja Powerball wzrosła do szacunkowej kwoty 975 milionów dolarów

Nie jestem jednak gotowy, aby zamknąć moje konto na Twitterze; Dla mnie Mastodon jest rodzajem wyjścia do mediów społecznościowych na wypadek, gdyby Twitter stał się nie do zniesienia.

Roberts nie zdecydowała jeszcze, czy zamknąć swoje konto na Twitterze, ale była zaskoczona, jak szybko rośnie liczba jej obserwujących na Mastodonie. W ciągu tygodnia od zarejestrowania i powiadomienia prawie 23 000 obserwujących na Twitterze zgromadziłem ponad 1000 obserwujących Mastodon.

„Może już niedługo ludzie nie będą chcieli być odkrywani na Twitterze” – powiedziała.

Pod pewnymi względami rozpoczęcie od nowa może być również zabawne.

„Pomyślałem”, zapytałem, „Jak by to było zacząć od nowa?” „To trochę interesujące: Och, ten facet jest tutaj! Tutaj takie i takie! Tak się cieszę, że są tutaj, więc możemy być tutaj razem.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *