Gibraltar ściga się, aby powstrzymać wyciek ropy z kolizji statku z tankowcem

Według rządu w środę na Gibraltarze ogłoszono „poważny wypadek” po tym, jak statek towarowy OS 35 zderzył się poprzedniego dnia z tankowcem ze skroplonym gazem ziemnym.

Statek transportowy przewożący 215 ton ciężkiego oleju opałowego, 250 ton oleju napędowego i 27 ton oleju smarowego został umieszczony na brzegu, aby zapobiec zatonięciu go w Zatoce Gibraltarskiej. Wszystkie 30 osób na pokładzie, w tym 24 członków załogi i 6 mierniczych, zostało ewakuowanych.

Rząd Gibraltaru powiedział w czwartek, że wyciek ropy był „znaczny”, ale ropa jest lżejsza niż w niektórych innych przypadkach i powinna być łatwiejsza do oczyszczenia, jeśli którakolwiek z ropy znajdzie się na lądzie.

„Dzisiejsza analiza pokazuje, że chociaż był to duży wyciek, konsystencja niskosiarkowego oleju opałowego jest lżejsza niż podczas innych wypadków w Zatoce, co oznacza, że ​​łatwo go rozproszyć i wyczyścić, jeśli jest jakieś paliwo” powiedział rząd w oświadczeniu.Informacja prasowa: „Ropa dociera do naszych brzegów”.

Zgodnie z oświadczeniem rządu, większość oleju napędowego ma trafić do piątku rano.

Wcześniej dzisiaj władze portu Gibraltar potwierdziły, że wyciek ropy pojawił się w pobliżu wysięgnika wzniesionego w wyniku wypadku.

„Zespół ratowniczy na pokładzie statku zidentyfikował źródło tego wycieku w dwóch włazach zbiorników ze zbiorników bunkrowych statku. Wszystkie włazy były wcześniej zamknięte, ale uszczelki dwóch włazów poluzowały się, gdy statek został ułożony w stos” – podała agencja. w oświadczeniu. oświadczenie.

W oświadczeniu stwierdzono, że nurkowie na miejscu byli w stanie ponownie zainstalować uszczelki i że GPA był w trakcie zatrzymywania wycieku oleju z włazów. Władze zbierały swobodnie pływający olej, który został już odpowietrzony, podczas gdy grodzie zostały rozmieszczone w celu jego wchłaniania.

W środę wieczorem rząd poinformował, że istnieją oznaki, że statek towarowy „nie rozpadł się w ten sposób, ale zawalił się” i że „pierwszym zmartwieniem” było jak najszybsze rozładowanie przewożonego przez niego ciężkiego oleju opałowego o niskiej zawartości siarki. Następnie olej napędowy i olej smarowy.

READ  Przywódca Hamasu zabity: Izrael znajduje się w stanie najwyższej gotowości w oczekiwaniu na możliwą reakcję Hezbollahu

Rząd dodał, że „nie było możliwości jak najwcześniejszego usunięcia omawianego paliwa ze statku w sposób, który nie stanowiłby zagrożenia dla środowiska”.

Nurkowie naprawili uszczelnienia wokół wielu otworów w zaatakowanym statku.

Greenpeace powiedział CNN, że jest zaniepokojony, że obszar wypadku był mocno skażony ze względu na skalę przepływających statków.

„W obecnej sytuacji nie ma większego wycieku ropy” – powiedział CNN Francisco del Pozo, aktywista Greenpeace, który monitoruje sytuację.

Według władz Gibraltaru pompowanie zajmie około 50 godzin, a proces będzie „ściśle nadzorowany, aby uniknąć rozlania”.

W oświadczeniu stwierdzono, że dodatkowy sprzęt do wycieków ropy miał przybyć na Gibraltar z Wielkiej Brytanii w niedzielę.

Rząd Gibraltaru powiedział, że ramy czasowe na ratowanie kadłuba statku towarowego OS 35 prawdopodobnie wydłużą się o kilka tygodni dłużej niż poprzednie prognozy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *