Gordon Moore, współzałożyciel firmy Intel, umiera w wieku 94 lat :: Intel Corporation (INTC)


Moore, który położył podwaliny pod przyszłość przemysłu półprzewodników, poświęcił swoje późniejsze lata filantropii.

SANTA CLARA, KALIFORNIA–(BUSINESS WIRE)–Firma Intel Corporation, Fundacja Gordona i Betty Moore poinformowały dzisiaj o śmierci współzałożyciela firmy, Gordona Moore’a, w wieku 94 lat.

Ta informacja prasowa zawiera multimedia. Zobacz pełną wersję tutaj: https://www.businesswire.com/news/home/20230324005411/ar/

Intel Corporation, Fundacja Gordona i Betty Moore ogłosiły, że współzałożyciel firmy, Gordon Moore, zmarł 24 marca 2023 roku w wieku 94 lat.

Jak informuje fundacja, odszedł spokojnie w piątek, 24 marca 2023 roku, w otoczeniu rodziny, w swoim domu na Hawajach.

Moore i wieloletni współpracownik Robert Noyce założyli firmę Intel w lipcu 1968 r. Moore początkowo pełnił funkcję wiceprezesa wykonawczego do 1975 r., kiedy został prezesem. W 1979 roku Moore został mianowany prezesem i dyrektorem generalnym, które to stanowiska piastował do 1987 roku, kiedy to zrezygnował ze stanowiska dyrektora generalnego i nadal pełnił funkcję prezesa zarządu. W 1997 roku Moore został honorowym prezesem, ustępując w 2006 roku.

więcej: Gordona Moore’a z Intela

W swoim życiu Moore poświęcił się także filantropii, w szczególności ochronie środowiska, nauce i poprawie opieki nad pacjentem. Wraz ze swoją żoną od 72 lat założył Fundację Gordona i Betty Moore, która od momentu powstania w 2000 roku przekazała na cele charytatywne ponad 5,1 miliarda dolarów.

„Ci z nas, którzy go spotkali i z nim pracowali, będą zawsze inspirowani jego mądrością, pokorą i hojnością” — powiedział prezes Fundacji Harvey Feinberg. „Chociaż nigdy nie aspirował do bycia powszechnie znanym nazwiskiem, wizja i praca Gordona za jego życia umożliwiły ogromne innowacje i postęp technologiczny, które kształtują nasze codzienne życie. Jednak te historyczne osiągnięcia to tylko część jego spuścizny. Jego hojność i Betty jako filantropów Oni ukształtuje świat dla przyszłych pokoleń”.

„Gordon Moore zdefiniował branżę technologiczną swoją wnikliwą wizją” — powiedział Pat Gelsinger, dyrektor generalny firmy Intel. „Odegrał kluczową rolę w odkrywaniu mocy tranzystorów, inspirując technologów i przedsiębiorców przez dziesięciolecia. W firmie Intel nadal inspirujemy się prawem Moore’a i zamierzam podążać za nią”. Dopóki układ okresowy pierwiastków się nie wyczerpie. Wizją Gordona jest nasza prawdziwa północ, kiedy wykorzystujemy moc technologii do poprawy życia każdej osoby na Ziemi. Moja kariera i częściowo moje życie zostały ukształtowane przez możliwości napędzane przez przywództwo Gordona u steru Intela i czuję się upokorzony zaszczytem i odpowiedzialnością kontynuowania jego dziedzictwa w przyszłości”.

READ  Gap El-Hosary mówi, że dostawy do Rosji zostały wstrzymane w marcu. Ale jej ubrania wciąż się pojawiały.

Frank D. powiedział: Urey, przewodniczący Rady Dyrektorów firmy Intel, „Gordon był genialnym naukowcem i jednym z czołowych amerykańskich przedsiębiorców i liderów biznesu. Nie można sobie wyobrazić świata, w którym dzisiaj żyjemy, z komputerami tak niezbędnymi dla naszego życia, bez wkładu Gordon Moore. Zawsze będzie inspiracją dla rodziny Intela, a jego sposób myślenia leży u podstaw naszej kultury innowacji”.

Andy Bryant, były przewodniczący Rady Dyrektorów firmy Intel, powiedział: „Zapamiętam Gordona jako genialnego naukowca, bezpośredniego mówcę i sprytnego biznesmena, który starał się uczynić świat lepszym i zawsze postępował właściwie. To był zaszczyt wiedzieć mu i jestem wdzięczny za kontynuację jego dziedzictwa w kulturze firmy, którą pomógł stworzyć”.

Przed założeniem Intela, Moore i Noyce byli współzałożycielami Fairchild Semiconductor, odgrywając główną rolę w pierwszej komercyjnej produkcji rozproszonych tranzystorów krzemowych, a później pierwszych komercyjnie opłacalnych układów scalonych. Obaj pracowali wcześniej razem pod kierownictwem Williama Shockleya, współtwórcy tranzystora i założyciela Shockley Semiconductor, pierwszej firmy produkującej półprzewodniki założonej w Dolinie Krzemowej. Wychodząc na własną rękę, Moore i Noyce zatrudniają dyrektora generalnego Intela, Andy’ego Grove’a, jako trzeciego pracownika, i we trójkę tworzą z Intela jedną z największych firm na świecie. Razem stali się znani jako „Intel Trinity”, a ich dziedzictwo trwa do dziś.

Oprócz instrumentalnej roli Moore’a w założeniu dwóch wiodących światowych firm technologicznych, przewidział on w 1965 roku, że liczba tranzystorów w układzie scalonym będzie się podwajać każdego roku – prognoza ta stała się znana jako prawo Moore’a.

„Wszystko, co próbowałem zrobić, to przekazać tę wiadomość, że umieszczając coraz więcej rzeczy na chipie, sprawimy, że cała elektronika będzie tańsza” – powiedział Moore w wywiadzie z 2008 roku.

Gdy jego przewidywania z 1965 r. okazały się słuszne, w 1975 r. Moore zrewidował swoje szacunki, aby podwoić liczbę tranzystorów w układzie scalonym co dwa lata przez następne dziesięć lat. Niezależnie od tego, idea technologii chipów, która rozwija się w tempie wykładniczym, czyniąc elektronikę szybszą, mniejszą i tańszą, stała się siłą napędową przemysłu półprzewodnikowego i utorowała drogę do wszechobecnego zastosowania chipów w milionach produktów codziennego użytku.

READ  Kontrakty terminowe na akcje nieznacznie wzrosły, a indeksy S&P 500 i Nasdaq miały sześciodniową passę spadków.

W 2022 roku Gelsinger Ogłoś zmianę nazwy Od kampusu Ronler Acres w stanie Oregon — gdzie zespoły firmy Intel opracowują przyszłe technologie procesowe — po Park Gordona Moore’a w Ronler Acres. Budynek RA4, w którym mieści się większość klastra rozwoju technologii Intela, został przemianowany na The Moore Center wraz z kawiarnią The Gordon.

„Nie mogę wymyślić lepszego sposobu na uhonorowanie Gordona i głębokiego wpływu, jaki wywarł na tę firmę, niż nadanie jego imienia temu kampusowi” – ​​powiedział Gelsinger podczas wydarzenia. „Mam nadzieję, że sprawiliśmy, że jesteśmy dziś dumni, Gordon. A świat ci dziękuje.”

Gordon Earl Moore urodził się w San Francisco 3 stycznia 1929 r. Jako syn Waltera Harolda i Florence Almira „Mira” (Williamson) Moore. Moore kształcił się na San Jose State University, UC Berkeley i Caltech, gdzie uzyskał stopień doktora. w chemii w 1954 roku.

Karierę naukową rozpoczął w Johns Hopkins Applied Physics Laboratory w Maryland. Wrócił do Kalifornii w 1956 roku, aby dołączyć do Shockley Semiconductor. W 1957 roku Moore wraz z Robertem Noyce i sześcioma innymi kolegami z Shockley Semiconductor założył Fairchild Semiconductor, oddział Fairchild Camera and Instrument. Jedenaście lat później Moore i Noyce byli współzałożycielami firmy Intel.

Sukces finansowy przyniósł Fairchild i Intel. Począwszy od indywidualnych prezentów, wielu z nich anonimowo, następnie tworząc Fundację Rodziny Moore’ów, a wreszcie w 2000 roku Fundację Gordona i Betty Moore’ów, Moore i jego żona starali się poprzez działalność filantropijną uczynić świat lepszym miejscem dla przyszłych pokoleń. Jego zamiłowanie do wywierania wpływu i mierzenia było znakiem rozpoznawczym jego działalności filantropijnej i aspiracji.

Busha w 1990 r. oraz Prezydencki Medal Wolności, najwyższe cywilne odznaczenie narodu, od prezydenta George’a W. Busha w 2002 r.

Po przejściu na emeryturę w firmie Intel w 2006 roku Moore dzielił swój czas między Kalifornię i Hawaje, gdzie pełnił funkcję przewodniczącego rady dyrektorów Fundacji Gordona i Betty Moore aż do przejścia na stanowisko przewodniczącego emerytowanego w 2018 roku. Moore jest również członkiem Rada Dyrektorów Conservation International i Gilead Sciences Inc. Był członkiem National Academy of Engineering, członkiem Royal Society of Engineers oraz członkiem Instytutu Inżynierów Elektryków i Elektroników. Pełnił funkcję przewodniczącego Rady Powierniczej Caltech od 1995 do początku 2001 roku, kontynuując jako dożywotni powiernik.

READ  Jackpot w Mega Millions wzrasta do 820 milionów dolarów z możliwością wypłaty gotówki w wysokości 422 milionów dolarów

W 1950 roku Moore poślubił Betty Irene Whitaker, która go przeżyła. Moore przeżył również synowie Kenneth i Stephen oraz czworo wnucząt.

O Fundacji Gordona i Betty Moore

Gordon i Betty Moore położyli podwaliny pod tworzenie pozytywnych wyników dla przyszłych pokoleń. Realizując tę ​​wizję, promujemy przełomowe odkrycia naukowe, ochronę środowiska, lepszą opiekę nad pacjentem oraz zachowanie szczególnego charakteru obszaru Zatoki San Francisco. przyjezdny Moore.org lub kontynuuj @pracownik na Twitterze.

o Intelu

Intel (NASDAQ: INTC) jest liderem w branży, tworząc zmieniającą świat technologię, która umożliwia globalny postęp i wzbogaca życie. Zainspirowani prawem Moore’a, stale rozwijamy projektowanie i produkcję półprzewodników, aby pomóc naszym klientom sprostać największym wyzwaniom. Osadzając inteligencję w chmurze, sieci, urządzeniach brzegowych i każdym typie urządzeń komputerowych, uwalniamy potencjał danych do przekształcania biznesu i społeczeństwa na lepsze. Aby dowiedzieć się więcej o innowacjach firmy Intel, przejdź do newsroom.intel.com I intel.com.

© Intel Corporation. Intel, logo Intel i inne znaki Intel są znakami towarowymi firmy Intel Corporation lub jej oddziałów. Inne nazwy i znaki towarowe mogą być własnością innych osób.

Will Moss

Korporacja intelektualna

1-650-521-1754

[email protected]

Jenny Biggs

Fundacji Gordona i Betty Moore

1-415-577-0094

[email protected]

Źródło: Intel Corporation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *