Gospodarka USA błyska sygnałem ostrzegawczym recesji

Wall Street uważnie przygląda się różnicy lub spreadowi między rentownościami krótkoterminowych obligacji skarbowych, w szczególności dwuletnich obligacji skarbowych, a rentownościami obligacji długoterminowych. Oprocentowanie obligacji Jak Skarb Państwa od 10 lat.

Wraz z zawężeniem się spreadu inwestorzy obawiają się, że krzywa dochodowości może w końcu się odwrócić, co oznacza, że ​​stopy krótkoterminowe będą wyższe niż stopy zwrotu długoterminowe. W piątek spread wynosił zaledwie 0,25%, przy 10-letniej rentowności około 2% i dwuletniej rentowności 1,75%.

W poniedziałek luka nieznacznie się poszerzyła, przy czym 10-letnie obligacje wzrosły o 2,1%, a dwuletnia rentowność wzrosła do około 1,82%, co daje różnicę 0,28%.

Odwrócona krzywa dochodowości jest często potencjalnym sygnałem recesyjnym. Krzywa dochodowości odwróciła się w 2019 r. przed wywołaną przez Covid recesję w 2020 r. Odwróciła się również w 2007 r., przed globalnym kryzysem finansowym/wielką recesją w 2008 r. Odwróciła się na początku 2000 r., tuż przed krachem giełdowym dot-comów/technologii.

Amerykański sekretarz pracy Marty Walsh powiedział CNN Bobby’emu Harlowowi, że recesja jest „realną możliwością”, ale dodał „mamy bardzo silną gospodarkę” i zauważył, że szczególnie rynek pracy jest zdrowy.

Gdy inwestorzy chcą wyższych stawek za obligacje krótkoterminowe, oznacza to, że posiadacze obligacji są zaniepokojeni. Oprocentowanie obligacji długoterminowych jest zwykle wyższe, ponieważ na odzyskanie pieniędzy trzeba czekać dłużej.

Jak więc martwią się inwestorzy, że krzywa dochodowości może się odwrócić?

Niektórzy twierdzą, że jedynym powodem, dla którego tak się stało, była inwazja Rosji na Ukrainę i nagły wzrost cen surowców.

„Ryzyko recesji rośnie, ale niekoniecznie natychmiast, chyba że globalna geopolityka znacznie się pogorszy od tego delikatnego punktu wyjścia”, powiedział w raporcie strateg Deutsche Banku, Jim Reed.

Fed, co do którego powszechnie oczekuje się, że podniesie stopy procentowe jeszcze w tym tygodniu, może uważać, aby nie podnosić stóp tak agresywnie, że krótkoterminowe rentowności jeszcze wzrosną i w końcu odbiją krzywą dochodowości.

READ  Reebok wprowadza kolekcję dostępnych trampek

Może to spowodować spowolnienie na rynku pracy. Fed ma monitorować bezrobocie i inflację.

„krzesło [Jerome] Jay Hatfield, dyrektor ds. inwestycji w ICAP, powiedział w raporcie, że Powell da jasno do zrozumienia, że ​​Fed jest świadomy swojego podwójnego mandatu i nie chce odwrócić krzywej dochodowości i wywołać recesji.

Obawy inflacyjne istniały przed Rosją i Ukrainą

Chociaż napięcia geopolityczne mogą zniekształcać ceny, presja inflacyjna narastała już przed rosyjskim atakiem na Ukrainę.

„Rosja/Ukraina tylko popycha naturalne spowolnienie gospodarki, które nastąpiłoby w przypadku zacieśnienia monetarnego przez Fed”, powiedział Tom Essay, założyciel Sevens Report Research, w notatce z zeszłego tygodnia.

Essaye argumentuje, że podwyżka stóp Fed i spowolnienie gospodarcze prawdopodobnie wywołałyby odwróconą krzywą dochodowości jeszcze w tym roku, nawet jeśli Rosja i Ukraina nie znalazły się w nagłówkach.

„Zbliżające się (jeszcze nadchodzące) podwyżki stóp procentowych połączą się ze spowolnieniem wzrostu, napędzając wyższe ceny towarów i wyższą inflację, co spowoduje szybsze niż oczekiwano spowolnienie wzrostu” – powiedział.

Wyższe krótkoterminowe stopy procentowe mogą również stwarzać problemy dla dużych firm z Wall Street. Chociaż wyższe stopy mają tendencję do zwiększania zysków z pożyczek, sprawiają również, że handel, zwłaszcza obligacjami, jest bardziej ryzykowny.

„Niedawne spłaszczenie krzywej dochodowości i zmienność na rynkach kapitałowych to pojawiające się zagrożenia, dlatego bardziej ostrożnie podchodzimy do głównych banków” – powiedzieli w niedawnym raporcie analitycy z firmy badawczej KBW.

Fakt, że rentowność obligacji jest niska, niekoniecznie jest czymś złym. Ceny spadają, gdy inwestorzy kupują obligacje. Jest więc jasne, że handlowcy nadal uważają, że dług Skarbu USA jest wystarczająco stabilny, aby nadal na niego napływać. Rzadko jednak zdarza się, aby krótkoterminowe stopy procentowe tak gwałtownie spadały.

Jeden ze strategów zauważył, że nie ma znaczenia, czy inwestorzy kupują obligacje, ponieważ uważają je za bezpieczne. Jest jeszcze wiele powodów do zmartwień.

READ  Pracownicy Activision ds. kontroli jakości tworzą największy jak dotąd związek branży gier wideo w Stanach Zjednoczonych

„Bębny recesji stają się coraz większe”, powiedziała w raporcie Nancy Tengler, dyrektor generalny i CIO Laffer Tengler Investments. „Oczywiście jest wiele powodów do obaw. Wysoka inflacja, rosnące koszty energii, prawie pewna recesja w strefie euro i niebezpiecznie płaska krzywa dochodowości”.

„Nie ma znaczenia, że ​​krzywa dochodowości została zniekształcona przez ogromną podróż w kierunku jakości” – dodał Tingler. Zamach stanu to odwrócenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *