Grassley publikuje wewnętrzny dokument FBI dotyczący niezweryfikowanych zarzutów przekupstwa BidenaCNN

Senator GOP stanu Iowa Chuck Grassley w czwartek opublikował wewnętrzny dokument FBI zawierający niezweryfikowane zarzuty, że prezydent Joe Biden był zamieszany w nielegalny program przekupstwa zagranicznego.

FBI Poprzednio dopuszczeni członkowie Komisja Nadzoru Izby prywatnie widziała – ale nie otrzymała – jawnego dokumentu FBI znanego jako FD-1023.

Republikanie, w tym Grassley i przewodniczący House Oversight James Comer, naciskali na FBI, aby upubliczniło dokument, czego biuro odmówiło. Comer zagroził, że będzie pogardzał dyrektorem FBI Christopherem Wrayem, dopóki obie strony nie osiągną porozumienia w ostatniej chwili. Grassley powiedział, że był w stanie sam ujawnić dokument z powodu „prawnie chronionych ujawnień przez demaskatorów sądowych”.

Formularz 1023 przypomina twierdzenia informatora FBI, ale nie dostarcza dowodu na to, że zarzuty są prawdziwe. Republikanie jednak przejęli niezweryfikowany materiał w ramach szerszego śledztwa w sprawie Bidena.

Dokument FBI stwierdza, że ​​informator przekazał informacje śledczym federalnym w czerwcu 2020 r., ale opisuje spotkania i rozmowy sięgające 2015 r.

Dokument FBI mówi, że informator, który opisał spotkanie w 2016 roku, powiedział, że Mykoła Słoczewski, dyrektor generalny ukraińskiej firmy energetycznej Burysma, dokonał dwóch płatności po 5 milionów dolarów na rzecz „Bidena”.

„Jeden Biden kosztuje 5 (milionów), inny Biden kosztuje 5 (milionów)” – powiedział Slochevsky informatorowi FBI na spotkaniu w Wiedniu w 2016 roku.

Zgodnie z dokumentem FBI, informator, którego FBI określiło jako wysoce wiarygodnego, nie mógł udzielić dalszych komentarzy na temat prawdziwości twierdzeń.

W czasie spotkania informatora ze Sloczewskim Hunter Biden był w zarządzie Burisma, zarabiając 50 tysięcy dolarów miesięcznie. Ale nie ma dowodów na to, że Joe Biden był zaangażowany w zatrudnienie syna w ukraińskiej firmie energetycznej lub otrzymywał jakiekolwiek pieniądze.

House Democrats wcześniej opublikował transkrypcję oddzielnych prywatnych komentarzy Słoczewskiego do byłego współpracownika Rudy’ego Giulianiego, Leva Barnasa, które zaprzeczały poglądowi, że kiedykolwiek zapłacił Joe Bidenowi.

READ  USMNT kontra Wynik Salwadoru: gol Antonee Robinsona oznacza kolejną skromną wygraną dla drużyny Gregga Berhaltera

Według transkryptu, który Barnas przekazał Kongresowi w styczniu 2020 r., Slochevsky powiedział, że podczas gdy Hunter Biden był w zarządzie, „nikt z Burisma nie miał nic wspólnego z wiceprezesem Bidenem ani ludźmi dla niego pracującymi”. Słoczewski powiedział również, że Joe Biden i jego pracownicy nie byli zaangażowani w interesy jego firmy.

W wypowiedziach dla CNN Comer oskarżył Departament Sprawiedliwości o „próbę zakopania tego rekordu w celu ochrony Bidena”, a Grassley podziękował „odważnym i bohaterskim demaskatorom” za zezwolenie na upublicznienie sprawy.

Krótko po tym, jak ustawodawcy przejrzeli dokument FBI w tajnym dokumencie w zeszłym miesiącu, niektórzy członkowie robią notatki i publicznie dyskutują o tym, co przeczytali, zgodnie z listem otrzymanym przez CNN, który narusza umowę, która poprzedza przeglądanie przez nich dokumentu, napisał FBI Comer.

„Zachowanie niektórych członków zespołu podczas przeglądu 8 czerwca było rażącym lekceważeniem naszej umowy i może spowodować poważne szkody” – napisało FBI do Comer 9 czerwca.

Przed zapoznaniem się z dokumentem w zeszłym miesiącu wszyscy członkowie zapoznali się z oświadczeniem FBI, które brzmiało: „Chociaż nie są one tajne, materiały te mają znaczną wartość dla organów ścigania i są wrażliwe i nie powinny być udostępniane bez zezwolenia, ponieważ powszechna dystrybucja mogłaby spowodować fizyczne szkody dla źródeł FBI lub innych osób”.

W świetle czwartkowego wydania formularza FD-1023 rzecznik FBI powiedział CNN, że „dzisiejsze wydanie formularza 1023 – co najmniej – niepotrzebnie zagraża bezpieczeństwu poufnego źródła”.

Sekretarz prasowy Białego Domu, Ian Sams, powiedział w oświadczeniu dla CNN: „To niezwykłe, że republikanie w Kongresie, w swojej chęci ścigania prezydenta Bidena bez względu na prawdę, nadal wysuwają twierdzenia, które zostały obalone przez lata.

Przedstawiciel Marylandu. Jamie Raskin, najwyższy demokrata w Komitecie Nadzoru Izby Reprezentantów, powiedział: „Publikujemy ten dokument w izolacji. Z kontekstu wyjaśniającego Kolejna najwyraźniej desperacka próba panelu republikanów, aby ożywić starzejące się i obalić teorie spiskowe stworzone przez Giulianiego i odwrócić uwagę od ich ciągłego braku przedstawienia prawdziwych dowodów na wykroczenia prezydenta. Zagrożenie dla bezpieczeństwa źródeł FBI.

READ  Mówi się, że Apple wypuszcza w tym roku układ M2 z czterema nowymi komputerami Mac

Poufne źródło ludzkie, określone przez FBI jako wysoce wiarygodne, spotkało się ze Sloszewskim osobiście tylko raz i dwukrotnie rozmawiało ze Sloszewskim przez telefon, więc „nie był w stanie wyrazić żadnej dalszej opinii” na temat prawdziwości złożonych twierdzeń.

Informator powiedział, że Słoczewski miał teksty i 17 taśm audio, z których dwie zawierały Joe Bidena, oraz dokumenty, z których wynikało, że był zmuszony zapłacić Bidenowi. Wielu republikanów Zakwestionowali istnienie tych nagrań dźwiękowych – i do dziś nie ma na to żadnych dowodów.

Dokument FBI rzuca nowe światło na to, jak kierownictwo Burisma wykorzystało pozycję Huntera Bidena w swoim zarządzie, aby uzyskać korzyści od jego ojca, gdy był wiceprezesem.

Slochevsky i inny wysoki rangą urzędnik Burisma powiedzieli informatorowi FBI, że uważają Huntera Bidena za nieinteligentnego, ale chcą zatrzymać go w swoim zespole, ponieważ „mógłby nas chronić, poprzez swojego tatę, przed wszelkiego rodzaju problemami”, mówi dokument FBI.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe szczegóły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *