Djokovic zatacza się do hotelu dla zatrzymanych osób ubiegających się o azyl, gdy prokuratorzy walczą z australijskim zakazem

MELBOURNE, 6 stycznia (Reuters) – Novak Djokovic przebywał w hotelu w Melbourne przez co najmniej 72 godziny po odmowie wjazdu do Australii w czwartek.Zwolnienie medyczne Z wymagań dotyczących szczepień Govit-19.

Gwiazda tenisa, który pobił swój 21. rekord wielkoszlemowy podczas Australian Open, pozostał w kraju po swoich prawnikach. Rozpoczął odwołanie Dąży do obalenia decyzji rządu centralnego. Sąd zgodził się nie deportować go przed pełną rozprawą wyznaczoną na poniedziałek.

Historia, wywołana przez krajowe wyniki polityczne, dotycząca radzenia sobie z rekordowym wzrostem nowych zakażeń COVID-19, doprowadziła do międzynarodowych rankingów, w których serbski prezydent powiedział, że najsłynniejszy sportowiec w jego kraju jest prześladowany.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Rodzina Djokovica zorganizowała w czwartek wiec z około 300 kibicami przed budynkiem serbskiego parlamentu w Belgradzie, niektórzy machali serbskimi flagami i wznosili hasła na poparcie swojego pomnika. Jego ojciec powiedział tłumowi, że walka będzie trwała codziennie, dopóki jego syn nie zostanie zwolniony.

Premier Australii Scott Morrison poparł decyzję Djokovica o odmowie udziału w telewizyjnej konferencji prasowej.

„Nie ma specjalnych przypadków, zasady są zasadami” – powiedział. „Będziemy nadal podejmować właściwe decyzje w ochronie granic Australii w związku z tą epidemią”.

Rafael Nadal, mistrz Hiszpanii Powiedziano dziennikarzom w Melbourne Ubolewał nad rywalem „ale jednocześnie był świadom warunków sprzed wielu miesięcy”.

Djokovic, który konsekwentnie odmawiał ujawnienia swojego statusu szczepionki, jednocześnie publicznie krytykując obowiązkowe szczepionki, był oburzony, gdy we wtorek ogłosił na Instagramie, że otrzymał zwolnienie lekarskie, aby wziąć udział w Open, które rozpoczyna się 17 stycznia.

Ogłoszenie wywołało oburzenie w Australii, zwłaszcza w rywalizującym mieście Melbourne, które ma najdłuższą na świecie ogólną blokadę, aby zapobiec koronawirusowi.

Wojna sądowa

Na rozprawie w australijskim Federalnym Sądzie Okręgowym i Sądzie Rodzinnym w czwartek wieczorem Djokovic i prokuratorzy rządowi uzgodnili, że gracz może pozostać w kraju przynajmniej do poniedziałku.

READ  Biden dziękuje Scholzowi za „głębokie” wsparcie Niemiec dla Ukrainy – DW – 03.04.2023

Los Djokovica jest związany z polityczną batalią w Australii, charakteryzującą się konfliktem między konserwatywną administracją Morrisona a lewicowym rządem stanowym Wiktorii.

Walki wybuchły, gdy liczba infekcji Govt-19 w Australii osiągnęła rekordowy poziom czwarty dzień z rzędu, zalewając szpitale i powodując braki siły roboczej. Czytaj więcej

Zgodnie z federalnym systemem australijskim stany i terytoria mogą być zwolnione z obowiązku szczepień, aby wejść do swojej jurysdykcji. Jednak rząd federalny kontroluje granice międzynarodowe i może kwestionować takie zwolnienia.

Djokovic został zwolniony z wiktoriańskiego rządu – z nieznanych powodów – który poparł jego wizę federalną.

Tenis – Finał Pucharu Davisa – Grupa F – Serbia v Austria – Olympiahall, Innsbruck, Austria – Novak Djokovic, 26 listopada 2021 Serbski Novak Djokovic zmierzy się z ROUTERS / Leonhard Foeger z Austrii.

Jednak po jego przybyciu urzędnicy Federalnej Służby Granicznej na lotnisku powiedzieli, że Djokovic nie może uzasadnić wyjątkowej przyczyny.

Australijska Grupa Robocza, która ustanawia wyjątki, wymienia ryzyko ostrej choroby serca w wyniku szczepień i infekcji Govt-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Ale Morrison powiedział, że kilka tygodni temu poinformowano go, że tenis Australia nie spełnia kryteriów ostatniego wyjątku dotyczącego infekcji.

Urzędnicy rządowi w Tennis Australia i Victoria powiedzieli, że Djokovic nie był priorytetem.

Gdy Open otwiera się 17 stycznia, prawnik Djokovica, Nick Wood, powiedział sędziemu Anthony’emu Kelly’emu, że poradził firmie Tennis Australia, aby do wtorku poinformowała Tennis Australia o swoim udziale w turnieju.

Kelly odpowiedział, pytając, kiedy Djokovic zagra w swojej pierwszej grze, mówiąc: „Gdybym mógł powiedzieć to z niezbędnym szacunkiem, pies tutaj nie machał ogonem”.

„Ani człowiek, ani sprawiedliwość”

Posunięcie australijskiego rządu w celu zablokowania wejścia Djokovica wywołało poruszenie między Canberrą a Belgradem.

Prezydent Serbii Alexander Vuிக்i rozmawiał z Djokoviciem i powiedział na Twitterze, że rząd australijski jest prześladowany.

READ  Trump Media stracił ponad 300 milionów dolarów przy najniższych przychodach w zeszłym kwartale

„To nękanie jest nieuzasadnione, począwszy od premiera Australii” – powiedział później serbskim mediom. „Działają tak, jakby te same zasady dotyczyły wszystkich, ale pozwalają innym na tych samych podstawach, które zastosował Novak”.

Morrison powiedział, że zdaje sobie sprawę, że ambasada serbska w Canberze „złożyła oświadczenia”, ale zaprzeczył zarzutom nękania.

Ojciec Djokovica, Sturgeon, powiedział mediom w Serbii, że jego syn został zabrany do izolatki w areszcie policyjnym, kiedy przybył późną środą na lotnisko Tullamarine w Melbourne 14-godzinnym lotem z Dubaju.

Jego rodzina zorganizowała emocjonującą konferencję prasową w restauracji Djokovica w Belgradzie, gdzie wystawiono jego dziewięć poprzednich trofeów Australian Open.

„Trzymają go w niewoli. Depczą po całym Novaku, by pokonać Serbię” – powiedział jego ojciec, wcześniej opisując swojego syna lokalnym mediom jako „Spartakus Nowego Świata”.

Nie brakowało też poparcia na ulicach serbskiej stolicy.

– Jest najlepszy w historii tego meczu i nie może go złamać w żaden inny sposób. Ale nie zamierzają go złamać – powiedział mieszkający w Belgradzie Zdravko Cukić.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Zgłoszone przez Courtney Walsh w Melbourne i Johna Myera w Sydney; Dodatkowe raporty Ivany Sekularok i Jorana Milosevljevicia w Belgradzie; Napisane przez Jane Wardell i Alexa Richardsona; Montaż przez Stephena Coatesa, Simona Camerona-Moore’a i Hugh Lawsona

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *