Wojna na Ukrainie: Kijów twierdzi, że zestrzelił rosyjskie pociski hipersoniczne

  • Hugo Pacheca w Kijowie i Kathryn Armstrong w Londynie
  • wiadomości BBC

Tytuł Zdjęcia,

Wideo z wybuchu robi furorę w mediach społecznościowych

Ukraina twierdzi, że zestrzeliła pociski hipersoniczne podczas „wyjątkowo gęstego” ostrzału wystrzelonego we wtorek w Kijowie.

Kijów powiedział, że obrona powietrzna przechwyciła sześć hipersonicznych pocisków rakietowych Kinzel, które zdaniem Rosji są w stanie pokonać wszystkie istniejące systemy obrony powietrznej.

Urzędnicy powiedzieli, że były wśród 18 pocisków różnych typów wystrzelonych w kierunku miasta w krótkim czasie.

Rosja zaprzecza, że ​​jej Kinzel się zepsuł i twierdzi, że jeden zniszczył dostarczony przez USA system obrony powietrznej Patriot.

Ukraina odmówiła komentarza. BBC nie może niezależnie zweryfikować twierdzeń obu krajów.

Rosja zintensyfikowała kampanię powietrzną w ostatnich tygodniach – jak dotąd osiem razy bombardowała stolicę Ukrainy w tym miesiącu – w oczekiwaniu na ukraiński atak.

We wtorek wieczorem rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu powiedział, że Moskwa nie wystrzeliła pocisków Kinzel, jak twierdził Kijów.

Jeśli jednak twierdzenia Ukrainy są prawdziwe, Moskwa będzie sfrustrowana, że ​​najlepsza broń z jej floty rakietowej jest teraz przechwytywana. Wynika to w dużej mierze z pojawienia się nowoczesnych zachodnich systemów bezpieczeństwa, w tym Patriotów.

Rosja nadal twierdzi, że żaden system obrony powietrznej na świecie nie jest w stanie zniszczyć pocisków, które mogą podróżować z prędkością 11 000 km (7 000 mil na godzinę).

Kinsel lub „Sztylet” to pocisk balistyczny wystrzeliwany z powietrza. Większość pocisków balistycznych osiąga prędkość hiperdźwiękową — pięciokrotność prędkości dźwięku, czyli 6000 km/h — w pewnym momencie lotu.

Kijów powiedział, że zestrzelił Kinsale po raz pierwszy w zeszłym tygodniu.

Źródło obrazu, Państwowa Służba Ratunkowa Ukrainy

Tytuł Zdjęcia,

Stolica Ukrainy, Kijów, była w tym miesiącu celem Rosji osiem razy

Siły obrony powietrznej zniszczyły cele nad miastem podczas wtorkowego ostrzału.

Szef Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załuszny powiedział, że Rosja zaatakowała Kijów z północy, południa i wschodu, używając 18 rakiet powietrznych, morskich i lądowych.

Serhij Popko, szef administracji wojskowej stolicy Ukrainy, opisał ostrzał jako „największą liczbę pocisków ofensywnych w krótkim czasie”.

Wśród nich było dziewięć pocisków manewrujących Kalibr i trzy pociski lądowe wystrzelone ze statków na Morzu Czarnym, powiedział generał Salushni.

We wtorek mieszkańcy zostali ostrzeżeni, aby trzymali się z dala od okien, ponieważ z nieba spadły szczątki przechwyconych pocisków.

Burmistrz Witalij Kliczko powiedział, że szczątki rakiety spadły w centralnych dzielnicach, w tym w miejskim zoo. Ani zwierzęta, ani pracownicy nie ucierpieli.

Ksenia, która mieszka w Kijowie, powiedziała w programie BBC Radio 4’s Today, że ona i jej mąż spali, kiedy usłyszeli „bardzo głośną serię eksplozji” nad ich budynkiem. Porównał intensywność ataku do filmu Gwiezdne wojny lub gry wideo akcji.

Dodał, że dzięki wsparciu swoich międzynarodowych sojuszników Ukraina ma teraz możliwość wykrywania i niszczenia pocisków o dużej pojemności.

„To wielka ulga wiedzieć, że Kijów jest teraz pod tak silną ochroną”.

Inny mieszkaniec, Jewhen Pietrow, powiedział, że wtorkowy atak był pierwszym, kiedy jego dom został wstrząśnięty siłą ataku od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Rosyjskie naloty na Kijów zostały wznowione na początku tego miesiąca po ponad 50 dniach spokoju. Ukraińscy urzędnicy uważają, że strategia Moskwy polega na niszczeniu systemów obrony powietrznej, które są bardzo skuteczne w przechwytywaniu pocisków i dronów.

Dodatkowe raporty analityka broni BBC, Chrisa Partridge’a.

Tytuł Filmu,

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówi, że jego armia potrzebuje więcej sprzętu przed kontrofensywą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *