Grzyby mogą zaoferować niesamowite rozwiązanie problemu zmian klimatu

Wraz z rosnącą emisją dwutlenku węgla, która powoduje ocieplenie planety, jedno z głównych rozwiązań problemu zmian klimatycznych rośnie pod naszymi stopami.

Badanie opublikowane w poniedziałek w czasopiśmie Current Biology wykazało, że grzyby pochłaniają ponad jedną trzecią światowej rocznej emisji paliw kopalnych.

Jako takie, grzyby „reprezentują ślepy punkt w modelowaniu, ochronie i odzyskiwaniu węgla”, powiedziała współautorka Katie Field, profesor biologii na University of Sheffield, — powiedział w oświadczeniu.

„Liczby, które znaleźliśmy, są oszałamiające” – dodał Field.

Zespół Fielda odkrył, że grzyby zmniejszyły o 36 procent globalne emisje z paliw kopalnych – wystarczająco, aby zanegować roczne zanieczyszczenie węglem z Chin, największego na świecie emitenta dwutlenku węgla. Chiny dwukrotnie wyprzedzają swojego najbliższego konkurenta w zakresie zanieczyszczeń, Stany Zjednoczone.

Grzyby to rozległe królestwo biologiczne, które wytwarza grzyby – owocniki znacznie większych organizmów, które rozmnażają się pod powierzchnią.

Choć powierzchownie przypominają rośliny, ponieważ poruszają się tak wolno, grzyby są bardziej jak zwierzęta, z którymi dzielą potrzebę znalezienia pożywienia i użycia chemikaliów do jego rozbicia – zamiast syntetyzowania składników odżywczych ze światła słonecznego i dwutlenku węgla.

Niektóre grzyby splatają się wokół wierzchołków korzeni roślin, tworząc symbiotyczny związek, który służy jako starożytna podstawa życia na Ziemi.

Około pół miliarda lat temu te „grzyby korzeniowe” – nazwane na cześć wspólnych łacińskich słów oznaczających „grzyby” i „korzeń” – dostarczały roślinom składników mineralnych, takich jak fosfor, w zamian za cukry wytwarzane w roślinie.

Ponieważ rośliny te wytwarzają ten cukier z dwutlenku węgla z powietrza, oznacza to, że grzyby są w rzeczywistości „bankiem węgla” rosnącym pod ziemią.

Niektóre są dość duże: rodzaj gigantycznego grzyba znanego z Górnego Półwyspu Michigan Obejmuje obszar 37 hektarów, czyli 91 akrów.

Badanie wykazało, że rośliny na świecie pompują każdego roku około 13 gigaton dwutlenku węgla do podziemnych grzybów.

READ  Kosmiczne śmieci: pozostała rakieta uderzy w drugą stronę księżyca

Ale bez względu na to, jak ważne są, te podziemne sieci grzybów są stale otwierane na wiele sposobów, w jakie społeczeństwo ludzkie wchodzi w interakcję ze światem podziemnym – poprzez rolnictwo, górnictwo i przemysł.

Ta interwencja ma duże żniwo. Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzegła w zeszłym roku, że 90 procent wierzchniej warstwy gleby — cienkiej, żyznej warstwy, z której wyrastają światowe uprawy i lasy — Może być zagrożona do 2050 roku.

Chociaż skutki żywieniowe takiego spadku są jasne, skutki klimatyczne są również poważne, stwierdził zespół.

Duża ilość węgla występującego w grzybach jest często „przeoczana” na korzyść bardziej widocznych działań ochronnych, takich jak ochrona lasów, powiedziała główna autorka Heidi Hawkins z University of Cape Town.

Hawkins ostrzegł, że wiele szczegółów pozostaje niejasnych.

Podobnie jak lasy, które uwalniają dwutlenek węgla, gdy drzewa obumierają i magazynują go, gdy rosną, obraz grzybów jako jednokierunkowego skarbca węgla jest zbyt uproszczony. Hawkins zauważył, że nadal nie wiemy, jak stabilny jest węgiel przechowywany w grzybach.

„Wiemy, że jest to strumień, w którym część jest zatrzymywana w strukturach mikoryzowych, gdy grzyby żyją, a nawet po ich śmierci” – powiedziała.

Niektóre z tych cząsteczek węgla mogą rozpaść się w postaci stałej na minerały w glebie. Niektóre mogą być przyczepione do nowych ciał roślin.

Inne są tracone z powrotem do atmosfery – ponieważ, podobnie jak zwierzęta, grzyby uwalniają dwutlenek węgla jako produkt uboczny oddychania.

Chociaż szczegóły tych relacji pozostają mało poznane, powiedział Field, ich szerokie granice są jasne.

„Kiedy zakłócamy starożytne systemy podtrzymywania życia w glebie, sabotujemy nasze wysiłki na rzecz ograniczenia globalnego ocieplenia i osłabienia ekosystemów, od których jesteśmy zależni” – dodała.

READ  Axiom i SpaceX zakłócają tradycyjną europejską drogę w kosmos

Chociaż nie jest nowością, że te sieci są niezbędne dla różnorodności biologicznej, „mamy teraz więcej dowodów na to, że są one niezbędne dla zdrowia naszej planety” – dodał Field.

Copyright 2023 Nexstar Media Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. wszystkie prawa są zachowane. Ten materiał nie może być publikowany, transmitowany, przepisywany ani redystrybuowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *