Gubernator Florydy chroni loty migracyjne do winnicy Marty, zaleca wizytę

MARTHAS VINEYARD, Mass., 16 września (Reuters) – Republikański gubernator Florydy bronił w piątek swojej decyzji o wysłaniu dziesiątek imigrantów z Teksasu na zamożną wyspę wakacyjną Martha’s Vineyard. Przed wyborami w USA w listopadzie.

DeSantis w środę ogłosił, że jest właścicielem pary wyczarterowanych samolotów, które przewiozły około 50 migrantów do Martha’s Vineyard w stanie Massachusetts, w ramach szerszej republikańskiej akcji mającej na celu przeniesienie odpowiedzialności za przejścia graniczne na przywódców Demokratów.

Na konferencji prasowej w Daytona Beach gubernator Florydy Ron DeSantis oskarżył demokratycznego prezydenta Joe Bidena o to, że nie powstrzymał migrantów przed przekroczeniem granicy amerykańsko-meksykańskiej, gdzie w tym roku podatkowym zatrzymano 1,8 miliona.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

DeSantis powiedział, że ustawodawca Florydy przywłaszczył sobie 12 milionów dolarów na transport imigrantów ze stanu i że jego administracja może wykorzystać fundusze na „ochronę Florydy”.

„Mogłoby być więcej samolotów, mogą być autobusy” – powiedział tłumowi, aby wiwatować i oklaskiwać kibiców.

8 września rząd zapłacił 615 000 dolarów firmie lotniczej Vertol Systems Company Inc w ramach „nieautoryzowanego programu relokacji obcych”. Firma nie odpowiedziała od razu na prośbę o komentarz.

Loty do Martha’s Vineyard następują po innej inicjatywie republikańskich autobusów gubernatora Teksasu Grega Abbotta, który od kwietnia wysłał ponad 10 000 imigrantów do kontrolowanych przez demokratów miast Waszyngtonu, Nowego Jorku i Chicago. Republikański gubernator Arizony wysłał również ponad 1800 imigrantów do Waszyngtonu.

W przeciwieństwie do tych dużych miast, wyspa na południe od Bostonu ma około 20 000 mieszkańców przez cały rok i jest znana jako miejsce wypoczynku dla zamożnych liberałów, takich jak byli prezydenci Demokratów Bill Clinton i Barack Obama. Czytaj więcej

W piątek rano w Martha’s Vineyard migranci, w tym pół tuzina dzieci z Wenezueli, wsiedli do autobusów w drodze na prom do Cape Cod w transporcie zorganizowanym przez gubernatora Massachusetts Charlie Baker, Republikanina. Powiedział, że zostaną tymczasowo umieszczone w bazie wojskowej Cape Cod.

READ  Lisa Fletcher: Policja w Memphis szuka nauczyciela, który został porwany podczas porannego joggingu.

Niektórzy wyspiarze, którzy zgłosili się na ochotnika do pozostania w kościele przez dwie noce, wzruszyli się do łez. Miejscowa ludność zebrała się, aby przekazać migrantom pieniądze, przybory toaletowe i zabawki. Lokalny sklep z używanymi rzeczami przekazywał czyste ubrania, restauracje na zmianę organizowały posiłki, a prawnicy pro-bono przylatywali, aby pomóc imigrantom w papierkowej robocie i sprawach imigracyjnych.

„Chcę, żeby mieli dobre życie” – powiedziała Lisa Belcastro, która pomagała urządzać łóżka i zaopatrzenie w kościele episkopalnym św. Andrzeja, który znajduje się pośród drogich, białych domów z desek w Edgartown. „Chcę, aby przyjechali do Ameryki, zostali objęci i wszyscy chcą pracować”.

Wenezuelscy imigranci stoją przed kościołem św. Andrzeja w Edgartown w stanie Massachusetts 14 września 2022 r. REUTERS / Zdjęcie pliku Ray Ewing / Vineyard Gazette / Handout

„Jak shaker”

DeSantis, który ubiega się o reelekcję w listopadzie i jest często wymieniany jako potencjalny kandydat na prezydenta w 2024 roku, powiedział, że wielu imigrantów przybywających na Florydę to imigranci z Teksasu, którzy udali się na wyspę, a nie z jego rodzinnego stanu. Teksas.

Oprócz starań o reelekcję DeSantis i Abbott, listopadowe wybory w połowie kadencji zadecydują, czy Demokraci zachowają kontrolę nad Kongresem.

Wielu imigrantów wjeżdżających do USA przez granicę południowo-zachodnią jest natychmiast deportowanych do Meksyku lub innych krajów w ramach polityki pandemicznej COVID-19. Ale Meksyk nie akceptuje niektórych narodowości, w tym Wenezuelczyków, i nie może deportować wielu, ponieważ starają się o azyl w USA.

Biały Dom odrzucił wysiłki republikańskich gubernatorów, którzy twierdzą, że imigranci są wykorzystywani jako chwyty polityczne.

„To są dzieci. Są matkami. Uciekli przed komunizmem. Co zrobili im gubernator DeSantis i gubernator Abbott? Używali ich jako pionków politycznych, traktowali jak ruchomość” – powiedziała rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. Piątkowa konferencja prasowa.

Podstawa prawna, dla której rząd Florydy miałby łapać imigrantów w innym stanie, jest niejasna. Urzędnik administracji Bidena powiedział Reuterowi, że prokuratorzy rządu USA badają potencjalne pozwy sądowe dotyczące wysiłków gubernatora.

READ  Lądownik księżycowy Peregrine: Wystrzelenie pierwszego amerykańskiego lądowania na Księżycu od kilkudziesięciu lat wraz z nauką NASA, ludźmi na pokładzie

Migranci, którzy odwiedzili Martha’s Vineyard, zostali przyjęci do Stanów Zjednoczonych na warunkowym humanitarnym po ucieczce z Wenezueli i przebywali w schronisku w San Antonio w Teksasie, kiedy podeszła do nich kobieta, która przedstawiła się jako „Perla”, powiedzieli . „

Kobieta oszukała ich, by myśleli, że jadą do Bostonu i zmusiła ich do wejścia na pokład samolotu, jak powiedzieli, i zaoferowano im trzymiesięczne zakwaterowanie i pomoc w znalezieniu pracy.

Ivan Espinoza-Madrigal, dyrektor Prawnicy Praw Obywatelskich, bostońskiej grupy pomagającej imigrantom, powiedział, że wielu z nich twierdzi, że organizatorom lotów powiedziano, że będą musieli spotkać się z urzędnikami imigracyjnymi w innych miastach.

„Organizatorzy tego projektu nie powinni się martwić, będą się nim zajmować” – powiedział.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Reportaż Jonathana Allena w Martha’s Vineyard w stanie Massachusetts i Richa McKaya w Atlancie; Dodatkowe relacje Teda Hessena i Trevora Hunnicutta w Waszyngtonie i Christiny Cook w San Francisco; Montaż przez Micaha Rosenberga i Jonathana Otis

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *