Król Karol, William wita życzliwych w kolejce królowej

  • Wnuki królowej Elżbiety budzą się
  • Ustaw się w kolejce, aby zobaczyć, jak trumna królowej rozciąga się do 16,5 godziny
  • Światowi przywódcy zaczynają przyjeżdżać do Londynu na pogrzeb

Król Karol i jego syn William uścisnęli sobie dłonie i powitali życzliwych, którzy w sobotę w centrum Londynu czekali godzinami w kolejce, by przechadzać się przed trumną królowej Elżbiety, pytając ludzi, od jak dawna tam byli i czy to było. Było wystarczająco ciepło.

Wśród okrzyków „biodra, biodra, hurra” i okrzyków „Boże chroń króla” Karol i William rozmawiali z żałobnikami w pobliżu mostu Lambeth, gdy zbliżali się do końca linii Mamuta, aby zobaczyć stan leżący w historycznym stanie Westminster Hala.

W piątek wieczorem Karol dołączył do trójki rodzeństwa – księżniczki Anny, książąt Andrzeja i Edwarda – na ciche czuwanie przy trumnie, podczas gdy ich ośmioro dzieci, w tym William i Harry, utworzy swoją ceremonialną straż później w sobotę.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Słyszano, jak William mówił jednemu z ludzi zmarłego króla, który zmarł 8 września w wieku 96 lat: „Nie uwierzyłbyś w to wszystko, nie uwierzyłbyś w to naprawdę”. „To jest wspaniałe.”

Jedna kobieta powiedziała Charlesowi, że „warto poczekać”, a inne życzyły mu wszystkiego dobrego, gdy zapytał, jak długo tam są.

Ludzie nadal gromadzili się w centrum Londynu, a także setki tysięcy, którzy przeszli przez sarkofag nad majestatycznym strumieniem, by uczcić najdłużej panującego monarchę Wielkiej Brytanii – świadectwo uczucia, jakim byli darzeni.

Przed poniedziałkowym państwowym pogrzebem do stolicy Wielkiej Brytanii zaczęli przybywać światowi przywódcy.

Premier Kanady Justin Trudeau i premier Australii Anthony Albanese byli wśród dygnitarzy, którzy złożyli hołd w sobotę, podczas gdy premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern wiła się na trumnie w piątek.

READ  28 osób zginęło w wybuchu miny w północnej Turcji | Wiadomości górnicze

Oczekiwano, że prezydent USA Joe Biden uda się w niedzielę zobaczyć Elizabeth leżącą w dębowej trumnie na odzianym w fiolet katafalku, owiniętą królewskim sztandarem i wysadzaną klejnotami koroną stanu cesarskiego.

Londyńska policja określiła pogrzeb jako największą operację bezpieczeństwa, jaką kiedykolwiek przeprowadziła, gdy zebrali się premierzy, prezydenci i członkowie rodziny królewskiej, a król odwiedził kwaterę główną policji, aby podziękować pracownikom służb ratunkowych, którzy brali udział w planowaniu w sobotę.

Podkreślając ryzyko, policja powiedziała, że ​​mężczyzna został aresztowany i zatrzymany po tym, jak świadek powiedział Sky News, że „wpadł na trumnę królowej”. Nagranie wideo ukazywało mężczyznę zawieszonego na ziemi przez funkcjonariuszy policji i wyprowadzanego.

Charles ma również powitać przywódców 14 narodów, którym przewodniczy, takich jak Kanada, Australia i Jamajka po spotkaniu z Generalnym Gubernatorem – ludźmi, którzy reprezentują króla w zewnętrznych światach – w Pałacu Buckingham.

salut botaniczny

O godzinie 14.00 (1300 GMT) brytyjski Departament Kultury poinformował, że czas oczekiwania na dojazd do Westminster Hall wynosił do 16,5 godziny.

W cichej sali niektórzy żałobnicy płakali, a wielu płakało, gdy obecni żołnierze i weterani salutowali swojemu byłemu dowódcy. Inni padli na kolana.

W pewnym momencie rząd ostrzegł, że tymczasowo wstrzyma wpis na listę oczekujących, jeśli popyt znacznie wzrośnie, dodając o 1 w nocy (0000 GMT): „Proszę nie podróżować”.

Nowe przyjaźnie, przejawy życzliwości i walka o stanie w kolejce godzinami, czasem z dnia na dzień, definiują tylko to, co jest znane jako „lista oczekujących”.

Reżyser filmowy Matthew West opisał, jak żołnierzowi zaoferowano możliwość przedostania się na front, ale odmówił. „To była najważniejsza atrakcja. Było jasno, gdy staliśmy w miejscu przez dwie godziny i straciłem wolę życia”.

READ  Zawalenie się budynku George'a: ratowanie uwięzionego taty Delphina z Afryki Południowej

Śmierć królowej w jej letnim domu w szkockich Highlands wywołała falę emocji w całym kraju i 10 dni zdecydowanych wydarzeń.

Po pochowaniu w stolicy Szkocji, trumna została przeniesiona na południe do Londynu, gdzie dziesiątki tysięcy ludzi tłoczyło się na zwykle ruchliwej drodze w deszczowym podjeździe, aby zobaczyć, jak trumna pokryta flagą jest przewożona do Pałacu Buckingham.

Plany pogrzebowe

Dzieci królowej opisały, że były przytłoczone reakcją na śmierć matki.

Pogrzeb państwowy ma być uczęszczany przez przez prawie 100 prezydentów i premierów będzie to prawdopodobnie jedno z największych świątecznych wydarzeń, jakie kiedykolwiek odbyły się w Wielkiej Brytanii.

Żołnierze brali udział we wczesnych porannych próbach w Windsor, gdzie trumna królowej zostanie zabrana po pogrzebie w Opactwie Westminsterskim. Widywano zespoły grające muzykę, a gwardzistów grenadierów w długich czapkach z niedźwiedziej skóry, którzy wykonywali swoje ceremonialne obowiązki, maszerowali główną ulicą, przygotowując się.

Później w sobotę skupimy się na czuwaniu młodszych członków rodziny królewskiej.

William i jego brat Harry, którzy rozstali się w ostatnich latach po przeprowadzce Harry’ego do Stanów Zjednoczonych, będą strzegli trumny w mundurze.

Harry odbył dwie rundy służby w armii brytyjskiej w Afganistanie, ale do tej pory pojawiał się w procesjach w porannych garniturach po utracie honorowych tytułów wojskowych, gdy zrezygnował z publicznych królewskich obowiązków.

Do dwóch braci dołączą kuzyni – Peter Phillips i Zara Tindall, dzieci księżniczki Anny i księżniczek Beatrice i Eugenie, dzieci księcia Andrzeja oraz Louise i James, dzieci księcia Edwarda.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże Sachina Ravikumara i Elizabeth Piper; Edytowanie przez Rosalbę O’Brien i Alison Williams

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *