Holenderski rząd upada po sporze o imigrację

Otrzymuj bezpłatne aktualizacje zasad obowiązujących w Holandii

Holenderski rząd upadł po kłótni o ograniczenia imigracyjne.

Premier Mark Rutte zapowiedział w piątek wieczorem, że jego czteropartyjny rząd koalicyjny złoży rezygnację królowi Willemowi-Aleksandrowi i że odbędą się wybory.

Rutte, lat 56, sprawuje władzę od 2010 roku z czterema rządami koalicyjnymi i jest drugim najdłużej urzędującym przywódcą w Unii Europejskiej. Jednak nieporozumienia dotyczące polityki azylowej podzieliły jego sojusz między partie centroprawicowe i liberalne.

– To bardzo niefortunne – powiedział.

Powiedział, że wciąż ma energię, aby pozostać przywódcą swojej partii w VVD, ale zajmie trochę czasu, aby rozważyć, czy to zrobić.

Dwie partie odmówiły poparcia propozycji Rutte’a, by ograniczyć liczbę osób ubiegających się o azyl po trzech dniach rozmów. Znalazł się pod presją po tym, jak liczby wzrosły w ciągu ostatniego roku.

Ośrodki recepcyjne były przepełnione, a dziecko zmarło w sierpniu w chronionej sali gimnastycznej.

VVD chciał zmniejszyć liczbę osób ubiegających się o azyl, które mogłyby sprowadzić swoje rodziny do Holandii. Tylko osoby, które znajdują się w niebezpieczeństwie, na przykład ze względu na swoje poglądy polityczne lub orientację seksualną, będą mogły to zrobić. Ci, którzy uciekają przed głodem lub wojną, nie będą.

D66, bardziej postępowa partia liberalna, i Unia Chrześcijańska, partia centrowa, odmówiły zgody.

Rutte próbował również ograniczyć imigrację, wywierając presję na Brukselę, by podjęła działania. Niedawno udał się do Tunezji z Giorgią Meloni, przywódczynią włoskiej prawicy i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, aby zaoferować ponad miliard euro inwestycji, jeśli zmniejszy to napływ migrantów przez Morze Śródziemne.

Zgodnie z prawem wybory muszą poczekać co najmniej trzy miesiące, a letnie i jesienne wakacje prawdopodobnie przesuną je z powrotem na listopad.

READ  Nikołaj Pieskow: Syn rzecznika Putina dołączył do Wagnera na Ukrainie

Peter Herma, lider Chrześcijańskich Demokratów, powiedział, że upadek rządu był „bardzo zły dla Holandii”. Potępił Rutte’a jako nieodpowiedzialnego i lekkomyślnego.

VVD pozostaje największą partią w podzielonym korpusie politycznym Holandii, który obejmuje 20 partii, w tym niezależnych posłów w niższej izbie parlamentu.

Sarah de Lange, profesor politologii na Uniwersytecie w Amsterdamie, powiedziała, że ​​wybory doprowadzą do powstania „zupełnie innego parlamentu”.

„Wybory mogą być korzystne dla VVD, biorąc pod uwagę, że partnerzy koalicyjni D66 i chadecy są bardzo nisko w sondażach, a nowy BBB będzie musiał się spieszyć, aby wszystko było gotowe na czas”.

BBB, czyli Obywatelski Ruch Rolników, ma zaledwie cztery lata, ale wygrał wybory w marcu w prowincjach, zdobywając 19 procent głosów. Zyskał rozgłos, wspierając protesty rolników przeciwko rządowym planom ograniczenia produkcji rolnej w celu zmniejszenia zanieczyszczenia azotanami.

Liderka BBB Caroline van der Plas, jedyna posłanka do parlamentu, powiedziała, że ​​jest gotowa do przeprowadzenia wyborów.

„Wszystkie serpentyny są nadal w zagrodach. Jutro można je umieścić z powrotem na polach. Po prostu przechodzimy od kampanii do kampanii. Po prostu kontynuujemy to, co robiliśmy” – powiedziała radiu NOS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *