Hongkong: Przyjęto ustawę przyznającą rządowi większe uprawnienia w zakresie ograniczania sprzeciwu

HONG KONG (AP) – Ustawodawcy z Hongkongu jednomyślnie zatwierdzili a Nowa ustawa o bezpieczeństwie narodowym Powszechnie postrzegany jako najnowszy krok w poważnym tłumieniu politycznym wywołanym protestami prodemokratycznymi w 2019 r., daje rządowi większe uprawnienia do tłumienia sprzeciwu.

Parlament na specjalnym posiedzeniu przyjął ustawę o bezpieczeństwie narodowym. Prawo rozszerzyłoby możliwości władz w zakresie ścigania obywateli, w tym za „zmowę z siłami zewnętrznymi” w celu popełnienia nielegalnych czynów.

Jest to uzupełnienie podobnego prawa dotyczącego bezpieczeństwa nałożonego w Pekinie w 2020 r., które już w dużej mierze uciszyło sprzeciw w centrum finansowym.

Legislatura Hongkongu jest pełna lojalistów z Pekinu Po restrukturyzacji wyborczej, pospieszył z przyjęciem ustawy. z Bill opublikowany 8 marca, w następstwie apelu prezydenta Hongkongu Johna Lee, komisja odbywała codzienne spotkania, aby wprowadzić prawo „na pełnych obrotach”. Lee powiedział, że po głosowaniu ustawa zacznie obowiązywać w sobotę.

„Dzisiaj jest historyczny moment dla Hongkongu” – powiedział.

Krytycy obawiają się, że nowe prawo jeszcze bardziej ograniczy wolności obywatelskie, które Pekin zobowiązał się chronić przez 50 lat, kiedy była kolonia brytyjska wróciła pod chińskie panowanie w 1997 r.

Nowo przyjęte prawo grozi surowymi karami za szeroki zakres działań, które urzędnicy nazywają zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego, przy czym najsurowsze – w tym działalność wywrotowa i działalność wywrotowa – zagrożone są karą dożywocia. Mniejsze przestępstwa, w tym posiadanie wywrotowych publikacji, mogą skutkować latami więzienia. Niektóre przepisy dopuszczają ściganie karne za czyny popełnione w dowolnym miejscu na świecie.

Przewodniczący komisji legislacyjnej Andrew Leung powiedział rano, że jego zdaniem wszyscy prawodawcy są zaszczyceni możliwością udziału w tej „historycznej misji”. Przewodniczący Rady na ogół nie biorą udziału w takim głosowaniu. Tym razem jednak Leung zarejestrował swoją kartę do głosowania, aby uczcić tę okazję.

John Burns, emerytowany profesor polityki i administracji publicznej na Uniwersytecie w Hongkongu, powiedział, że proces ten odzwierciedla „z założenia słaby system odpowiedzialności za niepełnosprawność miasta”.

READ  Policja twierdzi, że poszukiwana jest „osoba zainteresowana” w związku ze strzelaniną w centrum handlowym na Florydzie

Powiedział, że ustawodawcy szczegółowo przeanalizowali projekt ustawy, a rząd zaakceptował część poprawek zaproponowanych przez ustawodawców. Jednak Burns powiedział podczas debaty, że wielu prawodawców skupiło się na sposobach rozszerzenia zasięgu państwa w kwestiach bezpieczeństwa narodowego i zaostrzenia kar za powiązane przestępstwa. Powiedział, że urzędnicy administracji chętnie im to wyświadczają.

„Dla tych, którym zależy na odpowiedzialnym rządzie, proces ten jest rozczarowujący, ale nie zaskakujący, biorąc pod uwagę centralnie narzucone zmiany od 2020 r.” – powiedział Burns.

Simon Young, profesor na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Hongkongu, powiedział, że ustawodawca zrobił więcej, niż tylko przypieczętował prawo, zauważając, że urzędnicy uczestniczyli w długich spotkaniach w celu wyjaśnienia i przeglądu projektu ustawy. Young powiedział jednak, że w przeszłości prawodawcy mogli zwracać się o opinię ekspertów.

„Szkoda, że ​​w tym przypadku tak się nie stało” – stwierdził.

Jednak biuro łącznikowe Pekinu w Hongkongu poinformowało we wtorek, że nowe prawo oznacza zbudowanie silnej „zapory ogniowej” zapewniającej stabilność i dobrobyt miasta, umożliwiającej mu skupienie się na pobudzaniu wzrostu gospodarczego i poprawie warunków życia ludzi. Lee dodał, że inne kraje wprowadziły przepisy zapobiegające ryzyku, jeśli to konieczne.

Krajobraz polityczny Hongkongu zmienił się dramatycznie – w 2019 r. masowe protesty uliczne kwestionowały rządy Chin na terytorium półautonomicznym i narzucały Pekinowi prawo dotyczące bezpieczeństwa narodowego.

Kilku czołowych działaczy zostało postawionych przed sądem, inni schronili się za granicą. Wpływowe media prodemokratyczne, takie jak Apple Daily i Stand News, zostały zamknięte. Represje spowodowały exodus rozczarowanych młodych specjalistów i rodzin z klasy średniej do Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanady i Tajwanu.

Minikonstytucja Hongkongu, Ustawa Zasadnicza, wprowadzi w życie własne prawo miasta dotyczące bezpieczeństwa narodowego. Wcześniejsza próba w 2003 r. wywołała masowy protest uliczny, który przyciągnął pół miliona ludzi i wymusił wprowadzenie prawa, o czym zrobiło się głośno w okolicy. Artykuł 23, zostanie odłożone. Ze względu na mrożący efekt obecnego prawodawstwa obronnego takie protesty przeciwko obowiązującej ustawie są w dużej mierze nieobecne.

READ  Myśliwce odrzutowe ścigają mały samolot, zanim rozbija się w rejonie Waszyngtonu

Rządy Chin i Hongkongu twierdzą, że prawo narzucone przez Pekin przywróciło stabilność po protestach w 2019 r.

Urzędnicy twierdzą, że nowe prawo dotyczące bezpieczeństwa równoważy bezpieczeństwo z ochroną praw i wolności. Władze miasta stwierdziły, że konieczne jest zapobieżenie ponownym protestom i że dotkną one jedynie „bardzo małą mniejszość”.

Nowe prawo przewiduje surowsze kary dla osób oskarżonych o zagrażanie bezpieczeństwu narodowemu za niektóre przestępstwa, przyłapanych na współpracy z zagranicznymi rządami lub organizacjami, a nie na działaniu na własną rękę. Na przykład jego celem są osoby, które niszczą infrastrukturę publiczną z zamiarem narażenia państwa na niebezpieczeństwo i mogą zostać skazane na 20 lat więzienia lub dożywocie, jeśli współdziałają z siłami zewnętrznymi. W 2019 r. protestujący zajęli lotnisko w Hongkongu i zdewastowali stacje kolejowe.

Poinformowali o tym biznesmeni i dziennikarze Strach Tak szerokie ustawodawstwo miałoby wpływ na ich codzienną pracę.

Obserwatorzy uważnie obserwują, czy władze rozszerzą egzekwowanie prawa na inne sektory zawodowe i jak wpłynie to na wolności mieszkańców Hongkongu.

Prawa Człowieka ONZ Wysoki Komisarz Volker Dürk potępił pochopne przyjęcie ustawy.

„Przyjęcie tak ważnego aktu prawnego, mającego znaczący wpływ na prawa człowieka, bez dogłębnej debaty i znaczących konsultacji, jest krokiem wstecz w kierunku ochrony praw człowieka w Hongkongu” – stwierdził w oświadczeniu.

Michael McCaul, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów USA, powiedział, że „przejęcie przez Chiny systemu prawnego, gospodarczego i politycznego pokazuje jasno, że Hongkong nie jest już bezpiecznym miejscem nawet dla tych, którzy wierzą w demokrację”. Miejsce do prowadzenia globalnego biznesu.”

W zeszłym tygodniu grupa czterech amerykańskich prawodawców, którzy przewodzą dwóm komisjom Kongresu ds. Chin, wezwała sekretarza stanu Anthony'ego Blinkena do przeglądu zaleceń dotyczących podróży do Hongkongu, umożliwienia urzędnikom Hongkongu odpowiedzialnym za prawo oraz odebrania przywilejów i immunitetów dyplomatycznych trzem Hongkongom Kongery. Biura w Stanach Zjednoczonych

READ  Jonathan Majors aresztowany w Nowym Jorku za napaść, mówi rzecznik NYPD - The Hollywood Reporter

___

Współautor prasowy TD Tang z Waszyngtonu przyczynił się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *