Houthi w Jemenie twierdzą, że zaatakowali amerykański okręt wojenny bez dowodów

Jerozolima (AFP) – Houthi w Jemenie Powiedzieli, że w poniedziałek zaatakowali mobilną bazę Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych na morzu, nie przedstawiając dowodów, co urzędnik obrony USA natychmiast odrzucił.

Rzecznik wojskowy Houthi, bryg. Generał brygady Yahya Saree stwierdził, że grupa wystrzeliła rakietę w stronę amerykańskiego niszczyciela USS Lewis B. Puller w Zatoce Adeńskiej. Statek Boller, który działa jako pływająca baza lądowa, stacjonował wcześniej na Morzu Arabskim w ramach amerykańskich wysiłków mających na celu ograniczenie ataków Houthi na statki handlowe przez Morze Czerwone i Zatokę Adeńską.

Sarie oświadczyła w oświadczeniu, że ataki Houthi będą kontynuowane „do ustania agresji i zakończenia oblężenia narodu palestyńskiego w Strefie Gazy”.

Urzędnik Departamentu Obrony USA, który pod warunkiem zachowania anonimowości wypowiadał się w celu omówienia kwestii wywiadowczych, powiedział, że nie zgłoszono żadnego ataku na Bullera. Jednak Houthi już wcześniej wystrzelili rakiety, które nie osiągnęły zamierzonego celu i zamiast tego rozbiły się na lądzie lub morzu.

Okręt „Buller” służył jako mobilna baza siłom Marynarki Wojennej USA, które 11 stycznia przeprowadziły operację. Konfiskata irańskich rakiet balistycznych i manewrujących Uważa się, że zmierza do Jemenu. Dwóch komandosów zaginęło podczas operacji i uważa się, że nie żyją.

Od listopada rebelianci wielokrotnie atakowali statki na Morzu Czerwonym Izraelski atak na Gazę przeciwko Hamasowi. Często jednak atakowali statki o słabych lub niejasnych powiązaniach z Izraelem, zagrażając żegludze na głównym szlaku światowego handlu między Azją, Bliskim Wschodem i Europą.

W piątek Houthi zbombardowali statek handlowy rakietą. Co doprowadziło do pożaru, który trwał godzinami.

READ  Punkt kulminacyjny rosyjskich walk wewnętrznych z absurdalnym powszechnym upadkiem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *