Hubble śledzi serce zaprojektowanej dużej galaktyki spiralnej

Teleskop Kosmiczny Hubble’a uchwycił oszałamiający widok z bliska na masywnie zaprojektowaną galaktykę spiralną NGC 3631, położoną około 53 miliony lat świetlnych od nas.

Ten zestaw 37 zdjęć z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, wykonanych w latach 2003-2021, obejmuje galaktyki, które są gospodarzami zmiennych cefeid i supernowych. Służą one jako kosmiczne instrumenty do pomiaru odległości astronomicznych i poprawy tempa ekspansji wszechświata.

To pierwsze zdjęcie Sagittarius A*, supermasywnej czarnej dziury w centrum naszej galaktyki, wykonane w ramach projektu Event Horizon Telescope.

Dwie galaktyki, NGC 1512 i NGC 1510, wydają się tańczyć na tym zdjęciu z kamery ciemnej energii. Galaktyki łączyły się 400 milionów lat temu, wywołując fale formowania się gwiazd i zniekształcając obie galaktyki.

Ta ilustracja przedstawia zewnętrzne powłoki krążące wokół sąsiedniej gwiazdy Beta Pictoris. Astronomowie odkryli co najmniej 30 egzoplanet w układzie, w którym znajdują się również dwie egzoplanety.

Wrażenie tego artysty przedstawia układ dwóch gwiazd, z białym karłem (na pierwszym planie) i gwiazdą towarzyszącą (w tle), w którym może nastąpić eksplozja mikronowej. Chociaż te gwiezdne eksplozje są mniejsze niż supernowe, mogą być niezwykle potężne.

Ta sekwencja zdjęć pokazuje, jak stałe jądro (lub „brudna kula śnieżna”) Komety C/2014 UN271 zostało wyizolowane z masywnej skorupy pyłu i gazu do pomiaru. Naukowcy uważają, że jądro może być oddalone o 85 mil.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a wykonał zdjęcie najodleglejszej do tej pory gwiazdy: Earndela, oddalonej o około 13 miliardów lat świetlnych.

Astronomowie sfotografowali zjawisko kosmiczne zwane pojedynczymi obwodami radiowymi za pomocą australijskiego teleskopu SKA Pathfinder. Te pierścienie kosmiczne są tak masywne, że mierzą około miliona lat świetlnych – 16 razy większe niż nasza Galaktyka Mlecznej Drogi.

Ta ilustracja pokazuje, co się dzieje, gdy dwie duże kule zderzają się w kosmosie, tworząc chmurę gruzu. Kosmiczny Teleskop Spitzera NASA zobaczył chmurę gruzu blokującą światło gwiazdy HD 166191.

READ  Fizycy budują laser atomowy, który może trwać wiecznie

Około 4,4 miliona obiektów kosmicznych zostało zmapowanych miliardy lat świetlnych od astronomów, w tym 1 milion wcześniej nieobserwowanych obiektów kosmicznych. Obserwacje zostały wykonane za pomocą Sensitive Low Frequency Array Telescope, znanego jako LOFAR.

Niezwykły trójkątny kształt składający się z dwóch galaktyk zderzających się ze sobą podczas kosmicznego przeciągania liny został uchwycony na nowym zdjęciu wykonanym przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Bezpośrednie zderzenie dwóch galaktyk podsyciło szaleństwo formowania się gwiazd, tworząc „ekscentryczny trójkąt nowo wypolerowanych gwiazd”.

To zdjęcie pozostałości po supernowej Cassiopeia A łączy niektóre z pierwszych danych rentgenowskich zebranych przez NASA X-ray Imaging Explorer, pokazanych na fioletowo, z wysokoenergetycznymi danymi rentgenowskimi z Obserwatorium Rentgenowskiego Chandra, na niebiesko.

Ten obraz przedstawia Drogę Mleczną widzianą z Ziemi. Ikona gwiazdki pokazuje tajemniczą, powtarzającą się pozycję przejściową. Obracający się obiekt kosmiczny emitował promieniowanie trzy razy na godzinę i stał się najjaśniejszym źródłem fal radiowych, jakie można było zobaczyć z Ziemi, zachowując się jak niebieska latarnia morska.

To zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a pokazuje galaktykę karłowatą Henize 2-10, usianą młodymi gwiazdami. Jasny środek, otoczony różowymi obłokami, wskazuje położenie czarnej dziury i obszary narodzin gwiazd.

To zdjęcie przedstawia mgławicę Płomień i jej otoczenie uchwycone przez fale radiowe.

Wrażenie tego artysty ukazuje czerwonego olbrzyma w ostatnim roku życia, który emituje ryczący obłok gazu i przechodzi znaczące zmiany wewnętrzne, zanim wybuchnie w postaci supernowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *