Huragan Beryl: potężna burza uderza w Jamajkę

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie, Kingston, stolica Jamajki, przechodzi burzę

Potężny huragan nawiedził Jamajkę z silnym wiatrem i ulewnymi deszczami, niszcząc budynki i przewracając drzewa na karaibskiej wyspie.

Huragan Beryl – burza czwartej kategorii z wiatrem dochodzącym do 215 km/h – uderzył w południowe wybrzeże wyspy.

Zdjęcia krążące w mediach społecznościowych przedstawiały zalane wodą ulice i zawalone dachy domów.

Co najmniej siedem osób zginęło jak dotąd w wyniku burzy, która przetoczyła się przez Karaiby.

  • autor, Vanessę Buchlotter
  • Rola, wiadomości BBC

Agencja informacyjna Reuters zacytowała wypowiedź Amoy Wellington, mieszkanki wiejskiej społeczności rolniczej w południowej parafii St. Elizabeth: „To straszne. Jestem w domu i boję się. To katastrofa. ”

Ostrzeżenia przed huraganem weszły w życie na Jamajce, gdzie władze wprowadziły godzinę policyjną od 06:00 do 18:00 czasu lokalnego (11:00–23:00 GMT).

Premier Andrew Holness nawoływał wcześniej ludzi, aby „poważnie potraktowali ten cyklon”.

„Jeśli mieszkasz na obszarze nizinnym lub obszarze, który w przeszłości był narażony na powodzie i osunięcia ziemi, lub jeśli mieszkasz nad brzegiem rzeki lub doliny, apeluję do ciebie, abyś ewakuował się do schronu lub bezpieczniejszego miejsca” – powiedział. .

podpis wideo, Obejrzyj: Mieszkaniec Union Island wyjaśnia skutki huraganu Beryl

Trzy osoby zginęły na Grenadzie, gdzie huragan po raz pierwszy dotarł na ląd w poniedziałek, jedna osoba na Saint Vincent i Grenadynach, a trzy kolejne w północnej Wenezueli, którą nawiedziły silne wiatry i powodzie.

Około 90% domów zostało zniszczonych lub poważnie uszkodzonych na Union Island, części Saint Vincent i Grenadyn.

W niektórych częściach Jamajki doszło już wcześniej do przerw w dostawach prądu, a Służba Publiczna Jamajki (JPS) stwierdziła, że ​​ze względu na bezpieczeństwo swoich pracowników musiała wstrzymać odbudowę linii energetycznych w niektórych lokalizacjach.

Na konferencji prasowej dyrektor Narodowego Centrum ds. Huraganów, dr Michael Brennan, powiedział, że na Jamajce wystąpią „niszczycielskie wiatry o sile huraganu”.

Dyrektor wyjaśnił, że opady deszczu w niektórych częściach kraju mogą sięgać 30 cm, co może spowodować powodzie i lawiny błotne. Spodziewane są także zagrażające życiu wezbrania sztormowe dochodzące do 2,7 metra nad poziomem przypływu.

„Wszyscy na Jamajce powinni przebywać w bezpiecznym miejscu i być przygotowani na spędzenie tam co najmniej 12 godzin” – ostrzegła dr Brennan.

Skomentuj zdjęcie, Ludzie robili zapasy przed uderzeniem huraganu

Korespondent BBC Nick Davis powiedział, że na początku tygodnia Jamajczycy spieszyli się do supermarketów, aby zdobyć „jak najwięcej towarów tak szybko, jak to możliwe”.

Jamajska minister informacji Dana Morris Dixon powiedziała, że ​​na wyspie znajduje się 900 schronisk dla osób, które muszą opuścić swoje domy.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie, Miasto Kumanacoa w stanie Sucre w Wenezueli zostało dotknięte powodzią

W Wenezueli huragan Beryl przyniósł ulewne deszcze, które zalały rzekę w północnym stanie Sucre, zabijając trzy osoby, a wiele nadal uznając za zaginione.

Podczas sprawdzania szkód delegacja rządowa została narażona na upadające drzewo.

Prezydent Nicolas Maduro powiedział, że wśród zarażonych jest wiceprezydent Delcy Rodriguez. Dodał, że „odniosła poważne siniaki, ale jest przytomna”.

W Meksyku, gdzie w nadchodzących dniach ma uderzyć huragan Beryl, mieszkańcy Cancun pośpieszyli do supermarketów, aby uzupełnić zapasy. Część z nich zastała puste półki sklepowe.

Narodowe Centrum ds. Huraganów twierdzi, że huragan Beryl powstał znacznie wcześniej niż zwykle w sezonie huraganów.

Meteorolodzy zauważyli również, jak szybko rozwija się beryl.

Ekspert ds. huraganów Sam Lillo powiedział agencji prasowej Associated Press, że w ciągu 42 godzin burza przekształciła się z tropikalnej depresji w poważny huragan.

Prognozowana trasa huraganu Beryl

W Teksasie urzędnicy ostrzegli mieszkańców o możliwym przybyciu Beryl w tym tygodniu.

We wtorek gubernator Greg Abbott wezwał mieszkańców wybrzeża Atlantyku, aby „obserwowali zatokę” i „przygotowali plan awaryjny, aby zadbać o siebie i swoich bliskich”.

Amerykańska Narodowa Administracja ds. Oceanii i Atmosfery ostrzegła, że ​​w regionie północnoatlantyckim może w tym roku wystąpić nawet siedem głównych huraganów, w porównaniu ze średnio trzema huraganami w sezonie.

Możesz być zainteresowanym także tym:

READ  Niemcy akceptują polską prośbę o wysłanie MiG-29 na Ukrainę | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *