Ignorując niepowodzenia na Ukrainie, Putin popisuje się rosyjskimi umiejętnościami w zakresie broni

Ze scenariuszem Marka Trevelyan

LONDYN (Reuters) – Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w poniedziałek, że Moskwa jest gotowa sprzedawać zaawansowaną broń sojusznikom na całym świecie i współpracować w rozwoju technologii wojskowej, prawie sześć miesięcy po wojnie na Ukrainie, w której jego wojsko wypadło gorzej niż oczekiwano.

Z siłami rosyjskiego przywódcy pokonanymi w dwóch największych miastach Ukrainy i powolnym, wielkim kosztem, postępem na wschodzie kraju, wojna jeszcze nie okazała się przekonującym pokazem dla rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego.

Ale przywódca Kremla w przemówieniu na pokazie broni pod Moskwą przekonywał, że rosyjska broń wyprzedza konkurencję o lata.

Powiedział, że Rosja ceni sobie silne relacje z Ameryką Łacińską, Azją i Afryką „i jest gotowa zapewnić partnerom i sojusznikom najnowsze rodzaje broni – od broni strzeleckiej po pojazdy opancerzone, artylerię, samoloty bojowe i drony”.

„Prawie wszystkie z nich zostały użyte więcej niż raz w prawdziwych operacjach bojowych”.

Powiedział, że Rosja może zaoferować nowe modele i systemy – „Mówimy o precyzyjnej broni i robotach, systemach walki opartych na nowych zasadach fizycznych.

„Wiele z nich wyprzedza swoje zagraniczne odpowiedniki o lata, a może nawet dekady, a pod względem cech taktycznych i technicznych znacznie się od nich przewyższa”.

Zachodni analitycy wojskowi wskazali, że to, co opisują jako słabe wyniki rosyjskich sił i broni na Ukrainie, może sprawić, że moskiewski eksport broni będzie mniej atrakcyjny dla potencjalnych nabywców, takich jak Indie, które w przeszłości w dużym stopniu polegały na swojej technologii.

Ukraina skutecznie wykorzystała broń dostarczoną przez Stany Zjednoczone, zwłaszcza zaawansowane systemy rakietowe HIMARS, a Rosja doznała szeregu poważnych ciosów, w tym zniszczenia bazy lotniczej na Krymie, którą Rosja zaanektowała w zeszłym tygodniu.

Putin powiedział jednak, że siły rosyjskie i ich pełnomocnicy w regionie Donbasu na wschodzie Ukrainy wypełniają wszystkie swoje zadania.

READ  Ostatnia wojna Rosji z Ukrainą: Moskwa i Kijów kwestionują kontrolę nad Solidarem

„Krok po kroku wyzwalają ziemię Donbasu” – powiedział.

Przemówienie wpisało się w schemat oświadczeń od czasu inwazji 24 lutego, w których Putin i jego minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow mówili o możliwości współpracy Rosji z sojusznikami, takimi jak Chiny, Indie, Iran i innymi, w celu zbudowania nowej międzynarodowej . Nie jest już zdominowany przez Stany Zjednoczone.

„Chcę podkreślić, że Rosja popiera jak najszerszą wszechstronną współpracę wojskowo-techniczną na rzecz rozwoju. Dziś, w warunkach zaufania w rodzącym się wielobiegunowym świecie, jest to szczególnie ważne” – powiedział Putin.

„Wysoce doceniamy fakt, że nasz kraj ma wielu podobnie myślących sojuszników i partnerów na różnych kontynentach. Są to kraje, które nie ulegają tak zwanej hegemonii, a ich przywódcy wykazują prawdziwie męski charakter i nie kłaniają się”.

Raportowanie Marka Trevelyana; Edytowanie przez Andrew Osborne’a

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *