Imran Khan, były przywódca Pakistanu, oskarżony na podstawie ustawy o terroryzmie

Zawieszenie

ISLAMABAD, Pakistan – Imran Khan, były premier Pakistanu, został oskarżony na mocy prawa antyterrorystycznego tego kraju w ostatnim rozdziale napiętej walki o władzę z obecnym rządem Pakistanu od tego czasu. obalić go.

Niedzielny ruch nastąpił dzień po tym, jak Khan przemówił do tłumu i skrytykował czołowych funkcjonariuszy policji i sędziego za aresztowanie jego szefa sztabu. Policja powiedziała w akcie oskarżenia, że ​​Khan groził urzędnikom.

„Sposób, w jaki Imran Khan wygłosił swoje przemówienie, oraz groźby, jakie wygłaszał, doprowadziły do ​​strachu i terroru wśród policji, sądownictwa i opinii publicznej oraz zaszkodziły pokojowi w kraju” – napisali w raporcie.

Od kiedy Khan został odsunięty od władzy w kwietniu, zrobił to Zorganizowane hałaśliwe spotkania krytyka rządu. Była gwiazda krykieta utrzymała swoją silną bazę polityczną i Nabrała rozpędu w wyborach samorządowych. Natomiast premier Shahbaz Sharif, który zastąpił Khana, poczynił niewielkie postępy w walce z straszliwym kryzysem gospodarczym, który spowodował gwałtowny wzrost cen konsumpcyjnych.

Khan będzie musiał „zmierzyć się z prawem, aby grozić i rzucać nadużycia na sędziów i funkcjonariuszy policji. Te bezczelne akty zastraszania są odpowiedzialne za podżeganie do ekstremizmu w społeczeństwie” – minister spraw wewnętrznych Rana Sanalla ćwierkanie wcześnie w poniedziałek.

Kilka godzin po tym, jak rozeszły się wieści o oskarżeniu, setki zwolenników Khana zebrały się przed jego rezydencją w stolicy, Islamabadzie, próbując zapobiec jego aresztowaniu.

„Aresztowanie Imrana Khana jest dla nas »czerwoną linią«. Jeśli ta granica zostanie przekroczona, doprowadzi to do czegoś bardzo złego, a nie dobrego dla ludzi i kraju”, powiedział Murad Saeed, wysoki rangą urzędnik w Tehreku. Partia e-Insaf, którą prowadzi Khan.

„Chcemy pozostać w granicach konstytucji, ale ludzie są bardzo zdenerwowani i rozgniewani”, powiedział, ostrzegając, że niepokoje społeczne mogą „zniszczyć” istniejący rząd.

READ  Państwowe media podały, że w wyniku pożaru w nocnym klubie w Stambule dziesiątki osób zginęło podczas prac remontowych

Wraz z eskalacją napięć politycznych Pakistan rozpoczyna represje medialne

Saeed i inni przywódcy partyjni zaprosili kolejne tysiące, by przybyli do Islamabadu i „chronili swojego przywódcę”.

Był szefem sztabu Chana, Shahbaz Gil Aresztowany na początku tego miesiąca Po tym, jak skomentował talk-show, który rząd uznał za „antymilitarny”. Khan twierdzi, że Gill był torturowany w więzieniu, czemu rząd zaprzecza.

Khan i jego partia już Częściowe blokowanie multimediów twarzy. Władze uniemożliwiły transmisję na żywo jego przemówień, a kanał informacyjny, na którym Gill wygłaszał swoje uwagi, został zakazany. Dwóch prezenterów informacyjnych powiązanych z tym samym kanałem uciekło z kraju po doniesieniach o nękaniu przez rząd.

Khan został odwołany ze stanowiska w kwietniu po wotum nieufności dla parlamentu po wielokrotnych opóźnieniach.

Doszedł do władzy w 2018 roku, obiecując zbudowanie „nowego Pakistanu” – islamskiego państwa opiekuńczego opartego na szansach, sprawiedliwości i niezależności dla zubożałego, liczącego 220 milionów ludzi, muzułmańskiego narodu.

Ale ma trudności z zarządzaniem gospodarką w obliczu szalejącej inflacji i rosnącego zadłużenia zagranicznego. Starł się także z przywódcami wojskowymi kraju i stracił sojuszników politycznych, którzy powoli zebrali wystarczające poparcie, by rzucić mu wyzwanie i oskarżyć go o prawie bankructwo Pakistanu.

Khan jest pierwszym przywódcą, który został postawiony w stan oskarżenia w głosowaniu przeprowadzonym zgodnie z prawem od założenia Pakistanu w 1947 roku. Kadencja poprzednich premierów została zerwana albo przez wojskowy zamach stanu, albo przez inną formę nielegalnej ingerencji.

Khan twierdził, że jego obalenie zostało poparte przez Stany Zjednoczone. Nie przedstawił żadnych dowodów na poparcie tego twierdzenia, a Departament Stanu zaprzeczył jego udziałowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *