Intel podaje szczegółowe informacje na temat swoich nowych procesorów Lunar Lake, które będą konkurować z AMD, Qualcomm i Apple

Zbliżenie / Szczegółowa analiza chipów Lunar Lake nowej generacji firmy Intel, które zachowują niektóre zmiany w Meteor Lake, a inne wycofują.

Korporacja intelektualna

Biorąc pod uwagę niedawne problemy produkcyjne, odrodzenie się AMD, wtargnięcie Qualcomma i przejście Apple z klienta w konkurenta, było to kilka trudnych lat dla procesorów Intela. Nabywcy komputerów PC mają bardziej realny wybór niż przez wiele lat, a pod wieloma względami architektura Meteor Lake firmy była bardziej interesująca jako osiągnięcie techniczne niż jako aktualizacja poprzedniej generacji procesorów Raptor Lake.

Mimo to Intel nadal dostarcza zdecydowaną większość procesorów do komputerów PC — według danych prawie cztery piąte wszystkich sprzedanych procesorów do komputerów PC jest produkowanych przez firmę Intel. Najnowsze szacunki analityków Canalys. Firma nadal rzuca długi cień, a to, co robi, nadal pomaga wyznaczać tempo dla reszty branży.

Wprowadź architekturę procesorów nowej generacji o nazwie kodowej Lunar Lake. Wiedzieliśmy o Lunar Lake już od jakiegoś czasu, a Intel przypomniał wszystkim, że się pojawi, gdy Qualcomm drażnił się z nim podczas prezentacji komputera Microsoft Copilot+, ale w tym miesiącu na targach Computex firma przedstawi więcej szczegółów, zanim będzie on dostępny w trzecim kwartale 2024 roku.

Lunar Lake będzie pierwszym procesorem Intela z jednostką przetwarzania neuronowego (NPU), który spełnia wymagania komputera Microsoft Copilot+. Jednak wychodząc poza niekończący się strumień wiadomości o sztucznej inteligencji, obejmuje ona także ulepszone architektury rdzeni P-core i E-core, architekturę GPU nowej generacji oraz pewne zmiany w pakietach, które jednocześnie opierają się na wielu ekscytujących zmianach wprowadzonych przez firmę Intel Odłóż to na później i zastanów się nad tym. Jezioro Meteorowe.

Intel nie miał więcej informacji do przekazania na temat Arrow Lake, architektury, która po raz pierwszy wprowadzi duże zmiany Meteor Lake w płytach głównych do komputerów stacjonarnych. Intel twierdzi jednak, że Arrow Lake jest nadal na dobrej drodze do premiery w czwartym kwartale 2024 roku i tak właśnie jest Można to ogłosić W Intelu Coroczne wydarzenie poświęcone innowacjom Pod koniec września.

READ  Wiadomości Google uniemożliwiają użytkownikom zrootowanym Androida korzystanie z RCS

Na podstawie Jeziora Meteorowego

Lunar Lake w dalszym ciągu wykorzystuje mieszankę rdzeni P i E, dzięki czemu chip może obsługiwać mieszankę obciążeń o niskiej intensywności i wysokiej wydajności bez zużywania zbyt dużej mocy.
Zbliżenie / Lunar Lake w dalszym ciągu wykorzystuje mieszankę rdzeni P i E, dzięki czemu chip może obsługiwać mieszankę obciążeń o niskiej intensywności i wysokiej wydajności bez zużywania zbyt dużej mocy.

Korporacja intelektualna

Lunar Lake ma kilka cech wspólnych z Meteor Lake, w tym konstrukcję opartą na mikrochipach, która łączy wiele krzemowych matryc w jedną dużą matrycę z technologią pakowania Foveros firmy Intel. Ale pod pewnymi względami Jezioro Księżycowe jest prostsze i mniej egzotyczne niż Jezioro Meteorowe, z mniejszą liczbą małych zjeżdżalni i bardziej tradycyjnym wyglądem.

Komponenty Meteor Lake są rozmieszczone w czterech skrzynkach: skrzynka obliczeniowa przeznaczona głównie dla rdzeni procesora, skrzynka graficzna wykonana przez TSMC dla sprzętu wyświetlającego GPU, skrzynka IO do obsługi takich rzeczy, jak łączność PCI Express i Thunderbolt oraz „SoC” Tile Grab obudowa z dwoma rdzeniami, dodatkowym procesorem, silnikiem kodowania i dekodowania multimediów, złączem wyświetlacza i NPU.

Lunar Lake składa się tylko z dwóch funkcjonalnych elementów oraz małej „płytki wypełniającej”, która wydaje się istnieć tylko po to, aby silikonowa forma Lunar Lake po złożeniu mogła stać się idealnym prostokątem. Płyta obliczeniowa łączy w sobie wszystkie rdzenie P i E procesora, procesora graficznego, NPU, wyjść wyświetlacza oraz silnika kodowania i dekodowania multimediów. Płytki kontrolerów platformy obsługują łączność przewodową i bezprzewodową, w tym PCIe, USB, Thunderbolt 4, Wi-Fi 7 i Bluetooth 5.4.

Jest to w zasadzie ta sama dychotomia, którą Intel od lat stosował w chipsetach laptopów: jeden chipset umiera, a procesor, karta graficzna i wszystko inne umiera. Rzecz w tym, że te dwa chipy są częścią tej samej krzemowej matrycy, a nie oddzielnymi matrycami tego samego procesora. Patrząc wstecz, wydaje się, że niektóre z najbardziej zauważalnych różnic w projekcie Meteor Lake — podział funkcji związanych z procesorem graficznym pomiędzy różne płytki i posiadanie dodatkowych rdzeni procesora w układzie SoC — były elementami, które Intel musiał zrobić, aby obejść fakt, że inny rzecz, którą produkowała firma. Właściwie produkuje większość procesorów graficznych. Biorąc pod uwagę możliwość, Intel powrócił do bardziej rozpoznawalnego zestawu komponentów.

READ  Medyczny chatbot Google AI jest już testowany w szpitalach
Intel przechodzi na zintegrowaną pamięć RAM w Meteor Lake, coś, czego Apple używa również w swoich chipach z serii M.
Zbliżenie / Intel przechodzi na zintegrowaną pamięć RAM w Meteor Lake, coś, czego Apple używa również w swoich chipach z serii M.

Korporacja intelektualna

Kolejną dużą zmianą w opakowaniu jest to, że Intel integruje pamięć RAM z pakietem procesora Lunar Lake, zamiast instalować ją osobno na płycie głównej. Intel twierdzi, że zużywa to o 40 procent mniej energii, ponieważ skraca dystans, jaki muszą pokonać dane. Oszczędza również miejsce na płycie głównej, które można wykorzystać na inne komponenty, zmniejszyć rozmiary systemów lub zapewnić więcej miejsca na baterię. Apple wykorzystuje również pamięć dołączoną do zestawu w swoich chipach z serii M.

Intel twierdzi, że chipy Lunar Lake mogą zawierać do 32 GB pamięci LPDDR5x. Wadą jest to, że pamięć dołączona do zestawu uniemożliwia użycie dyskretnych modułów pamięci podłączonych do kompresji, które łączą w sobie wiele zalet tradycyjnych modułów DIMM z możliwością rozbudowy i lutowanej pamięci laptopa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *