Inwazja Rosji na Ukrainę: 12 dni najważniejszych wydarzeń | Wiadomości wojenne rosyjsko-ukraińskie

Gdy wojna rosyjsko-ukraińska wchodzi w swój dwunasty dzień, widzimy poważne zmiany.

To najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce od poniedziałku 7 marca. Pobierz wszystkie najnowsze aktualizacje tutaj.

Rosja ma otworzyć korytarze 7 marca

  • Rosyjskie wojsko otworzy ogień i otworzy korytarze humanitarne w kilku ukraińskich miastach, w tym w stolicy, Kijowie, w poniedziałek o godzinie 10:00 czasu moskiewskiego (07:00 GMT), jak podała agencja informacyjna Interfax, cytując słowa Ministerstwa Obrony Rosji. Trasy te powstają w Charkowie, Mariupolu i Sumi na wniosek prezydenta Francji Emmanuela Macrona i biorąc pod uwagę obecną sytuację w tych miastach.

Zaciekłe wojny

  • Siły rosyjskie nasiliły ostrzał ukraińskich miast, powiedział Oleksi Arrestowicz, doradca prezydenta Ukrainy. „Ostatnie ataki rakietowe miały miejsce, gdy zapadła ciemność” – powiedział ukraińskiej telewizji. Arastowicz opisał „katastrofalną” sytuację na przedmieściach Kijowa w Puczy, Hostomelu i Irbinie, gdzie nie powiodły się próby ewakuacji mieszkańców. Ewakuacja nie powiodła się również w Mariupolu na południu i Volnovoka na wschodzie z powodu ostrzału.

Wysiłki dyplomatyczne

  • Premier Izraela Naphtali Bennett powiedział, że jego kraj będzie nadal poszukiwał mediacji między Rosją a Ukrainą. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wezwał prezydenta Rosji Władimira Putina do ogłoszenia zawieszenia broni na Ukrainie, otwarcia korytarzy humanitarnych i podpisania porozumienia pokojowego.

I wiele innych firm przestało działać w Rosji

  • Netflix, globalny serwis oferujący rozrywkę strumieniową, a także czołowe firmy księgowe KPMG i PWC oraz firma świadcząca usługi finansowe American Express zerwały więzi z Rosją w miarę nasilania się konfliktu. Komunikaty są następstwem podobnych działań kilku zachodnich firm, w tym Nike, Ikea, Zara i Hermes, które zamknęły sklepy lub biura albo zawiesiły działalność, ponieważ ograniczenia handlowe i ograniczenia dostaw wywierają polityczną presję na firmy, aby zamykały działalność w Rosji. .

Sojusznicy USA i Europy dyskutują o zakazie importu rosyjskiej ropy

  • Amerykańscy i europejscy sojusznicy rozważają zakaz importu rosyjskiej ropy, powiedział sekretarz stanu USA Anthony Blinken, dodając, że Biały Dom posunął się naprzód, wprowadzając własną blokadę we współpracy z kluczowymi komisjami Kongresu. Europa polegała na Rosji, jeśli chodzi o ropę naftową i gaz ziemny, ale była bardziej otwarta na ideę zakazu rosyjskich produktów w ciągu ostatnich 24 godzin, powiedział Reuterowi źródło zaznajomione z debatą. Osobno Japonia, która uważa Rosję za swojego piątego co do wielkości dostawcę ropy naftowej, prowadzi rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską w sprawie zakazu importu rosyjskiej ropy.
READ  Real Madryt pokonał Liverpool, aby wygrać Ligę Mistrzów

Spada rating kredytowy Rosji

  • Agencja Moody’s obniżyła rating kredytowy Rosji do drugiego najniższego ratingu, powołując się na ograniczenia kapitałowe banku centralnego, co może prowadzić do kontroli zadłużenia zewnętrznego kraju i niewypłacalności. Agencja ratingowa stwierdziła, że ​​jej decyzja była „podyktowana poważnymi obawami o gotowość i zdolność Rosji do spłaty swoich zobowiązań dłużnych”. Bank centralny w zeszłym tygodniu zawiesił płatności, a 2 marca zakazał płatności kuponowych dla inwestorów zagranicznych posiadających dług publiczny określony w rublach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *