Ukraina krytykuje ofertę Moskwy dotyczącą ewakuacji ludności cywilnej do Rosji i na Białoruś jako „niemoralną”

Ukraińscy urzędnicy odrzucili jednostronną propozycję Kremla stworzenia korytarzy ewakuacyjnych dla ludności cywilnej jako niedopuszczalną. Większość dróg prowadzi do Rosji lub jej potężnego sojusznika Białorusi i wymagałaby podróżowania przez strefy aktywnej walki.

Rzecznik ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego nazwał ofertę Moskwy „całkowicie niemoralną” i powiedział, że Rosja próbuje „wykorzystać cierpienie ludzi do stworzenia obrazu telewizyjnego”, donosi Reuters.

Wicepremier Ukrainy Irina Vereshuk odpowiedziała na rosyjskie oświadczenie, prosząc Moskwę o „zaakceptowanie naszych opcji dotyczących naszych metod, a także… zawieszenie broni, na które się zgodzimy”. Ukraina wystąpiła o otwarcie korytarzy ewakuacyjnych, które w dużej mierze zatrzymują obywateli w granicach Ukrainy.

Niezależnie od tego, sceptycyzm wobec takich fragmentów wzrósł po zatrzymaniu ewakuacji ludności cywilnej w sobotę i niedzielę, kiedy to siły rosyjskie zostały oskarżone o zbombardowanie dróg ewakuacyjnych.

W weekend miały miejsce dwie nieudane próby otwarcia przejścia z oblężonego portu Mariupol. i w niedzielę, rosyjski strajk wojskowy Według burmistrza zginęła rodzina z dwójką dzieci, a także kilku innych cywilów, którzy próbowali uciec z kijowskiego przedmieścia Irbin.
Ukraińskie władze poinformowały, że dwa pociski moździerzowe lub artyleryjskie trafiły w punkt kontrolny w Irbinie, na północny zachód od stolicy, który w ostatnich dniach był miejscem intensywnego bombardowania przez rosyjskie wojsko. W weekend sekretarz stanu USA Anthony Blinken Ameryka powiedziała Widział „bardzo wiarygodne doniesienia o umyślnych atakach na ludność cywilną” na Ukrainie, które mogą stanowić zbrodnię wojenną.

Kontrowersje wokół korytarzy ewakuacyjnych pojawiają się, gdy Rosja wzmaga wysiłki w ataku na Ukrainę. Ataki na stolicę Kijów nasiliły się, a mieszkańcy Mariupola i innych dużych miast przez kilka dni pozostawali bez wody i żywności, nie mogąc uciec.

W poniedziałek Dominic Stillhart, dyrektor operacyjny Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, powiedział, że nadal istnieją problemy z potwierdzeniem szczegółów jakiegokolwiek porozumienia o zawieszeniu broni.

Stillhart powiedział programowi BBC Radio 4 Today, że wyzwaniem było doprowadzenie Rosji i Ukrainy do „konkretnego, wykonalnego i precyzyjnego” porozumienia.

READ  Czy Benjamin Netanjahu wygra wybory w Izraelu?

Do tej pory – dodał – były tylko porozumienia „w zasadzie”, które od razu się rozpadały, bo brakowało precyzji co do metod i tego, kto mógłby z nich korzystać. Wyjaśniając swój punkt widzenia, powiedział, że niektórzy pracownicy MKCK próbowali w niedzielę wydostać się z Mariupola uzgodnioną trasą, ale wkrótce zdał sobie sprawę, że „droga, którą im wskazał, była już zaminowana”.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w oświadczeniu w poniedziałek rano, że cywilne korytarze prowadzące bezpośrednio do Rosji są częścią osobistej prośby prezydenta Francji Emmanuela Macrona skierowanej do jego rosyjskiego odpowiednika Władimira Putina.

Ale Pałac Elizejski odpowiedział oświadczeniem, że to nieprawda. Dodała: „Osobistym żądaniem (francuskiego) prezydenta republiki, podobnie jak innych sojuszników i partnerów, jest zakończenie rosyjskiej ofensywy”.

Ukraiński wicepremier Wierieszczuk skrytykował roszczenia Kremla.

„Wzywamy Federację Rosyjską do zaprzestania manipulacji i nadużywania zaufania światowych przywódców, takich jak Emmanuel Macron, takich jak Chiny, Turcja czy Indie, oraz do otwarcia dróg, które nakreśliliśmy”, powiedział Vereshuk w oświadczeniu wideo. przez rząd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *