Izraelskie reformy sądownictwa: Kneset uchwalił ustawę chroniącą Netanjahu przed obaleniem, pośród protestów przeciwko zmianom w sądownictwie

(CNN) Beniamina Netanjahu Opierał się wezwaniom do obalenia kontrowersyjnej reformy izraelskiego sądownictwa w płomiennym przemówieniu telewizyjnym w czwartek, kilka godzin po tym, jak jego rząd przyjął ustawę potępioną przez krytyków jako próbę ochrony jego pozycji.

Izraelscy politycy opozycji wcześniej potępili nowe prawo, które ograniczałoby możliwości uznania urzędującego premiera za niezdolnego do sprawowania urzędu, określając je jako środek ochrony. Netanjahuktóremu toczy się proces o korupcję.

Stosunkiem głosów 61 do 47 ostatecznych głosów Kneset przyjął ustawę stwierdzającą, że tylko sam premier lub gabinet większością dwóch trzecich głosów może uznać lidera za niezdolnego. Następnie głosowanie gabinetu musi zostać zatwierdzone większością głosów w parlamencie.

Były premier Yair Lapid nazwał to posunięcie „haniebnym i skorumpowanym prawem osobistym” i powiedział, że Netanjahu „troszczy się tylko o siebie”.

Następnie Netanjahu podwoił swoje kontrowersyjne plany osłabienia izraelskiego sądownictwa, pomimo długotrwałych protestów i interwencji międzynarodowych przywódców – a także obaw izraelskiego establishmentu bezpieczeństwa i wojskowego.

„Pracuję nad rozwiązaniem i zwracam uwagę na obawy drugiej strony. Wprowadziliśmy już zmiany” – powiedział, wskazując na złagodzenie ustawy, która dałaby rządowi uprawnienia do powoływania sędziów – częściowe odwrócenie ogłoszono w poniedziałek, które krytycy odrzucają jako niewystarczające.

Izraelskie media poinformowały w czwartek, że minister obrony Yoav Gallant, członek partii Likud Netanjahu, ogłosi, że jego zdaniem reforma sądownictwa musi zostać wstrzymana z powodu szkód, jakie wyrządza armii izraelskiej. Setki izraelskich rezerwistów, w tym specjalnie wyszkolony personel Sił Powietrznych, zadeklarowało, że odmówi wezwań do służby, jeśli remont się powiedzie, ponieważ nie będą już czuć, że będą służyć demokratycznemu rządowi.

Ale Gallant został wezwany do biura Netanjahu na spotkanie i zapowiedział, że opóźni swoje oświadczenie.

„Zamiast wstrzymać legislację i uspokoić sytuację, Netanjahu po raz kolejny odegrał rolę ofiary i nadal szerzył oburzające kłamstwa przeciwko wymiarowi sprawiedliwości, które są bezpodstawne” – powiedział Lapid w oświadczeniu w czwartek wieczorem.

READ  Jak ujawniła firma, zagubieni pasażerowie norweskiej linii wycieczkowej spóźnili się na statek „ponad godzinę”.

„Zamiast obwiniać wszystkich i obwiniać patriotycznych Izraelczyków, którzy walczą o przyszłość swoich dzieci, weźcie choć raz odpowiedzialność” – powiedział Netanjahu.

Ustawa wzmacnia pozycję Netanjahu

W czwartkowym oświadczeniu Knesetu stwierdzono, że uchwalona w czwartek ustawa stanowi, że „uprawnienie do ogłoszenia ubezwłasnowolnienia premiera będzie należeć wyłącznie do rządu lub Knesetu i będzie miało miejsce wyłącznie z powodu niepełnosprawności fizycznej lub umysłowej”.

Ustawa uniemożliwia również rozpoznanie przez Sąd Najwyższy „wniosku o stwierdzenie ubezwłasnowolnienia premiera”.

„Biorąc pod uwagę, że obecny premier czerpie swoją władzę i władzę od ludu za pośrednictwem jego przedstawicieli, ta propozycja odzwierciedla obecną koncepcję, zgodnie z którą o usunięciu przywódcy wbrew jego woli decydują wyłącznie przedstawiciele ludu bez udziału niewybranej ręki ” – czytamy w oświadczeniu.Kobiety tańczą podczas protestów przeciwko kontrowersyjnym reformom sądownictwa Netanjahu w Tel Awiwie, 22 marca 2023 r.

Nastąpiło to dzień po wezwaniu ambasadora Izraela w Stanach Zjednoczonych na wtorkowe głosowanie w Knesecie w sprawie uchylenia ustawy z 2005 r., która wcześniej nakazywała ewakuację czterech izraelskich osiedli zbudowanych na północnym Zachodnim Brzegu.

Biuro premiera Izraela potwierdziło później, że pomimo odwołań nie zostaną utworzone żadne nowe osady na obszarach wcześniej opuszczonych na mocy ustawy o wycofaniu się z 2005 roku.

Kancelaria Premiera poinformowała w oświadczeniu, że decyzja Izby Reprezentantów „o anulowaniu części ustawy o separacji kładzie kres dyskryminującemu i upokarzającemu prawu, które zabrania Żydom mieszkać na terenach na północ od Samarii, która jest częścią naszej historycznej ojczyzny”. ”, używając biblijnej nazwy dla części Zachodniego Brzegu.

Ale rząd nie zamierza zakładać nowych osiedli na tych terenach”.

IDF, które traktują ten obszar jako zamkniętą strefę wojskową z zakazem wjazdu dla izraelskich cywilów, powiedziały, że wciąż „poznają znaczenie ustawy i będą działać zgodnie z prawem”. Żadne zmiany nie zostaną wprowadzone w tym obszarze bez zgody IDF.

READ  W niedzielę na granicy Meksyku i Gwatemali doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,4 w skali Richtera

W świetle prawa międzynarodowego uważa się go za Zachodni Brzeg ziemie okupowane Osiedla tam są nielegalne, czemu sprzeciwia się Izrael.

W wywiadzie dla Becky Anderson z CNN w środę, przywódca laburzystów Michaeli powiedział: „Myślę, że protesty powinny być znakiem ostrzegawczym, a sygnały płynące z Waszyngtonu powinny być czerwonym światłem dla Benjamina Netanjahu i dla niego, aby przestał być tym, kim jest”. Aby ratować nie tylko izraelską demokrację i państwo Izrael, ale także stosunki ze Stanami Zjednoczonymi.

„Mogę tylko mieć nadzieję, że mój premier Benjamin Netanjahu będzie współpracował tak szybko, jak to możliwe, i nie pozwoli, aby stosunki amerykańsko-izraelskie osiągnęły punkt, który jest niebezpieczny dla Izraela i który nie jest dobry dla regionu” – powiedziała. Kontynuowałem.

Michaeli powiedziała, że ​​sprzeciwia się ustawie, nazywając ją „bardzo szkodliwą i niebezpieczną decyzją”. „Jednym z czynników napędzających ten sądowy zamach stanu, który teraz próbują ominąć, są osadnicy, którzy od wielu lat chcieli obalić Sąd Najwyższy Izraela, ponieważ chcą mieć możliwość robienia na Zachodnim Brzegu wszystkiego, co chcą robić ”.

Liderka izraelskiej opozycji potwierdziła historyczne poparcie swojej partii dla pokojowego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego, odnosząc się do nieżyjącego już premiera Icchaka Rabina, który podpisał porozumienia z Oslo z ówczesnym palestyńskim przywódcą Jaserem Arafatem. Powiedziała, że ​​Partia Pracy wie, jak ściśle konflikt na Zachodnim Brzegu jest powiązany z reformą sądownictwa.

Opozycja potępia ustawę

Przedstawiciele opozycji ogłosili plany zakwestionowania prawa, które ogranicza możliwości uznania urzędującego premiera za niezdolnego do zasiadania w Sądzie Najwyższym.

„Jak złodzieje w nocy, koalicja właśnie uchwaliła haniebne i skorumpowane prawo osobiste w odpowiedzi na bezpodstawną plotkę o ustąpieniu. Każdy obywatel Izraela powinien wiedzieć – na kilka dni przed Paschą, podczas gdy koszty utrzymania rosną, Netanjahu ponownie patrzę w górę” – powiedział Lapid w czwartek.

READ  Wojna rosyjsko-ukraińska: aktualizacje na żywo o Bachmucie

Michaeli powiedział, że uchwalone prawo jest „haniebnym i haniebnym prawem, którego jedynym celem jest uniemożliwienie Netanjahu pójścia do więzienia”.

„To wszystko, co koalicja i ten rząd robią z osobistym ustawodawstwem i zamachem stanu. Poświęcają państwo Izrael, aby osiedlić się pod skorumpowanym rządem”.

Nowy skrajnie prawicowy rząd Netanjahu rozpoczął kontrowersyjne plany reformy systemu sądownictwa kraju poprzez podważanie Sądu Najwyższego i osłabienie nadzoru sądowego nad kształtowaniem polityki.

Netanjahu, pierwszy urzędujący premier Izraela, który pojawił się w sądzie jako oskarżony, jest sądzony pod zarzutem oszustwa, nadużycia zaufania i przekupstwa. Zaprzecza jakimkolwiek nadużyciom.Protestujący wyszli na ulice w ostatnich tygodniach w związku z kontrowersyjną rządową reformą sądownictwa.

W ramach umowy z sądem, aby pełnić funkcję premiera pomimo toczącego się procesu, Netanjahu zgodził się ogłosić konflikt interesów. Prokurator generalny zdecydował następnie, że ogłoszenie oznacza, że ​​Netanjahu nie może uczestniczyć w kształtowaniu polityki reformy sądownictwa. Obecnie przed izraelskim Sądem Najwyższym toczy się petycja o uznanie Netanjahu za niezdolnego do sprawowania urzędu z powodu naruszenia przez niego tej deklaracji dotyczącej konfliktu interesów.

Od miesięcy setki tysięcy Izraelczyków regularnie wychodzą na ulice, by zaprotestować przeciwko szeroko zakrojonej reformie, twierdząc, że zaszkodzi ona izraelskiej demokracji. Dołączyły do ​​nich wybitne osobistości w dziedzinie bezpieczeństwa, zaawansowanych technologii, finansów i środowiska akademickiego w Izraelu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *