Korki i desperacja na granicy, gdy Rosjanie uciekają przed „częściową mobilizacją” PutinaCNN

Władimir Putin „Częściowe pakowanie„Swoich obywateli Wojna na Ukrainie Zaczął już dokonywać drastycznych zmian dla wielu Rosjan, zwerbowani mężczyźni żegnają się emocjonalnie z rodzinami, podczas gdy inni próbują uciec, pędząc, by przekroczyć dzikie przejścia graniczne lub kupić bilety lotnicze.

Dla wielu z tych, którzy odeszli, powód jest ten sam: aby uniknąć brutalnej rekrutacji Putina i potknąć się atak na sąsiednią Ukrainę. Ale okoliczności towarzyszące ich decyzji — i trudności związane z opuszczeniem domu — są bardzo osobiste dla każdej osoby.

Dla Evana, człowieka, który powiedział, że był… Oficer rosyjskich rezerw i opuścił swój kraj na Białoruś w czwartek, motyw był jasny: „Nie popieram tego, co się dzieje, więc po prostu zdecydowałem, że muszę natychmiast wyjechać” – powiedział CNN.

„Czułem, że drzwi się zamykają, a jeśli nie wyjdę natychmiast, mogę nie móc wyjść później”, powiedział Evan, dodając, że myślał o bliskim przyjacielu w domu z dwójką małych dzieci, które w przeciwieństwie do niego nie był w stanie się spakować i iść.

29-letni Aleksiej, który przyjechał do Gruzji autobusem z Rosji w czwartek, powiedział CNN, że decyzja ta wynikała częściowo z jego korzeni.

Powiedział: „(Połowa) moja rodzina to Ukraińcy… Nie jestem teraz w rezerwach z powodu tej fali mobilizacji, ale myślę, że jeśli to się utrzyma, wszyscy mężczyźni będą się do tego kwalifikować”.

Putin ogłosił w środę, że zostanie powołanych 300 tys. rezerwistów, ponieważ Moskwa stara się uzupełnić swoje wyczerpane siły po udany kontratak Z Kijowa w tym miesiącu. Posunięcie to ma na celu zmianę zasięgu rosyjskiej inwazji z ofensywy prowadzonej głównie przez ochotników na taką, która obejmuje większą część ludności.

Reklama wywołała szał wśród niektórych Rosjan, ponieważ na platformach takich jak Telegram wybuchły rozmowy w mediach społecznościowych, a ludzie gorączkowo próbują znaleźć miejsca w pojazdach zmierzających do granicy, niektórzy nawet dyskutują o jeździe na rowerze.

Jak wynika z wideoklipu, na lądowych przejściach granicznych do kilku krajów utworzyły się długie kolejki. Zdjęcia zamieszczone na kazachskich stronach internetowych wydawały się przedstawiać wzmocnione pojazdy w pobliżu granicy rosyjsko-kazachstańskiej. W jednym z nich, opublikowanym przez kazachstańskie Tengri News, można usłyszeć, jak ktoś mówi, że jego samochód był „zaparkowany przez 10 godzin” w rosyjskim regionie Saratowa, gdy próbują przedostać się do Kazachstanu.

Niekończące się samochody. Wszyscy biegają. Wszyscy uciekają z Rosji” – mówi osoba na filmie. CNN nie może samodzielnie zweryfikować filmów.

W piątek w hali przylotów na lotnisku w Stambule 18-letni student Daniel powiedział CNN o swoich planach czekania w Turcji. W piątek poleciał do Turcji na wcześniej zarezerwowane wakacje, ale od czasu ogłoszenia mobilizacji musiał zmierzyć się z nowym życiem w kraju.

„Jesteśmy młodymi ludźmi, możemy się uczyć i budować nowe życie. Chcemy być użyteczni. Opowiedział o swoich planach ze swoją dziewczyną.” Ponieważ jestem studentem, technicznie się nie ruszam, ale to może się zmienić. Wiemy, że nasz rząd nas okłamuje. – powiedział Daniel.

Inżynier oprogramowania Roman powiedział CNN, że pospiesznie kupił bilet do Turcji kilka minut po przemówieniu mobilizacyjnym Putina. Planuje wyjechać do Portugalii, gdzie otrzymał wizę.

„Wojna jest straszna. Jestem zdecydowanie przeciwko tej wojnie. Wszyscy, których znam, są przeciwko niej. Moi przyjaciele i rodzina, nikt nie chce tej wojny. Tylko polityka chce tej wojny „, dodając, że jego żona musiała zostać w Rosji, ponieważ tego nie zrobiła mieć wizę portugalską.

„Jedynym planem jest przetrwanie. Po prostu się boję.”

Inny obywatel Rosji, prosząc o zachowanie anonimowości, określił wojnę jako okrutną i bezsensowną: „W pierwszej kolejności nie powinna była zacząć. I żal mi Ukraińców – współczuję im”. W sobotę Al-Mutlaq pojedzie do Izraela bez swoich dwóch synów, którzy wciąż przebywają w Rosji.

„Mam nadzieję, że przyniosę je do mnie, kiedy się osiedlę” – powiedział. Postaram się ich odepchnąć, bo Rosja zdecydowanie nie jest dla nich miejscem.

W czwartek Komitet Bezpieczeństwa Narodowego Kazachstanu wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że granica jest „pod specjalną kontrolą”, ale normalnie funkcjonuje w warunkach „wzrostu liczby cudzoziemców” wjeżdżających do kraju. Państwowy Komitet Skarbowy poinformował w odrębnym oświadczeniu, że od 21 września liczba samochodów osobowych wjeżdżających do Kazachstanu z Rosji wzrosła o 20%.

Na wschodniej granicy Finlandii z Rosją ruch nasilił się w czwartek w nocy, według fińskiej straży granicznej. Wcześniej tego dnia fińska premier Sanna Marin powiedziała parlamentowi, że jej rząd jest gotowy do podjęcia kroków w celu „położenia kresu” rosyjskiej turystyce i tranzytowi przez Finlandię, według fińskiego publicznego radia Yle.

Wielu z odejścia wyglądało na mężczyzn. Kobiety nie wchodzą w skład rosyjskiego poboru.

Jak pokazują strony internetowe biur podróży a Ogromny wzrost popytu W przypadku lotów do miejsc, w których Rosjanie nie potrzebują wizy. Witryny sprzedające loty sprzedają bezpośrednie loty do tych krajów przynajmniej do piątku, a niepotwierdzone raporty wskazują, że ludzie mają trudności ze znalezieniem sposobów na opuszczenie tego okresu.

Co najmniej dwóch Rosjan, którzy opuścili kraj, jeden drogą lądową, a drugi powietrzną, powiedziało CNN, że rosyjskie władze przesłuchiwały odchodzących mężczyzn, pytając między innymi o to, czy przeszli szkolenie wojskowe, a inne o Rosję i Ukrainę.

Przypominało to bardziej normalną kontrolę paszportową, ale każdy mężczyzna w kolejce był zatrzymywany i zadawano dodatkowe pytania. Zabrali nas do pokoju i zadawali pytania o (nasze) wojsko” – powiedział CNN Vadim, Rosjanin, który przybył do Gruzji drogą lotniczą.

W granicach Rosji wydawało się, że mobilizacja, z której niektórzy chcieli uciec, już się rozpoczęła.

Filmy w mediach społecznościowych ukazywały pierwszy etap częściowej mobilizacji w kilku rosyjskich regionach, zwłaszcza na Kaukazie i Dalekim Wschodzie, z dala od zamożnych aglomeracji Rosji.

W rosyjskim mieście Nyirongi na dalekim wschodzie rodziny żegnały się z dużą grupą mężczyzn wsiadających do autobusów, co widać na filmie zamieszczonym na społecznościowym kanale wideo. Pełen emocji film pokazuje wiele osób, w tym kobietę płaczącą i przytulającą męża na pożegnanie, jednocześnie wyciągając rękę córki z okna autobusu.

Rosyjskie rodziny żegnają się, gdy mężczyźni wyjeżdżają do służby wojskowej w Neryungri w Republice Sacha w Rosji.

Ostatnia grupa około 100 nowo zmobilizowanych żołnierzy czeka na lotnisku Magadan na Dalekim Wschodzie Rosji, obok samolotu transportowego. Telegramy pokazały kolejną grupę zmobilizowanych mężczyzn oczekujących na transport, rzekomo w Amginsky Ulysses w Jakucji, rozległym regionie Syberii.

W pobliżu granicy z Ukrainą w pobliżu miasta Biełgorod zebrał się tłum, by pożegnać nowo zmobilizowaną grupę mężczyzn. Kiedy weszli do autobusu, chłopiec krzyknął „Pa pa, tato!” I zaczyna płakać. CNN nie było w stanie samodzielnie zweryfikować filmów.

W innych scenach krążących w mediach społecznościowych napięcia eskalowały z powodu przymusowego poboru do wojska.

Jak wynika z jednego z filmów, w Dagestanie na Kaukazie w jednym z biur rekrutacyjnych wybuchła ostra kłótnia. Jedna kobieta powiedziała, że ​​jej syn walczy od lutego. Pewien mężczyzna powiedział jej, że nie powinna była go wysyłać, a ona odpowiedziała: „Twój dziadek walczył o życie”, a mężczyzna odpowiedział: „Wtedy była wojna, a teraz jest to polityka”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał w czwartek Rosjan do protestu przeciwko częściowej mobilizacji wojskowej.

Tysiące rosyjskich żołnierzy zginęło w tej wojnie w ciągu sześciu miesięcy. Dziesiątki tysięcy rannych i okaleczonych. Chcesz więcej? Liczba? Potem zaprotestuj. Broń się. Uciekaj. Lub poddaj się ukraińskiej niewoli. „To są opcje, aby przeżyć” – powiedział Zełenski w swoim codziennym wystąpieniu wideo do swojego kraju. Żywy”.

„(Rosyjczycy) rozumieją, że zostali oszukani” – powiedział ukraiński prezydent, odnosząc się do protestów antywojennych, które wybuchły w środę w całej Rosji.

Jednak sprzeciw w Rosji jest zwykle szybko tłumiony, a władze nałożyły dalsze ograniczenia wolności słowa po inwazji na Ukrainę.

Policja szybko w dół W środę odbyły się demonstracje, które w większości były protestami na małą skalę. Według niezależnej grupy monitorującej OVD-Info władze zatrzymały ponad 1300 osób w co najmniej 38 miastach.

Według rzeczniczki grupy Marii Kuzniecowej, która poinformowała CNN w środę, że co najmniej cztery moskiewskie posterunki policji rekrutują niektórych aresztowanych demonstrantów, niektórzy z tych demonstrantów zostali zwerbowani do wojska natychmiast po ich aresztowaniu.

Na początku tego tygodnia rosyjska niższa izba parlamentu, Duma Państwowa, zmieniła ustawę o służbie wojskowej, nakładając karę pozbawienia wolności do 15 lat za naruszenie obowiązków służby wojskowej, takich jak dezercja i uchylanie się, według państwowej agencji prasowej. TASS.

Ivan, rezerwista, który rozmawiał z CNN po opuszczeniu kraju w tym tygodniu, opisał poczucie desperacji, jakie odczuwa wielu w Rosji w związku z ostatnimi wydarzeniami.

„To złe, ponieważ wielu moich przyjaciół, wielu ludzi nie popiera wojny i czuje się zagrożone tym, co się dzieje, i nie ma demokratycznego sposobu, aby to powstrzymać, nawet zadeklarować swój protest” – powiedział.

READ  Kolejna fala upałów uderza w Europę, powodując alarmy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.