Jak miliarder Bankman Fried przetrwał recesję i wciąż się rozwija

Dyrektor generalny FTX, Sam Bankman-Fried, szukał transakcji w trakcie niedawnej rzezi w branży i powiedział, że nadal ma gotówkę do wydania, jeśli nadarzy się okazja.

To może wydawać się dziwne. Inni wielomiliardowi giganci kryptowalut zbankrutowali w tym roku. główny konkurent FTX, Kawałek królowejZauważył, że jej akcje spadły o 70% i zwolniły jedną piątą pracowników, gdy ceny kryptowalut się załamały.

Jednak FTX w jakiś sposób wyróżnia się jako siła napędowa branży.

30-letni miliarder twierdzi, że było to wynikiem zgromadzenia dużej ilości gotówki, utrzymywania niskich kosztów ogólnych, unikania udzielania pożyczek i szybkiego poruszania się jako firma prywatna.

„Dla branży ważne było, aby przezwyciężyć to w jednym kawałku” – powiedział Bankman-Fried w wywiadzie dla CNBC w siedzibie FTX w Nassau na Bahamach. „Na dłuższą metę nie byłoby to dobre dla nikogo, gdybyśmy doświadczyli prawdziwego bólu i prawdziwej eksplozji – to nie jest uczciwe wobec klientów i nie byłoby dobre dla organizacji”.

Branża kryptowalut straciła miliardy dolarów w tygodniach związanych z wewnętrznym załamaniem się Terra USD i Upadek funduszu hedgingowego Crypto Three Arrows Capital. Pożyczkodawcy wystawieni na działanie Trzech Strzał byli kolejnym domino, które padło. W lipcu FTX podpisał umowę Daje jej to możliwość zakupu pożyczkodawcy BlockFi po zaoferowaniu linii kredytowej o wartości 250 milionów dolarów. FTX przedłużył również 500 milionów dolarów na zmagający się z trudnościami, później zbankrutował Voyager Digital, który dyskutował o przejęciu południowokoreańskiej giełdy kryptowalut. Bitumb.

BitcoinNajwiększa na świecie kryptowaluta straciła w tym roku ponad połowę swojej wartości.

nie jest odporny

Podczas gdy giełda kryptowalut Bankman-Fried FTX cierpi z powodu spadku aktywów cyfrowych, powiedział, że wzrost udziału w rynku pomógł złagodzić ból.

„Nie sądzę, abyśmy byli przed nim bezpieczni” – powiedział Bankman-Fried. „Ale włożyliśmy dużo pracy, aby zwiększyć naszą obecność w ciągu ostatniego roku… i mamy platformę, która jest mniej intensywna w handlu detalicznym – handel detaliczny jest bardziej uzależniony od nastrojów rynkowych”.

Powiedział, że większość wolumenu FTX pochodzi od klientów handlujących „co najmniej” 100 000 USD dziennie. Bankman Fried określił grupę jako „bardzo zaangażowaną i dużą liczbę użytkowników” oraz „dość wyrafinowaną”. Obejmują one małe firmy, biura rodzinne i handlowcy. Według firmy grupa demograficzna FTX była mniej wrażliwa na ceny i pozostawała stosunkowo dobrze na kryptowalutowym rynku bessy.

Oprócz sukcesu z profesjonalnymi handlowcami, pozyskuje również drogie grunty dla odbiorców detalicznych w USA. FTX kupił prawa do nazwy stadionu NBA w Miami Heat, wcześniej znanym jako American Airlines Center. Wezwał znanych inwestorów i ambasadorów marki, w tym Toma Brady’ego i Gisele Bundchen, oraz przeprowadził reklamę Super Bowl z udziałem Larry’ego Davida.

Wymiana kryptowalut przyniosła w zeszłym roku prawie 1 miliard dolarów przychodów, CNBC wspomniany w sierpniu. Bankman-Fried podkreślił, że liczby były na „właściwym polu” iw tym roku zobaczymy „podobny” wynik, w zależności od tego, jak silne jest spowolnienie na rynku. Powiedział też, że firma jest rentowna.

Jako jeden z czynników obliczonych na rentowność wymienił spadek liczby pracowników. FTX zatrudnia około 350 pracowników – około jednej dziesiątej siły roboczej Coinbase.

„Zawsze staraliśmy się rozwijać w sposób zrównoważony – zawsze byłem bardzo sceptycznie nastawiony do negatywnej ekonomii jednostek, wszelkich gospodarek bez jakiejkolwiek wyraźnej, realnej ścieżki do rentowności” – powiedział. „Zatrudniliśmy znacznie mniej niż większość miejsc, ale w pewnym sensie trzymaliśmy nasze koszty w ryzach”.

Bankman-Fried ukończył fizykę na Massachusetts Institute of Technology i rozpoczął karierę jako handlowiec ilościowy w Jane Street Capital. kupiłem go pierwszy Bitcoin Pięć lat temu, jak powiedział, wciągnął go w branżę ogromne możliwości arbitrażu, które brzmiały „zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe”. W 2017 r. Bankman-Fried uruchomił firmę handlową należącą do Alameda Research, aby zacząć handlować aktywami w pełnym wymiarze godzin. Według dyrektora generalnego firma w niektórych przypadkach zarabiała 1 milion dolarów dziennie, kupując na giełdzie na jednym rynku i odsprzedając na innych giełdach światowych.

Według dokumentów Alameda Research nadal stanowi około 6% wolumenu obrotu FTX widziałem przez CNBC. Chociaż Bankman-Fried pozostaje głównym udziałowcem Alameda, zrezygnował z codziennej działalności.

Bankman-Fried powiedział, że przez ostatnie kilka lat pracował nad usuwaniem konfliktów interesów w Alameda. „Nie prowadzę już Alamedy – żaden z FTX już nie działa. Uważamy, że jest to neutralna część infrastruktury rynkowej”.

FTX odnotował znaczny wzrost, odkąd został uruchomiony przez Bankman-Fried wraz ze współzałożycielem Garym Wangiem w 2019 roku. Ostatni raz zebrał 400 milionów dolarów w styczniu, przy wycenie 32 miliardów dolarówDaje to łączne finansowanie kapitału wysokiego ryzyka w ciągu ostatnich trzech lat do około 2 miliardów dolarów.

FTX Trading Ltd. ma siedzibę w Na Antigui, z rynkami instrumentów pochodnych FTX na Bahamach, gdzie mieszka Bankman-Fried. FTX Trading przejął spółki m.in. w Szwajcarii, Australii, na Cyprze, Niemczech, Gibraltarze, Singapurze, Turcji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Giełda wydała około połowy swoich pieniędzy na ratowanie i przejęcia, a ostatnio kupiła 30% akcji Skybridge Capital Anthony’ego Scaramucciego.

„Wciąż mamy bardzo mało czasu na publikację, jeśli i kiedy jest to przydatne lub ważne” – powiedział Bankman-Fried.

Oferty trzydniowe

FTX skorzystała w tym roku z bycia firmą prywatną. FTX nie doświadcza codziennych wzrostów i spadków akcji notowanych na giełdzie, zwłaszcza spółek wzrostowych, które w tym roku zostały dotknięte rosnącymi stopami procentowymi. Bankman-Fried powiedział również, że brak tysięcy akcjonariuszy umożliwił FTX szybkie działanie podczas próby zamknięcia transakcji w ciągu kilku dni.

„Myślę, że to utrudnia w praktyce robienie tego jako spółka publiczna” – powiedział. Kiedy „masz trzy dni od początku do końca na przelanie pieniędzy, nie możesz przeprowadzić publicznego udostępniania informacji o możliwych warunkach chaotycznej sytuacji”.

Wiele umów zostało zawartych w ciągu kilku dni, powiedział Bankman-Fried, kiedy „zespół nie spał zbyt wiele w tym tygodniu”. Często dość długa analiza due diligence pojawia się w obciętym arkuszu kalkulacyjnym Excel. Finanse nie podlegają audytowi. Zespół miał przynajmniej pewne oczekiwania co do utraty pieniędzy.

„Nie jest jasne, czy będzie ona dodatnia, czy ujemna netto – istnieje potencjalny wzrost, jeśli wszystko pójdzie dobrze” – powiedział. „Doszliśmy do punktu, w którym poczuliśmy, że możemy zrobić coś, co miałoby sprzeczną z intuicją okazję, aby pomóc kwotą, którą bylibyśmy gotowi stracić, gdyby coś poszło nie tak”.

Jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy trudne zakłady Bankmana-Frieda na kryptowalutę się opłaci. Niektóre firmy całkowicie odmówiły grupie ratunkowej.

Po przedłużeniu linii kredytowej dla Voyagera, FTX i Alameda rozważały zakup i restrukturyzację firmy. Przedstawił plan zakupu cyfrowych aktywów i pożyczek Voyagera po wartości rynkowej. Firma odpowiedziała na ofertę, nazywając ją „pokazem na niskim balu przebranym za White Knight Rescue”.

„To mnie zaskoczyło. Nie zaskoczyło naszego zespołu prawnego” – powiedział. „Szczerze założyłem, że zobaczą nasz program i po prostu powiedzą… Oczywiście, zaakceptujemy to”.

Były dalsze dyskusje, powiedział Bankman-Fried, a odpowiedzi były „rozczarowujące”. Jak powiedział, problem polegał na tym, że propozycja nie pobierała żadnych opłat.

„Jeśli zajmujesz się ładowaniem, nasza sugestia może nie być taka, jak lubisz” – powiedział. „Myślę, że była to niska oferta dla doradców, którzy chcieli zapłacić wynagrodzenie w tej sytuacji. Nie o tym myślałem. Myślałem o klientach. Ale to jest moje obecne najlepsze zrozumienie tego, co się stało”.

Dalej… Warren Buffett?

Ruchy Bankman-Fried w kryptowalutę mają wpływ porównania Dzięki strategii Warrena Buffetta z 2008 roku. Prezes i dyrektor generalny legendarnego Berkshire Hathaway zatamował krwotok podczas kryzysu finansowego, inwestując 5 miliardów dolarów w Goldman Sachs. To ostatecznie doprowadziło do tego, że gigantyczny konglomerat w Omaha w stanie Nebraska zarobił 3 miliardy dolarów.

„Istnieją pewne podobieństwa” – powiedział Bankman-Fried. „Prawdopodobnie będzie więcej różnic. Po pierwsze, nie sądzę, żeby Warren Buffett nazwał mnie następnym Warrenem Buffettem. W zakresie, w jakim ostatnio pojawiło się podobieństwo, patrzy na aktywa, które znajdują się w miejscu, w którym są rozpaczliwie potrzebuję kapitału”.

Bankman-Fried powiedział, że znajduje miejsca, w których może „jednocześnie dokonywać dobrych inwestycji, pomagając im oraz wspierając ich klientów i ich ekosystem”. Chociaż czasami tylko jeden koncert, a nie oba.

Pochwalił także umiejętności Buffetta w inwestowaniu długoterminowym i wartościowym. Inwestor pokazał, że „nie trzeba wprowadzać innowacji ani widzieć jednej świetnej, można to zrobić, po prostu łącząc dobrą decyzję po dobrej decyzji na przestrzeni dziesięcioleci i mnożąc ją”.

Podobnie jak Buffett, Bankman-Fried podpisał Przyrzeczenie Dawania: obietnicę najbogatszych ludzi na świecie, że przekażą większość swojej fortuny na cele charytatywne. Bankman-Fried powiedział, że przekazał w tym roku około 100 milionów dolarów, koncentrując się na zapobieganiu pandemii w przyszłości. Podobnie jak Buffett żyje skromnie. Bankman-Fried dzieli dom z 10 współlokatorami i Goldendoodle o imieniu Suseł. Jeździ Toyotą Corollą i powiedział, że nie interesują go ekscesy jachtu ani Lamborghini.

Ale ci dwaj skromni inwestorzy znacznie różnią się, jeśli chodzi o ich pozycje w kryptowalutach.

Był to również Buffett i jego partner biznesowy Charlie Munger Kryptowaluta krytyczna przez lata. Na przykład w 2018 roku Buffett nazwał bitcoina „może kwadratową trucizną na szczury”. Na początku tego roku Buffett powiedział, że Nie kupisz wszystkich bitcoinów na świecie za 25 dolarów, ponieważ „nic nie daje”.

Buffett opisał podstawową technologię blockchain jako „ważną” – ale nie wycofał się z idei, że „bitcoin nie ma absolutnie żadnej wyjątkowej wartości”. Blockchain to cyfrowe bazy danych, które przechowują transakcje kryptowalutowe oraz, w niektórych przypadkach, inne dane. Jego głównym zastosowaniem była obsługa kryptowalut, takich jak Bitcoin. Jednak fani tej technologii twierdzą, że można ją wykorzystać w opiece zdrowotnej, logistyce łańcucha dostaw i innych obszarach finansów.

„Zdecydowanie jestem temu przeciwny”, powiedział Bankman-Fried. „pełen nadziei [Buffett] To też się zmienia. Nie sądzę, że powinieneś prowadzić firmę, jeśli on tak myśli, ale nie sądzę, że on tak naprawdę myśli. Myślę, że to prawdopodobnie przesada, powiedział. „Straciła część mocy łańcucha bloków – straciła również część swojego rozpędu i to, co skłania ludzi do poszukiwania nowego narzędzia”.

READ  Nasdaq, spadek Bitcoina; Adobe potyka się z powodu słabych oczekiwań

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *