ExxonMobil pozywa Unię Europejską, próbując zmusić ją do anulowania nieoczekiwanego nowego podatku, który związek nałożył na grupy naftowe, argumentując, że nakładając podatek Bruksela przekroczyła swoje uprawnienia.
Pozew jest jak dotąd najbardziej znaczącą odpowiedzią na podatek od przemysłu naftowego, na który celowały zachodnie rządy w związku ze wzrostem cen energii po Rosji. Inwazja na Ukrainę. Środek ten zagraża opłacalności podatku, który według Komisji Europejskiej ma przynieść 25 miliardów euro „w celu obniżenia rachunków za energię”.
Exxon poinformował, że pozew został złożony w środę przez jego niemieckie i holenderskie spółki zależne w Sądzie Europejskim w Luksemburgu. Rzuca wyzwanie uprawnieniom Rady UE do nałożenia nowego podatku – uprawnienia historycznie zarezerwowanego dla suwerennych państw – oraz wykorzystania nadzwyczajnych uprawnień w celu uzyskania zgody państw członkowskich na ten środek.
Casey Norton, rzecznik Exxon, powiedział, że amerykański gigant przyznał, że wysokie koszty energii „ciążą na rodzinach i firmach”, ale argumentował, że podatek przyniósł efekt przeciwny do zamierzonego i „podważa zaufanie inwestorów, zniechęca do inwestycji i zwiększa zależność od importowanej energii. ”
Norton powiedział, że Exxon wydał 3 miliardy dolarów na europejskie projekty rafineryjne w ciągu ostatnich 10 lat, zwiększając produkcję „w czasie, gdy Europa walczy o zmniejszenie importu energii z Rosji”.
Norton dodał, że Exxon rozważa obecnie „przyszłe inwestycje warte miliardy euro” na kontynencie. „To, czy będziemy tu inwestować, zależy głównie od tego, jak atrakcyjna i konkurencyjna w skali światowej jest Europa”.
Rzekomy wkład solidarnościowy był jednym z kilku środków Zgoda przez Radę we wrześniu, aby zmniejszyć obciążenie konsumentów energii, jednocześnie zbierając pieniądze na recykling dla najbardziej dotkniętych konsumentów lub zainwestować je w dostawy czystej energii.
Inne środki Obejmował on ograniczenie przychodów z taniego wytwarzania energii. Norton powiedział, że Exxon nie był temu przeciwny.
Europejski Sąd Administracyjny zdecyduje, czy rozpatrzyć pozew Exxon. Jeśli tak się stanie, od wszelkich przyszłych orzeczeń będzie można się odwołać do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Postępowanie może trwać przez większą część przyszłego roku.
Komisja Europejska jest władzą wykonawczą Unii Europejskiej i ma uprawnienia do proponowania aktów prawnych. Rada jest międzyrządowym organem Unii Europejskiej, w którym przedstawiciele 27 państw członkowskich omawiają i zatwierdzają ustawodawstwo.
Komisja Europejska powiedziała, że „odnotowuje” wniosek prawny Exxon i dodała, że „rozstrzygnięcie tej sprawy należy teraz do Sądu”.
Stwierdzono również, że „potwierdza się, że przedmiotowe środki są w pełni zgodne z prawem UE” oraz że składka solidarnościowa „zapewni, że cały sektor energetyczny wniesie sprawiedliwy udział w tych trudnych czasach”.
Nowy podatek ma wejść w życie 31 grudnia i będzie opodatkował co najmniej 33 procent wszelkich dochodów podlegających opodatkowaniu w latach 2022-23, które są o 20 procent lub więcej powyżej średnich zarobków w latach 2018-2021.
Exxonjeden z największych europejskich dostawców ropy, wskazał w listopadzie, że jego zobowiązania podatkowe z tytułu nowego podatku solidarnościowego mogą osiągnąć 2 miliardy dolarów do końca 2023 roku. W trzecim kwartale firma odnotowała rekordowy globalny zysk w wysokości prawie 20 miliardów dolarów.
W czasie kryzysu energetycznego Bruksela regularnie korzystała z nadzwyczajnych uprawnień przyznanych w art. 122 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Artykuł stwierdza, że „w duchu solidarności” państwa członkowskie mogą zatwierdzać przepisy bezpośrednio od Komisji, z pominięciem Parlamentu Europejskiego, „w szczególności, jeśli pojawią się poważne trudności w dostawach niektórych produktów, zwłaszcza w dziedzinie energii”.
Pozew Exxon dowodzi, że nieoczekiwany podatek nie naprawiłby żadnych niedoborów w dostawach energii, więc komisja i zarząd popełnili błąd, używając nadzwyczajnych uprawnień, aby uzyskać zgodę większością głosów, a nie jednomyślnością.
Parlament Europejski zaprotestował przeciwko wielokrotnemu stosowaniu przez Komisję art. 122, twierdząc, że podważa on proces demokratyczny, nawet jeśli przy jego udziale przyjmowanie ustaw zajęłoby więcej czasu.
Gwałtowne wzrosty zysków koncernów naftowych w tym roku wstrząsnęły zachodnimi rządami, które znalazły się pod presją, ponieważ gwałtownie rosnące ceny paliw podsyciły szalejącą inflację i groziły wpadnięciem gospodarek w recesję.
Wielka Brytania zastosowała się do podatku Unii Europejskiej w listopadzie, który podniósł niespodziewany podatek dla producentów ropy i gazu z 25 do 35 procent i przedłużył go do 2028 roku. Posunięcie to rozgniewało krajowych producentów, którzy twierdzili, że środek ten zagrozi przyszłym inwestycjom.
Podatek od nieoczekiwanych dochodów został również zakwestionowany we Włoszech, gdzie w zeszłym miesiącu sąd podniósł powództwo wniesione przez ERG, firmę zajmującą się energią wiatrową. Hiszpańska grupa naftowo-gazowa Cepsa również zagroziła pozwem Madrytowi w związku z podobnym podatkiem na Półwyspie Iberyjskim.
Aktywiści powtórzyli to oskarżenie. Agathe Bonnefort, oficer ds. ropy w organizacji pozarządowej Transport and Environment, nazwała pozew Exxona „próbą zastraszenia” i powiedziała, że firmy naftowe i gazowe angażowały się w „rażące spekulacje” podczas kryzysu.
Dodatkowe raporty autorstwa Henry’ego Foya i Alice Hancock
„Amatorski przedsiębiorca. Profesjonalny ekspert od internetu. Człowiek zombie. Nieuleczalny badacz popkultury”.