Sam Bankman-Fried przyznał się do oszustwa FTX

NOWY JORK, 28 grudnia (Reuters) – Oczekuje się, że Sam Bankman-Fried w przyszłym tygodniu odpowie za zarzuty karne, które oszukał inwestorów i splądrował miliardy dolarów z funduszy klientów na swojej nieudanej giełdzie kryptowalut FTX.

Oczekuje się, że 30-latek zostanie postawiony w stan oskarżenia w sądzie federalnym na Manhattanie po południu 3 stycznia 2023 r., przed amerykańskim sędzią okręgowym Louisem Kaplanem, jak wynika ze środowych akt sądowych.

We wtorek Kaplan została przydzielona do sprawy po tym, jak pierwotny sędzia wycofał się, ponieważ firma prawnicza jej męża wydała instrukcje przed upadkiem FTX.

Prokuratorzy twierdzą, że Bankman-Fried przez lata dokonywał „oszustw na niespotykaną skalę”, wykorzystując depozyty klientów do wspierania swojego funduszu hedgingowego Alameda Research, kupowania nieruchomości i wpłacania datków na cele polityczne.

Bankman-Fried został oskarżony o dwa zarzuty oszustwa elektronicznego i sześć zarzutów spisku, w tym pranie brudnych pieniędzy i naruszenie zasad finansowania kampanii, a jeśli zostanie skazany, grozi mu kilkadziesiąt lat więzienia.

Przed aresztowaniem 12 grudnia Bankman-Fried przyznała się do błędów w zarządzaniu ryzykiem w FTX, ale powiedziała, że ​​nie wierzy, że ponosi odpowiedzialność karną.

Dwóch jego współpracowników, była dyrektor naczelna Alameda Carolyn Ellison i były dyrektor techniczny FTX Gary Wang, przyznało się do swojej roli w upadku FTX i zgodziło się współpracować z prokuratorami.

Adwokat Bankman-Fried nie odpowiedział natychmiast na prośby o komentarz.

Bankman-Fried została zwolniona 22 grudnia za kaucją w wysokości 250 milionów dolarów i otrzymała nakaz pozostania z rodzicami w Palo Alto w Kalifornii, gdzie uczą w Stanford Law School. Jest pod dozorem elektronicznym.

FTX złożył wniosek o ochronę przed upadłością 11 listopada. Jej nowy dyrektor naczelny, John Wray, powiedział Kongresowi 13 grudnia, że ​​giełda straciła 8 miliardów dolarów w pieniądzach klientów, podczas gdy była prowadzona przez „bardzo niedoświadczonych, wyrafinowanych ludzi”.

READ  Super PAC Pro-DeSantis odwołuje reklamy w Iowa i New Hampshire

Reportaż Jonathana Stempela w Nowym Jorku Redakcja Matthew Lewisa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *