Japonia zatwierdza plan sprzedaży myśliwców innym krajom

TOKIO (AP) – Rząd Japonii zatwierdził we wtorek plan sprzedaży myśliwców nowej generacji, który opracowuje wraz z Wielką Brytanią i Włochami, innym krajom, co stanowi najnowsze odejście od powojennych zasad pacyfistycznych kraju.

Kontrowersyjna decyzja Oczekuje się, że zezwolenie na międzynarodową sprzedaż broni pomoże zabezpieczyć rolę Japonii we wspólnym projekcie samolotów myśliwskich i stanowi część działań mających na celu rozbudowę japońskiego przemysłu zbrojeniowego i zwiększenie jego roli w globalnym bezpieczeństwie.

Gabinet zgodził się również na dokonanie przeglądu japońskich wytycznych dotyczących sprzętu zbrojeniowego i transferu technologii, aby umożliwić sprzedaż wspólnie wyprodukowanej śmiercionośnej broni krajom innym niż partnerzy.

Główny sekretarz gabinetu Yoshimasa Hayashi powiedział, że zmiany są konieczne ze względu na bezpieczeństwo Japonii, ale podkreślił, że pokojowe zasady Japonii pozostają niezmienione.

„Aby otrzymać myśliwiec spełniający niezbędne osiągi i uniknąć zagrożenia dla obronności Japonii, konieczny jest transport gotowych produktów z Japonii do krajów innych niż kraje partnerskie” – powiedział reporterom Hayashi, dodając, że Tokio będzie przestrzegać rygorystycznych procedur. Proces zatwierdzania sprzedaży samolotów. „Wyraźnie pokazaliśmy, że jako kraj pokojowy będziemy nadal trzymać się naszej podstawowej filozofii” – powiedział.

Japonia od dawna ogranicza eksport broni na mocy pacyfistycznej konstytucji, ale szybko podjęła kroki w celu liberalizacji ograniczeń w obliczu rosnących napięć regionalnych i globalnych, zwłaszcza w sąsiednich Chinach.

Decyzja w sprawie samolotu umożliwi Japonii po raz pierwszy eksport do innych krajów śmiercionośnej broni, w której produkcję jest zaangażowana.

Japonia współpracuje z Włochami i Wielką Brytanią nad opracowaniem zaawansowanego myśliwca, który zastąpi starzejącą się flotę amerykańskich myśliwców F-2 i myśliwców Eurofighter Typhoon używanych przez armię brytyjską i włoską.

Japonia, która wcześniej pracowała nad rodzimym projektem o nazwie FX, w grudniu 2022 r. zgodziła się połączyć swoje wysiłki z brytyjsko-włoskim programem o nazwie Storm. Do publikacji w 2035 r. Joint venture znane jako Globalny program lotnictwa bojowego Lub GCAP i ma siedzibę w Wielkiej Brytanii

READ  Chiński Xi potwierdza sprzeciw wobec stosowania sankcji gospodarczych

Japonia ma nadzieję, że nowy samolot zapewni zaawansowane możliwości, których Japonia potrzebuje w obliczu rosnących napięć w regionie, zapewniając jej przewagę technologiczną nad regionalnymi rywalami Chinami i Rosją.

Ze względu na swoją wojenną przeszłość agresora i zniszczenia, jakie nastąpiły po klęsce w II wojnie światowej, Japonia przyjęła konstytucję, która ograniczała jej uprawnienia militarne do samoobrony. Kraj od dawna prowadzi rygorystyczną politykę ograniczania transferów sprzętu wojskowego i technologii oraz zakazu wszelkiego eksportu śmiercionośnej broni.

Przeciwnicy skrytykowali rząd premiera Fumio Kishidy za zaangażowanie się w projekt myśliwca bez przedstawienia wyjaśnień opinii publicznej i uzyskania zgody na zasadniczą zmianę polityki.

Aby rozwiać te obawy, rząd ogranicza na razie eksport wspólnie opracowanej śmiercionośnej broni do samolotów i obiecał nie dokonywać sprzedaży w celu wykorzystania w aktywnych działaniach wojennych.

Rząd potwierdził również, że zmienione wytyczne mają obecnie zastosowanie wyłącznie do statków powietrznych i że będzie to wymagało zgody Rady Ministrów. Potencjalni nabywcy będą również ograniczeni do 15 krajów, z którymi Japonia podpisała umowy o partnerstwie w dziedzinie obronności i transferze sprzętu.

Ostatnie sondaże wskazują, że opinia publiczna jest co do planu podzielona.

W 2014 r. Japonia rozpoczęła eksport niektórych nieśmiercionośnych materiałów wojskowych, co nastąpiło niedawno W grudniu ubiegłego roku został zatwierdzony Jest to zmiana, która umożliwiłaby sprzedaż licencjobiorcom 80 śmiercionośnej broni i jej komponentów wyprodukowanych na licencjach innych krajów. Zmiana ta utorowała drogę Japonii do sprzedaży Stanom Zjednoczonym zaprojektowanych w Ameryce rakiet Patriot, które pomogłyby zastąpić amunicję wysyłaną przez Waszyngton na Ukrainę.

Gabinet stwierdził w swojej decyzji, że zakaz eksportu broni na gotowe produkty utrudni wysiłki na rzecz opracowania nowego samolotu, a Japonia ograniczyła się do wspierającej roli w projekcie. Włochy i Wielka Brytania są zainteresowane sprzedażą samolotu, aby pokryć koszty rozwoju i produkcji.

READ  Papież Franciszek usunął blizny i naprawił przepukliny podczas 3-godzinnej operacji brzusznej

Kishida starał się o zgodę rządu przed podpisaniem porozumienia GCAP w lutym, ale opóźnił się w związku z oporem jego młodszego partnera z koalicji, wspieranej przez buddystów partii Komeito.

Zmiana następuje również w związku z planowaniem przez Kishidę wizyty państwowej w Waszyngtonie w kwietniu, podczas której ma podkreślić gotowość Japonii do odgrywania większej roli w partnerstwach przemysłu wojskowego i obronnego.

Eksport pomógłby także ożywić japoński przemysł obronny, który w przeszłości zajmował się wyłącznie krajowymi Siłami Samoobrony, ponieważ Kishida stara się rozbudować armię. Pomimo wysiłków branży podejmowanych w ciągu ostatniej dekady, nadal ma ona trudności z przyciągnięciem klientów.

___

Więcej informacji na temat zasięgu AP w Azji i Pacyfiku można znaleźć na stronie https://apnews.com/hub/asia-pacific

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *