Tysiące demonstrują, izraelscy rezerwiści eskalują swój protest przeciwko zmianom w sądownictwie

TEL AVIV (Reuters) – Protesty przeciwko reformie sądownictwa premiera Benjamina Netanjahu nasiliły się we wtorek demonstracjami w całym kraju, a emerytowany generał dywizji izraelskich sił powietrznych powiedział, że 161 oficerów rezerwy Korpusu zobowiązało się do zaprzestania pracy.

Assaf Agmon powiedział Reuterowi, że oficerowie, których stopnie wahają się od majora do generała brygady, powiadomili wojsko o swojej decyzji w ciągu ostatnich trzech dni i opublikują wspólne oświadczenie – z nazwiskami zredagowanymi – w środę.

Narodowo-religijny sojusz Netanjahu mający na celu zmianę wymiaru sprawiedliwości i ograniczenie niektórych uprawnień Sądu Najwyższego wywołał bezprecedensowe protesty, szkodząc gospodarce i podsycając obawy zachodnich sojuszników o stan demokracji w Izraelu.

Część rezerwistów zagroziła, że ​​w ramach protestu nie będzie odpowiadać na wezwania.

Spowodowało to kontrast z krajem, w którym poborowa armia, która w czasie wojny opierała się na rezerwach i wymagała regularnego szkolenia, przez długi czas była kwestią niepolityczną do obejścia.

„To jak dotąd najbardziej wpływowy protest wojska – ogromny cios dla gotowości Sił Powietrznych” – powiedział Agmon, organizator protestów i były generał brygady z ponad 75-letnim stażem w rezerwie.

Zapytany o potwierdzenie izraelskiego rzecznika wojskowego, rzecznik armii odmówił komentarza.

Reuters nie mógł niezależnie zweryfikować tożsamości 161 ani ocenić wpływu takiego wycofania na gotowość wojskową, biorąc pod uwagę, że dane Sił Powietrznych są tajne.

Agmon opisał 161 ROTC jako personel kwatery głównej kierujący operacjami Sił Powietrznych. Powiedział, że niektórzy latają również jako piloci lub nawigatorzy. Rezerwiści Sił Powietrznych regularnie uczestniczą w działaniach bojowych.

Gdy protestujący wyszli na ulice, minister obrony Yoav Gallant wezwał do jedności szeregów. „Nie możemy żyć na tej ziemi bez IDF” – powiedział w przemówieniu na nabożeństwie żałobnym.

Tysiące zbierają się w całym kraju

Od wczesnych godzin wtorkowego poranka tysiące ludzi gromadziły się w całym kraju, wielu powiewało izraelskimi flagami. Protestujący zablokowali co najmniej sześć autostrad, zorganizowali demonstracje na głównych stacjach kolejowych w godzinach popołudniowego szczytu i szturmowali giełdę w Tel Awiwie, rzucając fałszywymi banknotami jako symbolami korupcji.

Funkcjonariusze policji na koniach użyli armatek wodnych, aby rozproszyć część protestujących, którzy w nocy zablokowali drogi. Policja poinformowała, że ​​aresztowano co najmniej 45 osób.

Ponieważ premier ma wygodną większość w Knesecie, przeciwnicy mają nadzieję, że nowa fala protestów pomoże obalić ustawę przed ostatecznym głosowaniem w przyszłym tygodniu.

Rząd naciska na ustawę, która ograniczyłaby zdolność Sądu Najwyższego do unieważniania rządowych i ministerialnych decyzji lub nominacji poprzez pozbawienie sędziów uprawnień do uznawania takich decyzji za „nieuzasadnione”.

Jego celem jest uchwalenie ustawy przed przerwą w Knesecie 30 lipca.

Netanjahu, który jest sądzony za korupcję, czemu zaprzecza, broni proponowanych zmian, ślubując, że „Izrael pozostanie żydowskim i demokratycznym państwem narodowym, wolnym i liberalnym, cieszącym się rządami świętej większości obok praw obywatelskich”.

W przemówieniu upamiętniającym wygłoszonym w Jerozolimie powiedział, że jego rząd postępuje w sposób odpowiedzialny i wyważony, dążąc do jak najszerszego porozumienia w celu przywrócenia równowagi władzy sądowniczej, ustawodawczej i wykonawczej.

Zwolennicy zmian twierdzą, że Sąd Najwyższy stał się zbyt nachalny, a zmiana ułatwi efektywne rządy.

Przeciwnicy twierdzą, że zmiana osłabiłaby Sąd Najwyższy, który odgrywa kluczową rolę w ochronie praw i wolności obywatelskich w kraju, w którym nie ma konstytucji i jednoizbowego parlamentu zdominowanego przez rząd.

Waszyngton wezwał Netanjahu do poszukiwania konsensusu w sprawie reform sądownictwa.

Dodatkowe raporty Rami Amichai i Maayan Lubel. Pisanie przez Dana Williamsa; Montaż autorstwa Conora Humphreysa, Williama McLeana i Howarda Gollera

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Śmiertelny pożar w Xinjiangu wywołuje sprzeciw wobec chińskiej polityki „Covid-19”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *