Afgańskie uczennice kończą szóstą klasę ze łzami w oczach. Pod rządami talibów ich edukacja dobiegła końca

KABUL, Afganistan (AP) – 13-letnia Bahara Rustom poszła na ostatnie zajęcia w szkole Bibi Razia w Kabulu 11 grudnia, wiedząc, że to koniec jej edukacji. Pod rządami talibówJest mało prawdopodobne, że ponownie postawi nogę w klasie.

We wrześniu 2021 r., miesiąc po wycofaniu się sił USA i NATO z Afganistanu po dwudziestu latach wojny, talibowie ogłosili, że Dziewczętom zakazano Z nauki po szóstej klasie.

Rozszerzyli ten zakaz edukacji na Uniwersytety w grudniu 2022 r. Talibowie przeciwstawili się światowemu potępieniu i ostrzeżeniom, że ograniczenia prawie uniemożliwią im Zdobądź uznanie Jako prawowici władcy kraju.

W zeszłym tygodniu specjalna wysłanniczka ONZ Rosa Otunbaeva Wyraził zaniepokojenie Z każdym dniem pokolenie afgańskich dziewcząt pozostaje w tyle.

Poinformował o tym w zeszłym tygodniu urzędnik Ministerstwa Edukacji Afgańskie dziewczyny w każdym wieku Mogą uczyć się w szkołach religijnych zwanych madrasami, które tradycyjnie były przeznaczone wyłącznie dla chłopców. Otunbajewa stwierdziła jednak, że nie jest jasne, czy istnieje ujednolicony program nauczania, który uwzględniałby współczesne tematy.

Bhara trzyma się swojej edukacji i dba o podręczniki szkolne w domu. „Ukończenie szkoły (od klasy szóstej) oznacza, że ​​przejdziemy do klasy siódmej” – powiedziała. „Ale wszyscy nasi koledzy płakali i byliśmy bardzo rozczarowani”.

W szkole Baby Razia nie odbyła się ceremonia zakończenia szkoły dla dziewcząt.

W innej części Kabulu 13-letnia Staish Sahibzada zastanawia się, jaka przyszłość ją czeka. Jest smutna, bo nie może już chodzić do szkoły i realizować swoich marzeń.

„Nie mogę ustać na nogach” – powiedziała. „Chciałam zostać nauczycielką, ale teraz nie mogę się uczyć i nie mogę chodzić do szkoły”.

Analityk Muhammad Salim Baygir ostrzegł, że wykluczenie kobiet i dziewcząt z edukacji byłoby katastrofalne dla Afganistanu. „Zdajemy sobie sprawę, że analfabeci nigdy nie będą wolni i zamożni” – powiedział.

READ  Kryzys na Tajwanie: Chiny bronią odwołania amerykańskich rozmów wojskowych po wznowieniu ćwiczeń | Chiny

Talibowie zakazali kobietom wstępu do wielu miejsc Przestrzeń publiczna I większość zawodów, ale Ograniczanie kobiet Do ich domów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *