ONZ Rada Bezpieczeństwa przyjęła uchwałę wzywającą do zawieszenia broni w Gazie

Tytuł Filmu,

OBEJRZYJ: Moment, w którym ONZ przyjmuje uchwałę o zawieszeniu broni w Gazie

ONZ Rada Bezpieczeństwa wezwała do natychmiastowego zawieszenia broni w Gazie, przy czym Stany Zjednoczone nie zawetowały tego posunięcia, co oznacza odwrócenie swojego poprzedniego stanowiska.

Zażądała także natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich zakładników.

Był to pierwszy raz, kiedy rada wezwała do zawieszenia broni od rozpoczęcia wojny w październiku po wielokrotnych nieudanych próbach.

Posunięcie Stanów Zjednoczonych oznacza rosnący rozłam między nimi a ich sojuszniczym Izraelem w związku z izraelską ofensywą w Gazie.

W niezwykle ostrym potępieniu oświadczenie biura izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu stwierdziło, że Stany Zjednoczone „porzuciły” swoje poprzednie stanowisko.

„Niestety Stany Zjednoczone nie zawetowały nowej rezolucji” – stwierdzono.

W raporcie stwierdzono, że podważa to wysiłki na rzecz uwolnienia zakładników, dając Hamasowi nadzieję, że będzie mógł wykorzystać międzynarodową presję na Izrael, aby osiągnąć zawieszenie broni bez uwalniania więźniów.

Stwierdzono również, że Netanjahu podjął decyzję o odwołaniu zaplanowanych na ten tydzień w Waszyngtonie spotkań przedstawicieli Izraela z urzędnikami USA.

Minister obrony Izraela mówi, że nie zakończy to wojny, ponieważ w Gazie przetrzymywani są zakładnicy.

Riyad Mansour, przedstawiciel Palestyny ​​przy ONZ, z zadowoleniem przyjął uchwałę, ale stwierdził, że jest spóźniona.

„Minęło sześć miesięcy, 100 000 Palestyńczyków zostało zabitych i okaleczonych, dwa miliony wysiedlonych i głód, zanim Rada w końcu zażądała natychmiastowego zawieszenia broni” – powiedział Mansour.

Hamas, palestyńska grupa islamistyczna rządząca Gazą, wywołała wojnę 7 października bezprecedensowym atakiem na Izrael. Oświadczyła, że ​​jest gotowa „zaangażować się w natychmiastowy proces wymiany więźniów prowadzący do uwolnienia więźniów po obu stronach”.

Grupa uzależniła uwolnienie zakładników od warunku, że Izrael wypuści Palestyńczyków przebywających w izraelskich więzieniach.

Podczas poniedziałkowego głosowania w Radzie Bezpieczeństwa Stany Zjednoczone wstrzymały się od głosu, a pozostałych 14 członków głosowało za.

Stany Zjednoczone blokowały już uchwały wzywające do zawieszenia broni, twierdząc, że takie posunięcie byłoby niewłaściwe, natomiast trwają delikatne negocjacje między Izraelem a Hamasem w sprawie zawieszenia broni i uwolnienia zakładników.

Jednak w czwartek przedstawiła własny projekt, w którym po raz pierwszy wzywała do zawieszenia broni, sygnalizując tym samym zaostrzenie swojego stanowiska wobec Izraela.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby powiedział, że decyzja USA o przyjęciu rezolucji nie oznacza „zmiany naszej polityki”. Stany Zjednoczone poparły zawieszenie broni, ale nie głosowały za przyjęciem rezolucji, ponieważ tekst nie potępiał Hamasu.

W przemówieniu na konferencji prasowej po przyjęciu rezolucji Kirby powiedział: „Wyrażamy się jasno i jesteśmy bardzo zaangażowani we wspieranie zawieszenia broni w ramach porozumienia w sprawie zakładników. Taka jest struktura porozumienia w sprawie zakładników. W rezolucji uznano trwające negocjacje.”

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że uchwała „musi zostać wdrożona” w celu zawieszenia broni oraz „natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich zakładników”.

Tytuł Zdjęcia,

Stany Zjednoczone naciskały na Izrael, aby zapewnił pomoc Strefie Gazy, twierdząc, że cała jej populacja cierpi z powodu braku bezpieczeństwa żywnościowego.

Mark Lyall-Grant, który był ambasadorem Wielkiej Brytanii przy ONZ w latach 2009–2015, powiedział programowi BBC Radio o 16:00, że rezolucja „w zasadzie zobowiązuje Izrael do wstrzymania kampanii wojskowej na następne 15 dni” – pozostała część muzułmanina święty miesiąc Ramadan, który w tekście określono jako zawieszenie broni.

Powiedział, że ponieważ Autonomia Palestyńska nie jest państwem, tekst jest prawnie wiążący dla Izraela, ale nie dla Hamasu.

Stany Zjednoczone były już wcześniej oskarżane o wykorzystanie swojego prawa weta w celu ochrony Izraela w ONZ.

Jednakże Izrael jest coraz bardziej krytyczny wobec rosnącej liczby ofiar śmiertelnych w Gazie, gdzie według ministerstwa zdrowia kierowanego przez Hamas na tym terytorium ponad 32 000 osób – głównie kobiet i dzieci – zginęło w wyniku izraelskich bombardowań.

Stany Zjednoczone naciskały na Izrael, aby zrobił więcej, aby zapewnić pomoc Strefie Gazy, twierdząc, że cała ludność cierpi z powodu poważnego braku bezpieczeństwa żywnościowego.

ONZ Izrael oskarżony o blokowanie pomocy; Izrael obwinia ONZ za niedostarczenie dostaw.

Według izraelskich obliczeń obecna wojna wybuchła po tym, jak bandyci Hamasu wkroczyli na terytorium Gazy i zaatakowali społeczności izraelskie, zabijając około 1200 osób i biorąc 253 zakładników do Gazy.

Spośród zabranych 130 pozostaje nieznanych po serii uwolnień, akcji ratowniczych i wydobywania ciał.

Chociaż Izrael podjął decyzję o odwołaniu zaplanowanej na ten weekend wizyty swojej delegacji w Waszyngtonie w związku z uchwałą Rady Bezpieczeństwa, zaplanowane spotkania pomiędzy izraelskim ministrem obrony Yoavem Galandem a doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jackiem Sullivanem odbędą się zgodnie z planem, powiedział Kirby.

„Nie możemy się doczekać, aż wyjaśnimy ministrowi obrony, że Stany Zjednoczone w dalszym ciągu opowiadają się po stronie Izraela przeciwko Hamasowi” – ​​powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej.

READ  Awaria Reddit: Tysiące społeczności w sieci społecznościowej zgasły, by zaprotestować przeciwko kontrowersyjnej nowej polityce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *